Aziatische beurzen omhoog na records op Wall Street
TOKIO (ANP) - De Aziatische aandelenmarkten gingen woensdag flink omhoog na de recordwinsten op Wall Street dinsdag. De beurshandel kreeg vooral steun van sterke bedrijfsresultaten van meerdere techbedrijven en een verdere daling van de olieprijs.
De Japanse Nikkei steeg met ruim 3 procent en de Zuid-Koreaanse beurs won meer dan 4 procent. Dat kwam vooral door stevige koerswinsten van de Zuid-Koreaanse chipfabrikant SK Hynix (plus 8 procent) en elektronicaconcern Samsung, dat bijna 3 procent meer waard werd.
Naar verluidt onderzoeken beide bedrijven of ze chipproductieapparatuur van het Chinese Advanced Micro-Fabrication Equipment kunnen inzetten in hun fabrieken in China. Dat wijst op groeiende concurrentie in de geheugenchipmarkt.
Tegenvallers
De rally in technologieaandelen in Azië kwam ondanks een tegenvaller voor het Amerikaanse chipbedrijf AMD. Het aandeel daalde in de nabeurshandel met bijna 9 procent. De kwartaalcijfers waren weliswaar beter dan de verwachtingen van analisten, maar konden toch niet voldoen aan de uitzonderlijk hoge verwachtingen van beleggers.
Beleggers in Azië trokken zich ook weinig aan van de tegenvallende reacties op de cijfers van SpaceX die dinsdag na het slot in New York naar buiten kwamen. De omzet van het ruimtevaart-, AI- en satellietbedrijf van Elon Musk steeg weliswaar naar een record van 7,8 miljard dollar, maar de investeringen liepen op tot meer dan 18 miljard dollar. Daarvan ging bijna 16 miljard dollar naar AI. Analisten vrezen dat het bedrijf in dit tempo zoveel geld uitgeeft dat het opnieuw kapitaal moet ophalen via de uitgifte van aandelen of obligaties. Het aandeel SpaceX daalde in de nabeurshandel met ruim 7 procent.
Olie
De olieprijs daalde woensdag voor de derde dag op rij door optimisme dat er een akkoord komt over de heropening van de Straat van Hormuz. Daardoor zou meer olie uit de Perzische Golf de wereldmarkt kunnen bereiken.
De prijs van een vat Brent-olie zakte met 0,6 procent tot onder de 79 dollar, terwijl Amerikaanse olie 0,8 procent goedkoper werd op 75,15 dollar per vat. In de twee voorgaande handelsdagen verloor olie al meer dan 10 procent aan waarde. Qatar meldde dinsdag dat er een voorlopig voorstel op tafel ligt. Ook Washington en Teheran lieten weten dat de gesprekken over de heropening van de belangrijke vaarroute vorderen.
Meer uit Financieel
AMSTERDAM (ANP) - Bierbrouwer Heineken heeft in de eerste helft van dit jaar meer verkocht en zag de omzet en winst stijgen. Volgens het bedrijf steeg het totale verkoopvolume met 1,6 procent tot 142,8 miljoen hectoliter.
21 minuten geledenAMERSFOORT (ANP) - Vereniging Eigen Huis (VEH) merkt dat meer mensen die hun huis willen verduurzamen, worden misleid. De vereniging ontvangt steeds meer signalen over oneerlijke verkooppraktijken rond bijvoorbeeld thuisbatterijen en warmtepompen. Om een beter beeld te krijgen van de problemen opent VEH woensdag een meldpunt.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Nederland telt steeds meer fastfoodzaken. Begin dit jaar waren er ruim 19.000, bijna twee keer zoveel als twintig jaar geleden. Het aantal reguliere restaurants steeg in diezelfde periode iets minder hard, meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS).
3 uur geledenAMERSFOORT (ANP) - Vereniging Eigen Huis (VEH) merkt dat meer mensen die hun huis willen verduurzamen, worden misleid. De vereniging ontvangt steeds meer signalen over oneerlijke verkooppraktijken rond bijvoorbeeld thuisbatterijen en warmtepompen. Om een beter beeld te krijgen van de problemen opent VEH woensdag een meldpunt.
3 uur geledenWASHINGTON (ANP) - AI-modellen van OpenAI en Anthropic hebben opnieuw de grenzen van tests overschreden. Dat heeft het Britse AI Security Institute (AISI) bekendgemaakt.
3 uur geledenNORWALK (ANP) - Reisbedrijf Booking Holdings, het Amerikaanse moederbedrijf van onder meer Booking.com, heeft de omzet en winst zien stijgen in het tweede kwartaal. Dat is ondanks de impact van de oorlog in het Midden-Oosten, waarvan eerder werd verwacht dat die de vraag naar reizen drukt. "Ondanks de aanhoudende geopolitieke en macro-economische onzekerheid tijdens het tweede kwartaal, bleef de onderliggende reislust veerkrachtig", zegt topman Glenn Fogel in een toelichting op de kwartaalcijfers.
6 uur geledenSTARBASE (ANP) - SpaceX, het ruimtevaart-, AI- en satellietbedrijf van Elon Musk, heeft in het tweede kwartaal de omzet fors opgevoerd. Het bedrijf profiteerde onder meer van een sterke groei van het aantal Starlink-abonnees en meer opbrengsten uit zijn tak voor toepassingen op het gebied van kunstmatige intelligentie (AI).
6 uur geleden