Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

ASML ziet orders voor chipmachines flink afnemen

ASML ziet orders voor chipmachines flink afnemen

VELDHOVEN (ANP) - Chipmachinefabrikant ASML heeft de orders voor zijn apparatuur in het derde kwartaal van dit jaar flink zien afnemen op kwartaalbasis. Het bedrijf handhaafde wel de omzetverwachting van een groei met 30 procent voor het hele jaar. Wel is ASML naar eigen zeggen conservatiever geworden over het volgende jaar, dat als een overgangsjaar wordt gezien. Voor 2024 wordt een omzetcijfer verwacht dat vergelijkbaar is met dat van 2023.

Volgens topman Peter Wennink bevindt de halfgeleiderindustrie zich momenteel "in het dieptepunt van de cyclus". Hoewel de klanten van ASML volgens Wennink verwachten dat het keerpunt eind dit jaar zichtbaar zal zijn, blijven ze wel onzeker over de vorm van het vraagherstel in de industrie. De topman beschouwt 2024 daarbij als een "belangrijk jaar om ons voor te bereiden op de aanzienlijke groei die we voor 2025 verwachten".

ASML zag de nettowinst in het afgelopen kwartaal licht afnemen tot 1,89 miljard euro, van 1,94 miljard euro in het tweede kwartaal van 2023. De omzet daalde van 6,9 miljard euro tot 6,7 miljard euro. De onderneming uit Veldhoven had zelf een verwachting afgegeven van een omzet van 6,5 miljard tot 7 miljard euro. De orders namen af met 42 procent tot 2,6 miljard euro, van 4,5 miljard euro in het tweede kwartaal.

Omzetdoelstelling

Voor het vierde kwartaal rekent het bedrijf op een omzet tussen 6,7 miljard en 7,1 miljard euro, met een brutomarge tussen 50 en 51 procent. In het derde kwartaal bedroeg de brutomarge 51,9 procent. Dat was meer dan de circa 50 procent waar het bedrijf zelf op rekende.

In 2025 wil ASML een omzet realiseren van 30 miljard tot 40 miljard euro, met een brutomarge van 54 tot 56 procent. En in 2030 moet dit oplopen naar 44 miljard tot 60 miljard euro, met een marge van 56 tot 60 procent.

Export naar China

ASML staat in het middelpunt van de Amerikaanse inspanningen om de export te beteugelen van geavanceerde chiptechnologie naar China. Washington wil daarmee voorkomen dat China de chips kan gebruiken voor militaire doeleinden. Zo heeft de Nederlandse regering na aandringen van de Verenigde Staten de export van chipmachines van ASML verder beperkt. Aanvankelijk mocht het bedrijf alleen zijn geavanceerdste machines niet verkopen aan Chinese klanten, maar daar kwamen ook bepaalde types van een oudere generatie chipmachines bij.

Meer uit Financieel

Reuters: schoonzoon Trump mogelijk opgelicht bij deal in Albanië

TIRANA (ANP/RTR) - Jared Kushner, schoonzoon van de Amerikaanse president Donald Trump, is mogelijk opgelicht bij het kopen van grond in Albanië. Een in Miami gevestigde zakenman, die in Albanië wordt gezocht voor het witwassen van drugsgeld, wordt ervan verdacht eigendomsbewijzen te hebben vervalst van grond waarop Kushner een miljardenresort wil laten bouwen.

59 minuten geleden
Muziekindustrie komt met labels om AI-muziek te herkennen

LOS ANGELES (ANP/AFP) - Diverse grote organisaties uit de muziekindustrie hebben vrijdag een labelsysteem gepresenteerd voor content die met kunstmatige intelligentie (AI) is gemaakt. Daarmee kunnen mensen snel achterhalen of en hoe er in bepaalde muziek gebruik is gemaakt van AI.

3 uur geleden
CNV waarschuwt: werkplek vaak niet ingericht op hitte

UTRECHT (ANP) - Nederlandse werkplekken zijn slecht ingericht op steeds hetere zomers. Daarvoor waarschuwt CNV na een peiling onder 1500 werkenden die fysiek op hun werk aanwezig moeten zijn, bijvoorbeeld in de bouw, industrie en de zorg.

3 uur geleden
Meta stopt na enkele dagen met fel bekritiseerde AI-functie

MENLO PARK (ANP/RTR) - Meta stopt na enkele dagen al weer met een nieuwe AI-functie waarmee gebruikers afbeeldingen konden genereren die waren gebaseerd op de Instagram-foto's van anderen. Het Amerikaanse socialemediaconcern besloot hiertoe na een storm aan kritiek dat Meta zich met de tool schuldig zou maken aan privacyschendingen.

4 uur geleden
Apple klaagt OpenAI aan om diefstal bedrijfsgegevens

CUPERTINO (ANP/RTR/BLOOMBERG) - Apple heeft vrijdag een rechtszaak aangespannen tegen ChatGPT-moeder OpenAI en twee voormalige werknemers van het AI-bedrijf, omdat zij vertrouwelijke bedrijfsgegevens van Apple zouden hebben gestolen. De zaak werd aangespannen bij een rechtbank in het noorden van Californië.

14 uur geleden
Wall Street sluit met winst, succesvol beursdebuut SK Hynix

NEW YORK (ANP) - De Amerikaanse aandelenbeurzen zijn vrijdag met kleine koerswinsten het weekend ingegaan. De aandacht van beleggers op Wall Street ging onder meer uit naar de beursgang van het grote Zuid-Koreaanse chipbedrijf SK Hynix in New York. Dat debuut verliep succesvol, want SK Hynix sloot bijna 13 procent hoger op 168 dollar per aandeel.

15 uur geleden
Polen neemt eerste windmolenpark in Oostzee in gebruik

WARSCHAU (ANP/DPA) - Polen heeft vrijdag zijn eerste windmolenpark in de Oostzee in gebruik genomen met de levering van de eerste stroom aan het elektriciteitsnetwerk. De Poolse premier Donald Tusk noemt het project een cruciaal element van de energiezekerheid van zijn land.

17 uur geleden