Australië kijkt uit naar Deense troonswissel met koningin Mary
CANBERRA/KOPENHAGEN (ANP) - Ook in Australië is veel aandacht voor de troonswisseling in Denemarken, omdat de Australische Mary Donaldson dan koningin wordt. De vrouw van de aanstaande koning Frederik is de eerste Australische die koningin wordt. Daardoor kijken lokale media reikhalzend uit naar de ceremonie in Kopenhagen.
"Het wachten is voorbij", schrijft de krant The Canberra Times, nu Frederik zondag zijn moeder Margrethe opvolgt. Mary en Frederik ontmoetten elkaar al in 2000 tijdens de Olympische Spelen in Sydney en daarna is ze ruim twintig jaar voorbereid op haar rol als aanstaande koningin.
Volgens de omroep ABC is de 51-jarige Mary belangrijk voor de populariteit van het Deense koningshuis, door haar "normale en bescheiden" manier van doen. "Alle Denen houden van Mary", zegt een Deense koningshuisvolger tegen de omroep. De krant The West Australian schrijft dat ook Australiërs enthousiast zijn over de aanstaande koningin en haar graag verwelkomen.
Sommige Australiërs zijn helemaal naar Denemarken gereisd om de troonswissel bij te wonen, schrijft de Deense omroep DR. Ebonay Wilson, die samen met haar grootmoeder uit Brisbane is gekomen, wilde er bijvoorbeeld graag bij zijn en noemt Mary's verhaal "een sprookje".
In Sydney zijn er feestelijkheden gepland in de pub waar Mary en Frederik elkaar ontmoet zouden hebben. Ook in Mary's geboortestaat Tasmanië wordt stilgestaan bij het evenement.
Meer uit Buitenland
KYIV (ANP/RTR) - In Oekraïne is voor het eerst een Russische soldaat veroordeeld voor de moord op een krijgsgevangene. De 27-jarige Dmitri Koerasjov heeft een levenslange gevangenisstraf gekregen.
1 uur geledenKHARTOEM (ANP/RTR/AFP) - Rebellen in het Afrikaanse Soedan zeggen dat ze hebben ingestemd met een bestand dat humanitaire hulp mogelijk moet maken. De paramilitaire Rapid Support Forces (RSF) vechten al ruim twee jaar een oorlog uit met het leger.
1 uur geledenBEIROET (ANP/AFP) - Het Israëlische leger zegt te zijn begonnen aan een reeks luchtaanvallen op Hezbollah in het zuiden van Libanon. Israël had de beschietingen eerder op de dag al aangekondigd en burgers opgeroepen het gebied te verlaten.
1 uur geledenBELÉM (ANP) - De Braziliaanse president Luiz Inácio Lula da Silva heeft de officieuze opening van de VN-klimaattop in zijn land aangegrepen voor een tirade tegen desinformatie over het klimaat. "Extremisten verspreiden nepnieuws voor hun eigen electorale gewin", zei hij in Belém tegen zijn toehoorders, zonder namen te noemen.
1 uur geledenBELÉM (ANP) - VN-chef António Guterres heeft regeringsleiders in het Braziliaanse Belém ervan langs gegeven, omdat ze er niet in slagen de opwarming van de aarde onder de 1,5 graad te houden. "Dat is moreel falen en dodelijke nalatigheid", zei hij vanaf het podium op de top voor tientallen regeringsleiders. Die bijeenkomst gaat vooraf aan de VN-klimaattop, die maandag begint.
1 uur geledenBONN (ANP) - Het jaar 2025 komt naar verwachting in de top drie terecht van warmste jaren ooit. Dat heeft de Wereld Meteorologische Organisatie (WMO) berekend. De VN-organisatie denkt niet dat dit jaar het hitterecord van 2024 gaat verbreken. Wel wordt dit jaar waarschijnlijk het op een na of op twee na warmste jaar ooit.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse toppolitica Nancy Pelosi stelt zich in 2026 niet herkiesbaar voor het Congres. De 85-jarige prominente Democraat zit sinds 1987 namens de staat Californië in het Huis van Afgevaardigden en was daar jarenlang voorzitter van.
2 uur geleden