Autosector doet het goed op groene Europese beurzen
AMSTERDAM (AFN) - De Europese aandelenbeurzen zijn maandag met winst gesloten. Daarmee maakten ze de zware verliezen van eind vorige week weer wat goed. Met name de autosector deed het goed. Zo gingen bedrijven als het Frans-Italiaans-Amerikaanse Stellantis en Volkswagen flink omhoog. Ook toeleveranciers als bandenproducent Michelin en banden- en onderdelenfabrikant Continental gingen omhoog.
In Amsterdam ging de aandacht uit naar techinvesteerder Prosus. Die kwam met resultaten en won 0,5 procent. Het Zuid-Afrikaanse bedrijf profiteerde afgelopen boekjaar onder meer van de activiteiten op het gebied van maaltijdbezorging tijdens de coronapandemie. Prosus is een grote aandeelhouder van onder meer maaltijdbezorger Delivery Hero. Verder deed het bedrijf ook goede zaken met zijn andere e-commerce-activiteiten, waaronder het grote belang in het Chinese technologieconcern Tencent.
De AEX-index op Beursplein 5 eindigde 0,6 procent in de plus op 723,77 punten. Vrijdag raakte de hoofdindex nog ruim 2 procent kwijt. De MidKap steeg 0,3 procent tot 1044,30 punten. De beurzen in Frankfurt, Parijs en Londen klommen tot 1 procent.
Signify
Verlichtingsproducent Signify was de sterkste stijger bij de hoofdbedrijven op het Damrak met een winst van 1,8 procent. Fintechbedrijf Adyen sloot de rij met een verlies van 1 procent.
Autobedrijven door heel Europa deden het goed. Stellantis steeg 3,3 procent in Parijs en Volkswagen ging in Frankfurt iets meer dan 3 procent omhoog. Porsche maakte een investering in accutechnologie bekend en werd 3,7 procent bekend. Bandenproducent en onderdelenmakers als Michelin, Pirelli en Continental stegen tot 4,5 procent.
Morrisons
In Londen maakte Morrisons een koerssprong van haast 35 procent. De Britse supermarktketen wees het overnamebod van de Amerikaanse investeerder Clayton Dubilier & Rice af. Volgens het bedrijf is het bod van omgerekend 6,4 miljard euro te laag. Morrisons is de op drie na grootste supermarktketen van het Verenigd Koninkrijk. De overnamespeculatie in de sector leidde ook tot koerswinsten bij concurrenten als Tesco en Sainsbury, die tot 3,9 procent stegen.
HSBC daalde 0,7 procent. De Britse bank verkoopt zijn noodlijdende Franse consumententak aan investeerder Cerberus voor een symbolisch bedrag van 1 euro. De transactie resulteert in een verlies voor belastingen van 2,3 miljard dollar voor HSBC.
De euro was 1,1910 waard tegen 1,1860 dollar op vrijdag. De prijs van een vat Amerikaanse olie klom 1,8 procent tot 72,90 dollar. Brentolie kostte 1,2 procent meer op 74,40 dollar per vat.
Meer uit Financieel
ROTTERDAM (ANP) - Voormalig topman van investeringsmaatschappij HAL Martijn van der Vorm is op 67-jarige leeftijd overleden. Dat heeft het bedrijf dinsdag bekendgemaakt. Van der Vorm was 21 jaar voorzitter van de raad van bestuur en tot mei 2025 voorzitter van de raad van commissarissen.
21 minuten geledenEINDHOVEN (ANP) - De Eindhovense chipfabrikant NXP Semiconductors, met een beursnotering in New York, heeft in het eerste kwartaal van dit jaar de opbrengsten zien stijgen. Ook de winst nam toe, werd dinsdag bekend.
48 minuten geledenNEW YORK (ANP) - Beleggers in New York verzilverden dinsdag een deel van hun winsten, na de recordstanden op de koersenborden vorige week. Het sentiment werd gedrukt door stijgende olieprijzen en een zorgwekkend bericht over AI-bedrijf OpenAI.
1 uur geledenXIAN (ANP/BLOOMBERG) - De verliezen bij het Chinese Longi Green Energy Technology, de grootste producent van zonnepanelen ter wereld, zijn afgelopen kwartaal flink opgelopen. Dat komt vooral doordat fabrikanten meer produceren dan er vraag is.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Het Amerikaanse ministerie van Handel heeft vorige week meerdere chipapparatuurbedrijven opgedragen om bepaalde leveringen aan de grote Chinese chipmaker Hua Hong stop te zetten. Dat zeggen ingewijden tegen persbureau Reuters.
4 uur geledenPARIJS (ANP/BLOOMBERG) - De winst van de Europese vliegtuigbouwer Airbus is in het eerste kwartaal van dit jaar gehalveerd. Dat komt doordat de levering van vliegtuigen in die periode daalde tot het laagste niveau sinds 2009, zo werd dinsdag bekendgemaakt.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het besluit van de Verenigde Arabische Emiraten (VAE) om uit oliekartel OPEC te stappen en de olieproductie op te voeren, leidt voorlopig niet tot lagere olieprijzen, verwacht energiedeskundige Hans van Cleef. "De VAE kunnen wel meer gaan produceren, maar de exportcapaciteit is natuurlijk erg beperkt. Op de korte termijn zullen de effecten minimaal zijn", zegt Van Cleef van onderzoeksbureau EqoLibrium.
5 uur geleden