ASML wordt grootste aandeelhouder in Franse AI-start-up Mistral
VELDHOVEN (ANP) - ASML investeert 1,3 miljard euro in Mistral, een Franse start-up voor kunstmatige intelligentie (AI). Dat heeft de chipmachinefabrikant dinsdag bekendgemaakt, nadat persbureau Reuters maandag al over de deal had bericht op basis van ingewijden. Met deze investering wordt ASML met een belang van ongeveer 11 procent de grootste aandeelhouder in Mistral.
Als onderdeel van de investering krijgt ASML een adviserende rol binnen Mistral, waardoor het kan meebeslissen over de toekomstige strategie van de start-up. In dat kader neemt financieel topman Roger Dassen plaats in een strategisch comité.
ASML gaat daarnaast een strategisch partnerschap aan met Mistral. "De samenwerking tussen Mistral AI en ASML beoogt duidelijke voordelen te creëren voor ASML-klanten door innovatieve, AI-gestuurde producten en oplossingen. Ook biedt het mogelijkheden voor gezamenlijk onderzoek naar toekomstige kansen", stelt topman Christophe Fouquet van ASML in een verklaring.
Le Chat
De investering is onderdeel van een financieringsronde van 1,7 miljard euro, meldt Mistral, dat daardoor wordt gewaardeerd op ongeveer 11,7 miljard euro. Andere bedrijven die deelnemen zijn onder meer investeringsmaatschappijen DST Global en General Catalyst en chipconcern Nvidia.
Mistral heeft een AI-assistent met de naam Le Chat. Kenners zien het door topman Arthur Mensch geleide bedrijf als Europa's beste kans om een wereldwijde AI-speler te worden. De Franse president Emmanuel Macron heeft verklaard dat Frankrijk een pionier moet zijn op AI-gebied.
'Veelbelovend nieuws'
"Deze investering brengt twee technologieleiders samen die in dezelfde waardeketen opereren", zegt Mensch in een toelichting. "We hebben de ambitie om ASML en zijn talrijke partners te helpen bij het oplossen van huidige en toekomstige technische uitdagingen door middel van AI, en uiteindelijk de volledige waardeketen van halfgeleiders en AI te bevorderen."
Demissionair minister Vincent Karremans (Economische Zaken, VVD) noemt de samenwerking tussen ASML en Mistral "veelbelovend nieuws". Volgens hem gaat AI onze economie en samenleving fundamenteel veranderen. "Maar wie de techniek niet zelf ontwikkelt, is afhankelijk van anderen. Daarom is het belangrijk dat we in Europa en Nederland vol inzetten op een sterke AI-infrastructuur voor onze digitale onafhankelijkheid en concurrentiekracht", aldus de minister.
Meer uit Financieel
SAN FRANCISCO (ANP) - Topman Dario Amodei van Anthropic heeft AI-bedrijven opgeroepen om het tempo waarin ze de capaciteiten van AI-modellen uitbreiden bewust te matigen.
1 uur geledenLONDEN (ANP/BLOOMBERG) - De Britse rechts-radicale partij Reform UK heeft een recorddonatie toegezegd gekregen van een medeoprichter van cryptobeurs en handelsplatform BitMEX. Miljardair Ben Delo heeft gezegd 36 miljoen pond, ongeveer 42 miljoen euro, te schenken aan de partij van Nigel Farage.
4 uur geledenSANTA CLARA (ANP/RTR) - Nvidia, de belangrijkste chipverkoper ter wereld voor kunstmatige intelligentie, is in gesprek met Anthropic om in de beursgang van het AI-bedrijf te investeren. Dat vertellen twee ingewijden aan persbureau Reuters over wat mogelijk de grootste beursgang ooit kan worden.
7 uur geledenMILAAN (ANP/RTR) - De Italiaanse premier Giorgia Meloni verwacht dat de economie van het land dit jaar met 1 procent groeit. De politica deed haar voorspelling in een interview met de Italiaanse krant Il Foglio.
8 uur geledenEINDHOVEN (ANP) - Diesel tanken is zaterdag iets duurder geworden in Nederland. Uit cijfers van UnitedConsumers komt naar voren dat de gemiddelde adviesprijs voor een liter diesel is gestegen naar 2,725 euro, bijna 2 cent meer dan vrijdag. De gemiddelde benzineprijs is volgens het consumentenvoordeelplatform ook iets toegenomen tot 2,702 euro.
9 uur geledenWASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - De Amerikaanse president Donald Trump staat ervoor open dat Chinese autofabrikanten elektrische auto's in de Verenigde Staten produceren, mits ze daarvoor Amerikaanse werknemers inzetten. De feitelijke Amerikaanse blokkade op de import van Chinese auto's wil hij wel handhaven.
11 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Verenigde Staten hebben tankers die door de Straat van Hormuz varen gevraagd dat alleen op bepaalde tijdstippen te doen, zodat het Amerikaanse leger bescherming kan bieden. De maatregel volgt op een toename van Iraanse aanvallen op schepen die 's nachts door de zeestraat varen, meldt de Financial Times.
11 uur geleden