Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Astronauten vanuit ISS na maanden onderweg terug naar aarde

Astronauten vanuit ISS na maanden onderweg terug naar aarde

KENNEDY SPACE CENTER (ANP) - De Amerikaanse astronauten Butch Wilmore en Suni Williams, die negen maanden lang gestrand waren in de ruimte, zijn begonnen aan hun terugkeer naar de aarde. Hun ruimtevaartuig is dinsdagochtend om 06.05 uur (Nederlandse tijd) losgekoppeld van het internationale ruimtestation ISS.

Het vaartuig van SpaceX zakt nu langzaam uit zijn baan rond de aarde. Het is de bedoeling dat het om 22.57 uur Nederlandse tijd in de Atlantische Oceaan bij de staat Florida plonst, hangend aan parachutes.

Williams en Wilmore waren in juni naar het ISS gegaan. Ze voerden de eerste vlucht uit met een nieuw ruimteschip, de Starliner van Boeing. Dat toestel kreeg onderweg technische problemen en keerde daarom leeg terug naar de aarde. De missie van Williams en Wilmore, die slechts acht dagen had moeten duren, werd verlengd.

Met de twee gestrande astronauten keren ook twee andere ruimtevaarders terug naar de aarde. De Amerikaan Nick Hague en de Russische kosmonaut Aleksandr Gorboenov zaten sinds september in het ISS. In dat 'reddingsvaartuig' waren plekken vrijgemaakt voor Williams en Wilmore, maar ze konden nog niet eerder terugkeren. Dan zou er namelijk geen vaartuig aan het ISS vastgekoppeld hebben gezeten. De achterblijvers in het ruimtestation zouden dan geen vluchtroute hebben in geval van nood. Afgelopen zondag kwam een nieuw ruimteschip met vier nieuwe bewoners aan.

Meer uit Buitenland

Spaanse veiligheidsdienst waarschuwde voor massale instroom Ceuta

MADRID (ANP/AFP) - De Spaanse veiligheidsdienst heeft voorafgaand aan de massale instroom van migranten in de exclave Ceuta al gewaarschuwd voor een dergelijk incident. De Spaanse premier Pedro Sánchez zei eerder in het parlement juist dat er geen signalen waren voor zo'n instroom, maar uit nu vrijgegeven documenten blijkt het tegendeel.

33 minuten geleden
Nieuwe Houthi-aanvallen op meerdere steden in Saudi-Arabië

ABHA (ANP/RTR) - De Houthi's hebben voor de tweede dag op rij meerdere Saudische steden aangevallen. Volgens de door Saudi-Arabië geleide coalitie die het in Jemen tegen de Houthi's opneemt, zijn onder meer Abha, Khamis Mushait en Jazan bestookt met ballistische raketten en drones.

1 uur geleden
Trump: Iran probeert midterms te beïnvloeden, oorlog stopt daarna

WASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump stelt dat Iran met zijn aanvallen de uitkomst van de Amerikaanse tussentijdse verkiezingen probeert te beïnvloeden. Hij voorspelt dat de oorlog na die zogenoemde midterms in november direct zal eindigen, omdat Iran het dan niet meer vol kan houden. Ook zouden dan de olieprijzen meteen dalen.

1 uur geleden
Doden bij Russische aanval op Oekraïens winkelcentrum

SOEMY (ANP/RTR/DPA) - In de Noord-Oekraïense stad Soemy is een winkelcentrum geraakt door een drone. Daarbij zijn drie doden gevallen, meldt de regionale gouverneur Oleh Hryhorov. Twee mensen raakten gewond.

2 uur geleden
Vliegtuig Zelensky na vertrek Moldavië bijna geraakt door drone

OSLO (ANP/AFP) - Het vliegtuig van de Oekraïense president Volodymyr Zelensky is dinsdag vlak na het opstijgen in Moldavië bijna geraakt door een drone. Dat meldt de Noorse premier Jonas Gahr Støre, die Zelensky na de reis ontving in Oslo.

3 uur geleden
Britse man opgepakt om voorbereiding sabotageactie voor Russen

SWINDON (ANP) - De Britse politie heeft een man gearresteerd die ervan verdacht wordt met de Russische inlichtingendiensten te hebben samengewerkt. Hij is aangeklaagd voor onder meer de voorbereiding van een sabotageactie.

3 uur geleden
Atoomagentschap wil Iran bespreken bij Veiligheidsraad

WENEN (ANP/AFP) - Het Internationaal Atoomenergieagentschap (IAEA) stapt naar de Veiligheidsraad van de Verenigde Naties met klachten over Iran. Het land moet meewerken aan inspecties, vindt de zogenoemde Raad van Gouverneurs van het agentschap. De stap dient vooral om de diplomatieke druk op te voeren. De kans lijkt klein dat de Veiligheidsraad daadwerkelijk zal ingrijpen.

3 uur geleden