ASR en chipbedrijven omhoog op groen Damrak
AMSTERDAM (ANP) - ASR was dinsdag een grote stijger op de Amsterdamse beurs. Na een koopadvies van Citi, werd de verzekeraar ruim 4,5 procent meer waard. Ook chipbedrijven hoorden bij de vroege stijgers op een positief gestemd Damrak.
Besi noteerde in de vroege handel een plus van meer dan 3 procent. Handelaren reageerden op de hogere koersen een dag eerder in New York, waar chipbedrijven omhoog gingen op het bericht dat Samsung de productie van geheugenchips verlaagt. Behalve Besi stonden ook ASMI en ASML hoger. ASMI won ruim 1 procent, chipmachinemaker ASML kreeg er 0,3 procent bij.
Verder ging Philips 1 procent omhoog. Beleggers in het medisch technologiebedrijf maken zich geen zorgen over een nieuwe terugroepactie van Philips van al gerepareerde slaapapneu-apparaten. Shell (plus 1,2 procent) kreeg een adviesverhoging van analisten van Redburn.
Vopak
De AEX stond na een minuut of tien handelen 0,5 procent hoger op 763,95 punten. Beleggers hadden vier dagen vrijaf vanwege Pasen. De MidKap steeg 1,2 procent tot 940,77 punten. In Frankfurt, Londen en Parijs gingen de beurzen tot 0,9 procent omhoog.
Vopak werd 0,2 procent hoger gezet. Het tankopslagbedrijf neemt de helft van de aandelen in lng-terminal EemsEnergyTerminal in de Groningse Eemshaven over van Gasunie. Bij de kleinere bedrijven ging Pharming 1,9 procent omhoog. De eerste commerciële levering van het onlangs goedgekeurde medicijn Joenja werd in de Verenigde Staten gedaan. Daardoor krijgt Pharming een betaling van 10 miljoen dollar van partner Novartis.
Sif
Maker van funderingen voor windmolens op zee Sif steeg 1,5 procent. Dat bedrijf gaf aan dat de uitbreiding van zijn productiefaciliteit op de Maasvlakte vlot van start is gegaan.
In Zürich steeg Credit Suisse 1,3 procent. In het Zwitserse parlement wordt gedebatteerd over de overname van de in de problemen geraakte bank door UBS.
Amerikaanse olie werd 0,9 procent meer waard op 80,49 dollar per vat. Brentolie werd 0,8 procent duurder op 84,86 dollar per vat. De euro was 1,0895 dollar waard.
Meer uit Financieel
ZOETERMEER (ANP) - De Europese vraag naar chips zal tussen nu en 2040 ongeveer verdubbelen, aangejaagd door onder meer de elektrificatie van transport- en energiesystemen en industriële automatisering. Dat staat in een rapport in opdracht van onder meer de Nederlandse ondernemersorganisatie voor de technologische industrie FME en de Duitse belangengroep ZVEI. FME waarschuwt echter dat die vraag zich niet automatisch vertaalt in investeringen in Europa.
7 minuten geledenMARTORELL (ANP/AFP) - De oudste zoon van de oprichter van de Spaanse modeketen Mango is dinsdag vrijgelaten na het betalen van een borgsom van 1 miljoen euro. Dat meldt persbureau AFP. Jonathan Andic was gearresteerd in het kader van een moordonderzoek naar de dood van zijn vader Isak Andic.
3 uur geledenNEW YORK (ANP) - Google-moeder Alphabet hoorde dinsdag bij de verliezers op de aandelenbeurzen in New York. Het Amerikaanse techconcern presenteerde tijdens zijn jaarlijkse ontwikkelaarsconferentie I/O een reeks nieuwe mogelijkheden. Zo werd de grootste verandering aan de Google-zoekbalk in ruim 25 jaar aangekondigd. De bekende zoekfunctie wordt uitgebreid met nieuwe AI-opties.
3 uur geledenMOUNTAIN VIEW (ANP) - Google past zijn zoekmachinefunctie aan. Met kunstmatige intelligentie (AI) wordt de bekende zoekbalk opnieuw ontworpen, waarmee het techbedrijf hoopt dat het voor gebruikers makkelijker wordt om vragen te stellen. De verandering werd dinsdag aangekondigd tijdens Google's jaarlijkse ontwikkelaarsconferentie I/O.
4 uur geledenIJMUIDEN (ANP) - Tata Steel Nederland is blij met de steun van het Europees Parlement voor een nieuw quotum voor de import van staal. Een meerderheid van de Europarlementariërs stemde dinsdag in met een halvering van het huidige staalquotum, om de Europese markt te beschermen tegen staaloverschotten van buiten de EU.
5 uur geledenSAN FRANCISCO (ANP/RTR) - Andrej Karpathy, een van de oprichters van OpenAI die later bij Tesla werkte, is aan de slag gegaan bij AI-bedrijf Anthropic. Dat heeft hij dinsdag bekendgemaakt. Karpathy is een invloedrijk figuur in de AI-gemeenschap en speelde een belangrijke rol in de ontwikkeling van Tesla's technologie voor zelfrijdende auto's.
6 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX, de index van de dertig meest verhandelde fondsen op de beurs in Amsterdam, is dinsdag hoger geëindigd, al moest een deel van de eerdere winst in de laatste handelsuren weer worden ingeleverd. Het sentiment verslechterde door een negatieve opening van de Amerikaanse aandelenmarkten. De koersen stonden onder druk door stijgende rentes op de obligatiemarkten, vooral door vrees bij beleggers dat de inflatie langer hoog blijft. Voor aandelenmarkten zijn hogere rentes vaak slecht nieuws, vooral voor technologiebedrijven.
6 uur geleden