Astronauten vanuit ISS na maanden onderweg terug naar aarde
KENNEDY SPACE CENTER (ANP) - De Amerikaanse astronauten Butch Wilmore en Suni Williams, die negen maanden lang gestrand waren in de ruimte, zijn begonnen aan hun terugkeer naar de aarde. Hun ruimtevaartuig is dinsdagochtend om 06.05 uur (Nederlandse tijd) losgekoppeld van het internationale ruimtestation ISS.
Het vaartuig van SpaceX zakt nu langzaam uit zijn baan rond de aarde. Het is de bedoeling dat het om 22.57 uur Nederlandse tijd in de Atlantische Oceaan bij de staat Florida plonst, hangend aan parachutes.
Williams en Wilmore waren in juni naar het ISS gegaan. Ze voerden de eerste vlucht uit met een nieuw ruimteschip, de Starliner van Boeing. Dat toestel kreeg onderweg technische problemen en keerde daarom leeg terug naar de aarde. De missie van Williams en Wilmore, die slechts acht dagen had moeten duren, werd verlengd.
Met de twee gestrande astronauten keren ook twee andere ruimtevaarders terug naar de aarde. De Amerikaan Nick Hague en de Russische kosmonaut Aleksandr Gorboenov zaten sinds september in het ISS. In dat 'reddingsvaartuig' waren plekken vrijgemaakt voor Williams en Wilmore, maar ze konden nog niet eerder terugkeren. Dan zou er namelijk geen vaartuig aan het ISS vastgekoppeld hebben gezeten. De achterblijvers in het ruimtestation zouden dan geen vluchtroute hebben in geval van nood. Afgelopen zondag kwam een nieuw ruimteschip met vier nieuwe bewoners aan.
Meer uit Buitenland
BRUSSEL (ANP) - Europarlementariërs uit elf landen en vier politieke groepen roepen de lidstaten op snel een Europese defensieunie op te richten. Alleen daarmee kan Europa zich zelfstandig verdedigen. Die unie moet een plek krijgen binnen de NAVO, maar ook los van de NAVO kunnen opereren.
3 uur geledenLONDEN (ANP) - In Groot-Brittannië zijn de stembureaus geopend voor lokale verkiezingen. Er mag gestemd worden voor lokale overheden in Engeland en in Wales en Schotland vinden parlementsverkiezingen plaats. Bij de stembusgang wordt rekening gehouden met een flink verlies voor Labour. De partij van premier Keir Starmer, wiens populariteit flink is afgenomen, staat er volgens de peilingen zeer slecht voor en krijgt mogelijk te maken met een recordverlies aan zetels.
9 uur geledenGAZA-STAD (ANP) - De enorme voedseltekorten in Gaza hebben "verwoestende gevolgen" voor zwangere vrouwen en pasgeboren kinderen. Dat blijkt uit een analyse van de internationale tak van Artsen zonder Grenzen (AzG).
10 uur geledenSEOUL (ANP/AFP) - Een Zuid-Koreaans hof van beroep heeft donderdag de straf van voormalig premier Han Duck-soo met acht jaar verminderd. De 76-jarige werd veroordeeld voor zijn rol in de afkondiging van de staat van beleg door ex-president Yoon Suk-yeol.
13 uur geledenNEW YORK (ANP) - Een Amerikaanse rechter heeft een handgeschreven briefje vrijgegeven dat Jeffrey Epstein zou hebben geschreven voor een zelfmoordpoging. De veroordeelde zedendelinquent maakte enkele weken later een einde aan zijn leven.
14 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - In een nieuwe strategie voor terrorismebestrijding van de Amerikaanse overheid wordt Europa omschreven als broedplaats voor terrorisme, aangewakkerd door massamigratie.
14 uur geledenBEIROET (ANP/AFP) - Israël heeft een luchtaanval uitgevoerd op de Libanese hoofdstad Beiroet. Het is de eerste keer dat die stad weer wordt bestookt sinds het ingaan van het staakt-het-vuren halverwege april.
22 uur geleden