Autofabrikanten helpen Japanse beurs vooruit
TOKIO (ANP) - De aandelenbeurs in Tokio ging woensdag licht vooruit. Vooral de Japanse autofabrikanten deden goede zaken door de hoop op een sterk economisch herstel van de coronacrisis. Ook hopen beleggers dat de ergste problemen in de autosector die worden veroorzaakt door het wereldwijde chiptekort, waarschijnlijk spoedig achter de rug zullen zijn. De versnelling van het vaccinatieprogramma in Japan zorgde eveneens voor optimisme over de heropening van de binnenlandse economie.
De toonaangevende Nikkei in Tokio sloot uiteindelijk 0,5 procent hoger op 28.946,14 punten. Honda klom ruim 4 procent en Toyota steeg 2 procent tot een nieuw recordniveau. De beide autofabrikanten lieten wel weten hun productie in Maleisië tijdelijk te staken vanwege de lockdown in het land, die dinsdag begon. Concurrenten Mazda en Mitsubishi wonnen tot 4 procent. Ook de spoorwegbedrijven en luchtmaatschappijen behoorden tot de sterkste stijgers door de verwachting dat mensen weer meer zullen gaan reizen. West Japan Railway klom 7 procent en Japan Airlines won 3 procent.
De Chinese beurzen lieten verliezen zien. De beursgraadmeter in Shanghai noteerde tussentijds 0,7 procent in de min en de Hang Seng-index in Hongkong verloor 0,5 procent. De All Ordinaries in Sydney steeg 1 procent dankzij een sterker dan verwachte groei van de Australische economie in het eerste kwartaal. Het bruto binnenlands product van Australië groeide afgelopen kwartaal met 1,8 procent, terwijl economen hadden gerekend op een groei van 1,5 procent.
Meer uit Financieel
MANNHEIM (ANP/AFP) - Een Duitse maatregel bij tankstations om automobilisten te beschermen tegen de stijgende olieprijzen vanwege de oorlog in het Midden-Oosten, heeft het tegenovergestelde effect gehad. Dat zeggen economen van het Mannheimse ZEW-instituut en het Düsseldorf Institute for Competition Economics na onderzoek.
3 uur geledenNEW TAIPEI (ANP/AFP/RTR/DPA) - Een oud-medewerker van het grote Taiwanese chipconcern TSMC moet van een Taiwanese rechtbank tien jaar de cel in voor het stelen van bedrijfsgeheimen. Hij ging na zijn vertrek bij 's werelds grootste chipmaker bij de Japanse rivaal Tokyo Electron aan de slag. Daar maakte hij gebruik van contacten met voormalige collega's om Tokyo Electron te helpen bij het binnenhalen van meer contracten.
3 uur geledenBEIJING (ANP/BLOOMBERG/AFP) - De overname van het van oorsprong Chinese AI-bedrijf Manus door Facebook-moederconcern Meta Platforms mag niet doorgaan van China. Chinese autoriteiten blokkeren de deal waarmee 2 miljard dollar is gemoeid, zonder daarvoor een duidelijke reden te noemen.
4 uur geledenSCHIPHOL (ANP) - Nederlandse Transavia-reizigers worden niet geraakt door geschrapte vluchten om de hoge kerosineprijzen. Volgens een woordvoerster van de luchtvaartmaatschappij heeft alleen het Franse deel van Transavia besloten om in mei en juni een deel van haar vluchten te schrappen. Vluchten vanuit Nederland worden niet getroffen.
4 uur geledenJERSEY CITY (ANP/BLOOMBERG/BELGA) - Farmaciebedrijf Organon, met een productievestiging in Oss, komt in Indiase handen. Het bedrijf Sun Pharmaceutical telt bijna 12 miljard dollar neer voor de onderneming die gespecialiseerd is in geneesmiddelen voor vrouwen. Het gaat om een van de grootste buitenlandse overnames door een Indiaas bedrijf ooit.
5 uur geledenALMERE (ANP) - Oud-ASML-bestuurder Martin van den Brink is per direct vertrokken als commissaris bij chiptoeleverancier ASMI. Die stap volgt volgens het bedrijf uit Almere op een "beoordeling dat de andere professionele activiteiten van de heer Van den Brink op termijn zouden kunnen leiden tot belangenverstrengeling".
6 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index aan de beurs in Amsterdam liet maandagochtend een klein verlies zien. Daarmee raakte een mogelijk nieuw record voor de hoofdgraadmeter aan het Damrak tijdens de dunne handel op Koningsdag weer wat uit beeld. Beleggers verwerkten onder meer wisselende signalen over de oorlog in het Midden-Oosten.
6 uur geleden