Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Australische premier waarschuwt voor extreem weer en bosbranden

Australische premier waarschuwt voor extreem weer en bosbranden

SYDNEY (ANP/AFP/RTR) - De Australische premier Anthony Albanese waarschuwt zaterdag voor "extreem en gevaarlijk" weer en "bosbranden in meerdere staten". In deelstaat Victoria is zaterdag de noodtoestand afgekondigd om de hulpdiensten meer bevoegdheden te geven bij het blussen van bosbranden. Zeker 130 gebouwen in die staat zijn in vlammen opgegaan.

De grootste brand in Victoria woedt bij de plaats Longwood, ruim honderd kilometer ten noorden van de miljoenenstad Melbourne. Daar brandde bijna 150.000 hectare af. Voor zover bekend zijn er geen gewonden gevallen. Vrijdag meldden de autoriteiten dat er drie vermisten waren, maar zij bleken later ongedeerd.

Deelstaatpremier Jacinta Allan zei dat het redden van levens absolute prioriteit heeft. "Als je de oproep hebt gekregen te evacueren, vertrek dan ook", riep ze inwoners van getroffen gebieden op. De hulpdiensten verwachten dat de grootste vuurhaarden "niet dagen, maar nog weken branden".

43 graden

"Mijn gedachten zijn in deze moeilijke tijd bij Australiërs in lokale gemeenschappen", zei premier Albanese in een toespraak vanuit hoofdstad Canberra.

In Sydney in de deelstaat New South Wales wordt zaterdagmiddag een maximumtemperatuur van 43 graden verwacht, meldt The Sydney Morning Herald (SMH). Om 07.30 uur lokale tijd was het al 28 graden in de stad.

Rook van de bosbranden in Victoria is zaterdag tot in Nieuw-Zeeland, zo'n 2000 kilometer naar het oosten, te zien, meldt een meteoroloog aan de SMH. Op verschillende plekken zorgt de rook voor een nevelige lucht. Bij grote bosbranden in Australië begin 2020 kleurden de luchten in Nieuw-Zeeland oranje door de rook.

Meer uit Buitenland

Oud-presidenten herdenken slachtoffers 9/11 bij Ground Zero

NEW YORK (ANP) - In New York is de herdenking begonnen van de aanslagen op het World Trade Center van 11 september 2001. Alle nog levende oud-presidenten en de huidige vicepresident JD Vance waren daarbij aanwezig. President Donald Trump ontbrak. Volgens The New York Times was hij aanvankelijk wel van plan om te komen, maar veranderde hij zijn plannen toen bleek dat hij geen toespraak mocht houden.

1 uur geleden
Noorse prinses Astrid (94), zus van Harald, overleden

OSLO (ANP) - De Noorse prinses Astrid is vrijdag op 94-jarige leeftijd overleden. Dat meldt het Noorse hof. Astrid was de oudere zus van de onlangs overleden koning Harald.

1 uur geleden
Houthi's veroveren eiland in zeestraat Bab al-Mandeb

PERIM (ANP/AFP/RTR) - De Houthi's hebben het Jemenitische eiland Perim in de zeestraat Bab al-Mandeb veroverd, meldden Jemenitische regeringsbronnen en ooggetuigen aan internationale persbureaus. Daardoor controleren ze nu vrijwel al het gebied rondom die belangrijke zeestraat.

2 uur geleden
Nepal schat kosten wederopbouw op 4,1 miljard euro

KATHMANDU (ANP/AFP) - Nepal schat dat ruim 4,1 miljard euro nodig is voor de wederopbouw van het door overstromingen getroffen gebied in het land. Door het natuurgeweld van eind augustus zijn in Nepal zeker 1385 doden gevallen.

3 uur geleden
Brussel keurt 6,1 miljard aan Oekraïne voor defensie goed

BRUSSEL (ANP) - Er gaat nog eens 6,1 miljard euro vanuit de EU naar Oekraïne voor de aanschaf van defensiematerieel, zoals drones, raketten en munitie. Dat melden de Eurocommissaris voor Defensie Andrius Kubilius en voorzitter van de Europese Commissie Ursula von der Leyen vrijdag.

3 uur geleden
Lichamen gevonden bij doorzoeking uitgebrande veerboot Filipijnen

MANILLA (ANP/AFP/RTR) - Op de uitgebrande veerboot in de Filipijnen zijn meerdere lichamen gevonden. De kustwacht wil nog niet zeggen om hoeveel personen het gaat. Het dodental staat al op vijf.

4 uur geleden
Opmars Houthi's in Jemen, bereiken zeestraat Bab al-Mandeb

SANAA (ANP/AFP/RTR) - De Houthi's zijn verder opgerukt in Jemen. De groepering heeft nu de zeestraat Bab al-Mandeb bereikt, aldus twee Jemenitische overheidsbronnen. Die zeestraat is sinds de Iraanse blokkade van de Straat van Hormuz belangrijk voor het vervoer van olie uit Saudi-Arabië.

5 uur geleden