
Atletiekfederatie ziet oneerlijk voordeel in recordschoen Nike
MONACO (ANP) - De mondiale atletiekbond bindt de strijd aan met hightech hardloopschoenen die mogelijk atleten prestatievoordeel geven en heeft strikte regels opgesteld waaraan schoenen en spikes moeten voldoen.
World Athletics heeft het vooral gemunt op de zogenoemde Vaporfly van Nike, waarop tal van topatleten de afgelopen tijd hun persoonlijke records hebben aangescherpt.
De Keniaan Eliud Kipchoge heeft op deze schoen vorig najaar in Wenen zijn historische prestatie geleverd door als eerste mens de marathon onder de twee uur te lopen (1.59.40). Brigid Kosgei verbeterde in oktober in de marathon van Chicago het zestien jaar oude wereldrecord van Paula Radcliffe (2.15.25) tot 2.14.04.
Carbonplaten
De atletiekbond stelt dat de drie verende carbonplaten in de zool van deze schoenen de hardloper zoveel sneller maken, dat er mogelijk sprake is van een oneerlijk voordeel. Een werkgroep van biomechanische specialisten gaat nader onderzoek doen naar deze schoenen.
Voorts heeft de bond bepaald dat met onmiddellijke ingang de zool van een hardloopschoen voor de weg niet dikker mag zijn dan 4 centimeter en slechts één plaat van een hard materiaal als carbon mag bevatten. Bij spikes mag zo'n plaat alleen dienst doen als bevestiging voor de spijkertjes.
Prototypes
Een nieuwe regel is ook dat vanaf 30 april elke hardloopschoen die in een wedstrijd wordt gebruikt, al zeker vier maanden te koop is voor iedereen. Daardoor zijn prototypes, waarin nieuwe technologieën zijn toegepast, niet toegestaan in races.
"Het is niet onze taak om de markt voor sportschoenen te reguleren, maar het is wel onze plicht om de integriteit van de sport te bewaren", lichtte voorzitter Sebastian Coe van World Athletics de strengere regels toe. "We moeten er wel van op aan kunnen dat de eliterenners geen schoenen dragen die oneerlijk voordeel leveren. Deze regels bieden evenwicht en duidelijkheid aan atleten en dat is van groot belang in de voorbereiding op de komende Olympische Spelen in Tokio", aldus Coe.
Meer uit Sport
STOCKHOLM (ANP) - De Deense toptennisser Holger Rune is met een blessure uitgevallen in de halve finales van het ATP-toernooi in Stockholm. De als eerste geplaatste Rune verdraaide bij een stand van 2-2 in de tweede set zijn enkel. Hij moest ondersteund door een lid van de medische staf de baan verlaten.
34 minuten geledenAUSTIN (ANP) - McLaren geeft geen details over de straf die Lando Norris heeft gekregen voor zijn touché met teamgenoot Oscar Piastri in de GP van Singapore. "We zijn al heel openhartig geweest door te zeggen dat we actie ondernemen tegen Lando, maar ik zie verder geen reden er meer over te vertellen. Technische debriefings zijn een interne aangelegenheid", zei teammanager Zak Brown op een persconferentie bij de GP van de Verenigde Staten.
1 uur geledenEMMEN (ANP) - Emmen is in 2028 gastheer van het Nederlands kampioenschap veldrijden. Dat hebben de organisatoren, wielerbond KNWU en de gemeente vlak voor de start van de vierde etappe van de Tour of Holland in Emmen zaterdag bekendgemaakt.
4 uur geledenLOS ANGELES (ANP) - Sterspeler Shohei Ohtani heeft zijn honkbalteam Los Angeles Dodgers naar de tweede finale op rij in de World Series van de Major League Baseball (MLB) geleid. De Japanner zorgde voor drie homeruns in de 5-1-zege op Milwaukee Brewers, waardoor de Dodgers de serie met 4-0 wonnen.
4 uur geledenPHILLIP ISLAND (ANP/RTR) - Motorcoureur Marco Bezzecchi heeft voor de derde keer in vier races de sprintrace in de MotoGP gewonnen. De Italiaan was op zijn Aprilia op het circuit op Phillip Island ondanks een matige start de snelste, voor de Spanjaarden Raúl Fernández en Pedro Acosta.
7 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De boete die de Koninklijke Nederlandse Lawn Tennis Bond (KNLTB) moet betalen vanwege het verstrekken van persoonsgegevens van leden aan partners is voorlopig verlaagd van 525.000 euro naar 250.000 euro. Dat zijn de tennisbond en de Autoriteit Persoonsgegevens (AP) overeengekomen bij een besluit om een juridische procedure naar aanleiding van een arrest in 2024 te beëindigen.
9 uur geledenAUSTIN (ANP) - Max Verstappen heeft een voortvarende start gemaakt in de Grote Prijs van de Verenigde Staten. De nummer drie in het huidige wereldkampioenschap van de Formule 1 won op het circuit van Austin (Texas) de sprintkwalificatie en start daardoor zaterdag van poleposition in de sprintrace.
9 uur geleden