
ASML voorziet nog groei ondanks afkoelende chipmarkt
VELDHOVEN (ANP) - Chipmachinemaker ASML voorziet dit jaar nog verder te groeien. Zo zal de omzet dit jaar ongeveer een kwart boven die van vorig jaar uitkomen, zegt het bedrijf uit Veldhoven. De chipmarkt koelt wel wat af, maar bedrijven gaan daar op verschillende manieren mee om, merkt ASML-topman Peter Wennink.
Hoewel de vraag naar chipmachines wat afneemt, omdat sommige bedrijven hun investeringen over een wat langere tijd uitspreiden en bestellingen bij ASML dus wat later willen ontvangen, ziet Wennink nog geen problemen voor zijn bedrijf. Ook dit jaar kan ASML, dat nog voor bijna 39 miljard euro aan opdrachten in de boeken heeft staan, niet aan de vraag voldoen. In het eerste kwartaal kwam de omzet van ASML uit op 6,7 miljard euro. Daaruit haalde het bedrijf een nettowinst van net geen 2 miljard euro. Dat was boven de eigen verwachtingen van de chipmachinemaker.
De laatste tijd was ASML vooral in het nieuws om exportbeperkingen voor zijn chipmachines naar China. Het bedrijf mocht de nieuwste generatie chipmachines, zogeheten EUV-machines al niet leveren. Onder druk van de Verenigde Staten, dat wil voorkomen dat China technologische de bovenliggende partij wordt en zo ook militair te sterk wordt, zijn die beperkingen aangescherpt tot ook een deel van de oudere generatie machines. ASML laat weten nog steeds op de definitieve regels te wachten.
Maar China was in het eerste kwartaal goed voor een beperkt deel van de omzet van ASML, namelijk om en nabij de 8 procent. In het orderboek speelt China een grotere rol. Een vijfde van de haast 39 miljard euro aan opdrachten komt uit China. Dit jaar verwacht ASML meer omzet uit China te kunnen halen nu in dat land de coronabeperkingen zijn losgelaten. De extra exportregels kunnen daarbij nog wel voor problemen zorgen.
Meer uit Financieel
KOPENHAGEN (ANP) - De invoering van de digitale euro is een stap dichterbij gekomen, volgens Eurocommissaris Valdis Dombrovskis (Economie). Hij sprak na overleg met EU-ministers van Financiën op een persconferentie vrijdag van een "significante doorbraak". Mogelijk nemen de EU-regeringsleiders eind dit jaar een definitief besluit over de invoering ervan, zei de Eurocommissaris.
1 uur geledenUTRECHT (ANP) - Carpetright is vrijdag failliet verklaard door de rechter. Dat heeft advocatenkantoor Okkerse & Schop Advocaten namens de curatoren bekendgemaakt. Het vloerenbedrijf heeft 75 vestigingen in Nederland waar ongeveer 350 mensen werkten.
1 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De Europese Commissie wil de import van Russisch vloeibaar gemaakt aardgas een jaar eerder stoppen. Aanvankelijk had Brussel 1 januari 2028 als uiterste datum gesteld om te stoppen met de import van al het Russische gas. De Commissie wil die deadline naar voren halen naar 1 januari 2027 voor lng, schrijft buitenlandchef Kaja Kallas op X. De versnelde importstop maakt deel uit van het negentiende sanctiepakket tegen Rusland.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - PostNL kan vanaf vrijdag weer een groot deel van de voor de Verenigde Staten bestemde pakketten verzenden. Vorige maand stopte het post- en pakketbedrijf daar tijdelijk mee omdat er veel onduidelijk was over een wetswijziging.
2 uur geledenKOPENHAGEN (ANP) - De Europese Commissie komt snel met een voorstel om de bevroren Russische tegoeden effectiever in te zetten, zodat er meer geld naar Oekraïne kan. Dat zei Eurocommissaris Valdis Dombrovskis (Economie) vrijdag op een persconferentie in Kopenhagen. De steun hiervoor neemt in de EU-landen toe, maar EU-ministers van Financiën willen wel eerst een concrete uitwerking zien voor een definitief 'ja', zeiden verschillende van hen vrijdag voor de start van een vergadering in de Deense hoofdstad.
2 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De Europese Commissie heeft een negentiende sanctiepakket tegen Rusland rond, laat een woordvoerder van de Commissie weten. Wat er precies in het sanctiepakket zit, maakt voorzitter van de Commissie Ursula von der Leyen later vrijdagmiddag bekend. Het sanctiepakket moet nog ter goedkeuring naar de EU-lidstaten, laat een woordvoerder weten.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Delen van het failliete verpakkingsbedrijf Paardekooper gaan over naar een Zweedse onderneming. Dit bedrijf, OptiGroup, mag van de Autoriteit Consument & Markt (ACM) de overname van de voedsel-, retail-, industrie- en serviceactiviteiten van Paardekooper al in gang zetten voor officiële goedkeuring van de toezichthouder, omdat Paardekooper kampt met financiële problemen.
3 uur geleden