Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

ASML: voor grote plaatje maakt levering aan China niet veel uit

ASML: voor grote plaatje maakt levering aan China niet veel uit

VELDHOVEN (ANP) - Voor het grote plaatje bij ASML maakt het niet uit of de Nederlandse chipmachinefabrikant hypermoderne EVU-apparatuur mag leveren aan China. Dat heeft ASML-topman Peter Wennink gezegd in een interview met Bloomberg Radio. Het bedrijf, dat levert aan grote internationale bedrijven als smartphonemaker Samsung en het Taiwanese chipconcern TSMC, is erg positief over zijn groeivooruitzichten en denkt komende jaren miljarden aan de betreffende machines te verdienen.

Wennink lijkt met zijn opmerkingen de gemoederen in de China-discussie een beetje tot bedaren te willen brengen. De Verenigde Staten willen niet dat de EUV-apparaten van ASML aan China worden geleverd. Critici stellen dat de Amerikanen ASML gebruiken als pion in hun handelsconflict met China.

De baas van het Veldhovense technologiebedrijf benadrukte dat het aan de Nederlandse overheid is om te bepalen of er een nationaal veiligheidsrisico is. "Natuurlijk zijn er meningen en opinies in de Verenigde Staten en in China", erkende hij. "Maar dat is aan de overheid." Volgens Wennink heeft Den Haag over de kwestie om aanvullende informatie gevraagd. ASML zal aan het verzoek tegemoetkomen.

EUV-technologie stelt fabrikanten in staat op nóg kleinere schaal schakelingen te tekenen op schijfjes halfgeleidermateriaal. Zo kunnen snellere microprocessoren en geheugenchips gemaakt worden. "Iemand moet die chips maken en om die chips te maken heb je EUV nodig, en er is eigenlijk maar één plek waar ze die kunnen krijgen", aldus Wennink. Hij gaf verder geen duidelijk advies aan de Nederlandse overheid. De Amerikanen vrezen dat China de EUV-technologie straks ook voor militaire doeleinden zullen inzetten.

Meer uit Financieel

Tata Steel blij met steun EU-parlement voor beperken staalimport

IJMUIDEN (ANP) - Tata Steel Nederland is blij met de steun van het Europees Parlement voor een nieuw quotum voor de import van staal. Een meerderheid van de Europarlementariërs stemde dinsdag in met een halvering van het huidige staalquotum, om de Europese markt te beschermen tegen staaloverschotten van buiten de EU.

36 minuten geleden
Medeoprichter OpenAI aan de slag bij AI-bedrijf Anthropic

SAN FRANCISCO (ANP/RTR) - Andrej Karpathy, een van de oprichters van OpenAI die later bij Tesla werkte, is aan de slag gegaan bij AI-bedrijf Anthropic. Dat heeft hij dinsdag bekendgemaakt. Karpathy is een invloedrijk figuur in de AI-gemeenschap en speelde een belangrijke rol in de ontwikkeling van Tesla's technologie voor zelfrijdende auto's.

1 uur geleden
AEX levert deel van winst weer in, Adyen grootste stijger

AMSTERDAM (ANP) - De AEX, de index van de dertig meest verhandelde fondsen op de beurs in Amsterdam, is dinsdag hoger geëindigd, al moest een deel van de eerdere winst in de laatste handelsuren weer worden ingeleverd. Het sentiment verslechterde door een negatieve opening van de Amerikaanse aandelenmarkten. De koersen stonden onder druk door stijgende rentes op de obligatiemarkten, vooral door vrees bij beleggers dat de inflatie langer hoog blijft. Voor aandelenmarkten zijn hogere rentes vaak slecht nieuws, vooral voor technologiebedrijven.

1 uur geleden
Fortnite keert na bijna zes jaar terug in App Store van Apple

CARY (ANP/AFP) - Het populaire spel Fortnite is terug in de App Store van Apple. Het onlineschietspel werd in 2020 verwijderd, nadat ontwikkelaar Epic Games had geprobeerd om het betaalsysteem van Apple te omzeilen. Epic Games wilde met een eigen betaalsysteem voorkomen dat Apple bij zogeheten in-app-aankopen van spelers een commissie zou opstrijken. Maar omdat dit tegen de regels van Apple was, werd het spel verwijderd.

3 uur geleden
LTO Nederland kritisch op Europees plan voor kunstmest

DEN HAAG (ANP) - LTO Nederland is kritisch op een Europees plan om boeren te helpen met de stijgende prijzen van kunstmest. De Europese Commissie maakte dinsdag bekend voor de zomer geld vrij te willen maken voor boeren die het hardst getroffen worden door de hoge kunstmestprijzen, die het gevolg zijn van de afsluiting van de Straat van Hormuz.

3 uur geleden
G7 roept op tot financiële voorzichtigheid om inflatierisico's

PARIJS (ANP/BLOOMBERG) - De financiële leiders van G7-landen hebben dinsdag afgesproken om niet te ver te gaan met extra steunmaatregelen, omdat de aanhoudende oorlog in het Midden-Oosten risico's voor groei en inflatie in de wereldeconomie vergroot. In een gezamenlijke verklaring in Parijs spraken de ministers af om voorzichtig te blijven en de overheidsfinanciën niet te zwaar te belasten.

4 uur geleden
UWV krijgt geen extra tijd voor afhandelen dossiers

DEN HAAG (ANP) - Uitkeringsinstantie UWV krijgt niet langer dan negen weken de tijd om een besluit te nemen in een zaak waarin beroep is aangetekend, heeft de rechtbank in Den Haag bepaald. De rechtbank vindt de huidige maximumbeslistermijn passend.

4 uur geleden