Baggerslib voor Verdronken Land van Zuid-Beveland
RILLAND - Natuurmonumenten en Rijkswaterstaat herstellen getijdenatuur in de Oosterschelde door een deel van het Verdronken Land van Zuid-Beveland op te hogen met baggerslib.
‘Zo behouden de slikken en zandplaten hun functie als voedselgebied voor watervogels’, leggen Rijkswaterstaat en Natuurmonumenten uit. ‘Zonder ingrijpen verdwijnt het namelijk onder water door zandhonger.’
Het baggerslib dat hiervoor wordt gebruikt is vrijgekomen bij het verdiepen van de vaargeul van de Zandkreek. ‘Zo combineren we onderhoudsbaggerwerk met natuurherstel.’
Put
In oktober en november onderhoudt Rijkswaterstaat de Zandkreekgeul, een zijtak van de Oosterschelde tussen Noord- en Zuid-Beveland. Daar wordt 125.000 kubieke meter gebaggerd om de vaargeul weer terug op diepte te brengen. Met ongeveer de helft van het baggerslib wordt een oppervlakte van zo’n 15 hectare ongeveer 50 centimeter opgehoogd. De andere helft wordt, zoals dat normaal gesproken gebeurt, verspreid in een diepe put in de Oosterschelde.
Natuurherstel
Platen en slikken in de Oosterschelde zijn voor vogels een belangrijke bron van voedsel. Zij voeden zich er dankzij het rijke bodemleven, met onder andere wormen en schelp- en schaaldieren. Door de aanleg van de Oosterscheldekering is de stroming minder sterk geworden waardoor er geen natuurlijke opbouw meer is van slikken en zandplaten. Dit wordt ook wel zandhonger genoemd. De voedselgebieden voor vogels verdwijnen hierdoor langzaam onder water.
Boswachter Natuurmonumenten Paul Begijn: ‘Door platen en slikken op te hogen blijven ze behouden voor de toekomst. Rijkswaterstaat en Natuurmonumenten zetten zich al langere tijd in voor het ophogen van slikken en platen, omdat deze cruciaal zijn voor de natuur. Zo hebben we eind 2019 de Roggenplaat opgehoogd.’
Nieuw
Via dit project wordt voor het eerst ervaring opgedaan met het ophogen met baggerslib uit de Oosterschelde. Wageningen Marine Research, Deltares, Nederlands Instituut voor Onderzoek der Zee en HZ University of Applied Sciences onderzochten of het mogelijk was om het baggerslib te gebruiken.
Robin Wisse van Rijkswaterstaat vertelt: ‘Normaal gesproken wordt er geen slib, maar zandrijk materiaal gebruikt voor het ophogen van platen en slikken. De uitkomst van dit onderzoek was dat het baggerslib toepasbaar is. De onderzoekers hebben ook modelstudies uitgevoerd naar de meest geschikte locatie en hoe het ontwerp eruit zou kunnen zien. Hierbij kwam het Verdronken Land van Zuid-Beveland als meest geschikt naar voren.’
De baggerwerkzaamheden in de Zandkreekgeul zijn onderdeel van een grote onderhoudsopgave die Rijkswaterstaat de komende jaren uitvoert. Een flink aantal bruggen, sluizen, wegen en waterwerken in de provincie Zeeland wordt in de komende jaren gerenoveerd en vervangen. Rijkswaterstaat zorgt er zo voor dat weg- en vaarweggebruikers ook in de toekomst vlot en veilig op hun bestemming aankomen.
Meer uit Tholen
WEST-BRABANT/THOLEN - Vanwege de aanhoudend slechte weersvoorspellingen en de verwachte gladheid heeft het College van Bestuur van de Stichting Lowys Porquin besloten, in overleg met de schooldirecteuren, dat alle scholen morgen gesloten blijven. "De veiligheid van onze leerlingen, ouders en medewerkers staat altijd voorop, en wij willen voorkomen dat iemand onnodig risico loopt onderweg naar school", meldt LPS in een brief aan ouders, die verstrekt is via de scholen. Het gaat om 31 scholen, verspreid over de gemeenten Woensdrecht, Steenbergen en Bergen op Zoom.
4 uur geledenTHOLEN - De winter heeft Nederland stevig in zijn greep. De week begon op veel plaatsen al met een dik pak sneeuw en volgens Weeronline is het winterweer voorlopig nog niet voorbij. Met name woensdag kan op grote schaal opnieuw sneeuw vallen, terwijl ook later in de week de neerslag onzeker blijft.
4 uur geledenSINT-ANNALAND - Stichting Vrienden van Siem heeft opnieuw een recordbedrag opgehaald voor de goede doelen. Vorig jaar wisten ze het record al te verbreken met 48.000 euro, nu hebben ze hem weer aangescherpt met maar liefst 54.000 euro.
8 uur geledenWEST-BRABANT/THOLEN - Verkeer richting Bergen op Zoom moet de komende maanden rekening houden met afsluitingen van de Heinenoordtunnel (A29). Tussen januari en april 2026 is de tunnel in zes weekenden per rijrichting afgesloten voor werkzaamheden aan de zinkvoegen en regulier onderhoud.
12 uur geleden[Advertorial] - Elke werkdag van de week gaat er ergens in de regio een deur open voor mensen die het financieel niet redden. Achter die deur staat Voedselbank GoedOntmoet klaar. Met uitgiftepunten in Tholen, Steenbergen, Halderberge, Roosendaal, Bergen op Zoom en Woensdrecht voorziet de voedselbank wekelijks zo'n 500 huishoudens van gratis voedsel. Dat zijn in totaal ongeveer 1250 mensen.
1 dag geledenTHOLEN/WEST-BRABANT - Ondanks de winterse omstandigheden en de waarschuwingen voor gladheid blijft de drukte op de spoedeisende hulp van het Bravis ziekenhuis vooralsnog beperkt. Dat laat woordvoerder Jan Willem van Bodegom maandag weten: "Het valt tot nu toe allemaal mee."
1 dag geledenOUD-VOSSEMEER - Regen, wind, hagel en natte sneeuw; voor de deelnemers aan de snerttocht, georganiseerd door Wandel Sport Club Vosmeer, was het geen belemmering voor een sportieve start van het jaar. Althans, sportief? "Met alle proviand onderweg is deze tocht niet goed voor je net begonnen dieet", zo vertelt Peter, één van de ruim 95 deelnemers. Even was de organisatie bang dat het niet door kon gaan vanwege de winterse omstandigheden.
1 dag geleden