Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

ASML schat omzet wereldwijde chipindustrie in 2030 op 1 biljoen

ASML schat omzet wereldwijde chipindustrie in 2030 op 1 biljoen

VELDHOVEN (ANP) - Chipmachinefabrikant ASML verwacht dat de omzet in de wereldwijde chipindustrie in 2030 zal groeien naar meer dan 1 biljoen dollar, omgerekend bijna 950 miljard euro. De omzet wordt vooral aangejaagd door de vraag naar chips voor toepassingen op het gebied van kunstmatige intelligentie (AI). Voorafgaand aan zijn beleggersdag zegt ASML dat AI de "volgende grote aanjager van productiviteit en innovatie over de bredere maatschappij" zal zijn.

Het bedrijf uit Veldhoven praat donderdag investeerders en aandeelhouders bij over zijn strategische plannen voor de langere termijn. ASML zegt ook zijn prognose voor een eigen omzet in 2030 tussen 44 miljard en 60 miljard euro te handhaven, met een brutowinstmarge van 56 tot 60 procent.

In een verklaring zegt ASML dat de vooruitzichten op de langere termijn voor de chipindustrie "veelbelovend" blijven en dat AI een "aanzienlijke mogelijkheid" biedt voor de sector. In de periode 2025-2030 voorziet de AEX-onderneming een jaarlijkse groei van de wereldwijde chipmarkt met ongeveer 9 procent.

Tegenvallende cijfers

De beleggersdag wordt gehouden onder leiding van de in april aangetreden topman Christophe Fouquet die het stokje heeft overgenomen van Peter Wennink. ASML maakt de hypermoderne EUV-chipmachines die worden gebruikt voor de productie van geavanceerde AI-chips door bijvoorbeeld Nvidia. Het bedrijf verwacht dan ook verder te groeien met EUV-technologie.

Overigens kwam ASML vorige maand nog met tegenvallende cijfers over de orders in het afgelopen kwartaal naar buiten en toen werd ook de omzetverwachting voor volgend jaar verlaagd. De cijfers werden door een technische fout bovendien een dag te vroeg gepubliceerd, waarna het aandeel ASML op de Amsterdamse beurs kelderde. ASML meldde dat er nog steeds sterke ontwikkelingen zijn rond AI, maar dat in andere marktsegmenten het herstel langer duurt dan eerder verwacht, met voorzichtigheid bij klanten.

Het is nu ook wachten of de nieuwe Amerikaanse president Donald Trump met verdere beperkingen van de export van ASML naar China komt. Het bedrijf mag zijn nieuwste chipmachines al niet verkopen in China, de grootste markt voor ASML. Ook voor de meeste machines van de oudere generatie gelden strengere exportregels naar China.

Meer uit Financieel

Senator VS wil instemmen met benoeming beoogde Fed-voorzitter

WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse Republikeinse senator Thom Tillis zal stemmen voor de benoeming van Kevin Warsh als de nieuwe voorzitter van de Federal Reserve. Dat heeft hij zondag gezegd tijdens een interview met NBC News. Daarmee lijkt de beëdiging van de door Donald Trump voorgedragen kandidaat als opvolger van de huidige Fed-voorzitter Jerome Powell zekerder te worden. Powells termijn loopt in mei af.

4 uur geleden
Oman ondertekent investeringsdeals van 200 miljoen voor industrie

MUSCAT (ANP/RTR) - Oman heeft investeringsovereenkomsten ondertekend met meerdere organisaties voor nieuwe industrieprojecten ter waarde van meer dan 200 miljoen Omaanse rial. Dat is omgerekend zo'n 444 miljoen euro.

6 uur geleden
Minister Hongkong: beursgangen leveren dit jaar al miljarden op

HONGKONG (ANP/BLOOMBERG) - Beursintroducties in Hongkong hebben dit jaar al meer dan 140 miljard Hongkongse dollar (ongeveer 15,2 miljard euro) opgebracht. Dat meldt minister van Financiën Paul Chan van de speciale administratieve regio van de Volksrepubliek China in zijn blog. Daarmee behoudt Hongkong volgens hem zijn positie als belangrijkste bestemming ter wereld voor een beursgang.

11 uur geleden
Magyar: 'oligarchen' van Orbán sluizen bezittingen weg

BOEDAPEST (ANP/BLOOMBERG) - De vermoedelijke aankomende premier van Hongarije zegt over informatie te beschikken dat rijke figuren die zijn gelinkt aan de regering van Viktor Orbán activa naar het buitenland wegsluizen. Verkiezingswinnaar Péter Magyar waarschuwt investeerders uit te kijken wat ze kopen en eist dat de Hongaarse autoriteiten "de criminelen oppakken die de Hongaren miljarden hebben gekost" en voorkomen dat ze "hun buit naar het buitenland smokkelen".

22 uur geleden
VS slaan alarm over vermeende diefstal AI-kennis door China

WASHINGTON (ANP/AFP) - De Amerikaanse regering slaat wereldwijd alarm over vermeende diefstal van AI-kennis door Chinese bedrijven. Het ministerie van Buitenlandse Zaken heeft diplomaten opgedragen hun zorgen daarover te delen in het buitenland, meldt persbureau Reuters op basis van een intern bericht.

1 dag geleden
VS leggen Chinese raffinaderij sancties op om inkoop Iraanse olie

WASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse regering heeft sancties opgelegd aan een Chinese raffinaderij, omdat die voor miljarden dollars aan Iraanse olie zou hebben gekocht. Het gaat om een zogenoemde 'theepot-raffinaderij'.

1 dag geleden
Analisten: beleggers zien oorlog Midden-Oosten als koopkans

AMSTERDAM (ANP) - Beleggers laten zich niet afschrikken door de oorlog in het Midden-Oosten en beschouwen de onrust juist als kans om goede zaken te doen, constateren analisten. Dit verklaart volgens hen waarom de beursgraadmeters op Wall Street afgelopen week weer recordstanden lieten zien. Ook de Amsterdamse AEX-index zit inmiddels in de buurt van een nieuw record, ondanks het conflict en de vele zorgen over de hoge energieprijzen.

1 dag geleden