
Auteur Cynthia McLeod woont vertoning 'Hoe duur was de suiker' bij tijdens Film by the Sea
VLISSINGEN - Op woensdag 13 september wordt de serie ‘Hoe duur was de suiker’ tijdens Film by the Sea in Vlissingen integraal vertoond, in aanwezigheid van de Surinaamse auteur Cynthia McLeod en regisseur en scenarioschrijver Jean van de Velde. Hoe duur was de suiker vertelt het verhaal van twee halfzusjes, de blanke plantersdochter Sarith en haar lijfslavin Mini-Mini.
Met haar in 1987 verschenen boek leverde Cynthia McLeod een belangrijke bijdrage aan de discussie die dit jaar leidde tot de langverwachte excuses voor het slavernijverleden.
Vorig jaar presenteerde Film by the Sea in samenwerking met Keti Koti Zeeland de serie The Underground Railroad naar de roman van Colson Whitehead. De samenwerking wordt dit jaar voortgezet met de vertoning van Hoe duur was de suiker, naar de gelijknamige roman van McLeod. Na afloop is er nagesprek met McLeod en Van de Velde. McLeods verhaal speelt in de achttiende eeuw, met de bloeitijd van de suikercultuur en de periode van slavenopstanden als decor. Hoofdpersonen zijn Sarith (Gaite Jansen), dochter uit een Joodse plantersfamilie, en haar lijfslavin en halfzus Mini-Mini (Yootha Wong-Loi-Sing).
Cynthia McLeod
Cynthia McLeod (Paramaribo, 4 oktober 1936) is een Surinaamse schrijfster en historicus, gespecialiseerd in oral history en het slavernijverleden in Suriname. Zij is een dochter van Johan Ferrier, de eerste president van Suriname. Na haar middelbare schoolperiode in Suriname vervolgt McLeod haar studie in Nederland. In 1969 ging ze als lerares Nederlands aan de slag in haar geboortestad, maar toen haar echtgenoot als ambassadeur van Suriname over de hele wereld ging werken, ging McLeod met hem mee en begon ze met schrijven.
Ze deed archiefonderzoek in verschillende landen, waaronder in Nederland. Ze specialiseerde zich in oral history en het slavernijverleden. In 1986 keerden zij terug in Suriname en verscheen McLeods debuut Hoe duur was de suiker? De eerste druk was binnen enkele weken uitverkocht en daarmee was McLeod plotsklaps de bekendste schrijver van het land.
Zeeuwse documentaires
Voorafgaand aan Hoe duur was de suiker worden twee Zeeuwse documentaires vertoond. Kom (30 minunten) is een documentaire van de Zeeuwse kunstenaar Zeus Hoenderop. De film gaat in op de totstandkoming van het Vlissingse slavernijmonument en de commotie die ontstond, toen het illegaal op de boulevard werd geplaatst. Uiteindelijke werd het monument op last van de gemeente verwijderd, maar tijdens het festival is het te zien in de hal van bioscoop Cine City.
In Zwarte stem (65 minuten) van Matthias Hoekman en Joska Zinkweg ontdekt artiest en jongerenwerker Bram Mvambanu (rapper Cycz) zijn stem in een polariserende wereld. Hij voert indringende gesprekken met mensen op straat en mensen die dichtbij hem staan, over racisme, het slavernijverleden en identiteit. Zwarte stem is een film die kleur geeft aan het zwart-wit denken.
Het volledige programma van Film by the Sea staat nu online.
Meer uit Vlissingen
VLISSINGEN - In de Lasloods in Vlissingen vindt vrijdag, zaterdag en zondag het Wijnfeest plaats.
6 uur geledenVLISSINGEN - Met heerlijk zomers weer en veel animo was het donderdagavond feest op de Vlissingse boulevard. Het goededoeleninitiatief 'Langste mosseltafel van Zeeland' bracht vele mosselliefhebbers samen. Aan gezellig versierde lange tafels genoten zij van mosselen en steunden hiermee stichting ALS Zeeland.
11 uur geledenVLISSINGEN - Drie auto's zijn donderdag aan het einde van de middag beschadigd geraakt bij een botsing op de Sloeweg in Vlissingen. Het ongeval veroorzaakte bij de Sloebrug files Vlissingen in.
14 uur geledenVLISSINGEN - Een jongeman is donderdagavond laat medisch onderzocht na een ongeval met een fatbike in de Adriaen Coortelaan in Vlissingen. Behandeling in het ziekenhuis was niet nodig.
14 uur geledenVLISSINGEN - Een ritje met de auto over Boulevard de Ruyter blijft in het seizoen verboden in de weekeinden en op feestdagen. Vanaf 2026 is een autorondje over het Keizersbolwerk wél mogelijk.
1 dag geledenVLISSINGEN - Pieter Jan Mersie, fractievoorzitter van ChristenUnie Vlissingen, staat op plek 41 op de CU-kandidatenlijst voor de komende Tweede Kamerverkiezingen.
1 dag geledenVLISSINGEN - Het sectorlicht is teruggeplaatst op het Keizersbolwerk in Vlissingen en het rode, stalen bouwwerk kan meteen alweer op veel belangstelling rekenen.
2 dagen geleden