Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

ASML schat omzet wereldwijde chipindustrie in 2030 op 1 biljoen

ASML schat omzet wereldwijde chipindustrie in 2030 op 1 biljoen

VELDHOVEN (ANP) - Chipmachinefabrikant ASML verwacht dat de omzet in de wereldwijde chipindustrie in 2030 zal groeien naar meer dan 1 biljoen dollar, omgerekend bijna 950 miljard euro. De omzet wordt vooral aangejaagd door de vraag naar chips voor toepassingen op het gebied van kunstmatige intelligentie (AI). Voorafgaand aan zijn beleggersdag zegt ASML dat AI de "volgende grote aanjager van productiviteit en innovatie over de bredere maatschappij" zal zijn.

Het bedrijf uit Veldhoven praat donderdag investeerders en aandeelhouders bij over zijn strategische plannen voor de langere termijn. ASML zegt ook zijn prognose voor een eigen omzet in 2030 tussen 44 miljard en 60 miljard euro te handhaven, met een brutowinstmarge van 56 tot 60 procent.

In een verklaring zegt ASML dat de vooruitzichten op de langere termijn voor de chipindustrie "veelbelovend" blijven en dat AI een "aanzienlijke mogelijkheid" biedt voor de sector. In de periode 2025-2030 voorziet de AEX-onderneming een jaarlijkse groei van de wereldwijde chipmarkt met ongeveer 9 procent.

Tegenvallende cijfers

De beleggersdag wordt gehouden onder leiding van de in april aangetreden topman Christophe Fouquet die het stokje heeft overgenomen van Peter Wennink. ASML maakt de hypermoderne EUV-chipmachines die worden gebruikt voor de productie van geavanceerde AI-chips door bijvoorbeeld Nvidia. Het bedrijf verwacht dan ook verder te groeien met EUV-technologie.

Overigens kwam ASML vorige maand nog met tegenvallende cijfers over de orders in het afgelopen kwartaal naar buiten en toen werd ook de omzetverwachting voor volgend jaar verlaagd. De cijfers werden door een technische fout bovendien een dag te vroeg gepubliceerd, waarna het aandeel ASML op de Amsterdamse beurs kelderde. ASML meldde dat er nog steeds sterke ontwikkelingen zijn rond AI, maar dat in andere marktsegmenten het herstel langer duurt dan eerder verwacht, met voorzichtigheid bij klanten.

Het is nu ook wachten of de nieuwe Amerikaanse president Donald Trump met verdere beperkingen van de export van ASML naar China komt. Het bedrijf mag zijn nieuwste chipmachines al niet verkopen in China, de grootste markt voor ASML. Ook voor de meeste machines van de oudere generatie gelden strengere exportregels naar China.

Meer uit Financieel

VS 'teleurgesteld' over blokkeren verkoop bedrijf achter DigiD

DEN HAAG (ANP) - De Verenigde Staten zijn "teleurgesteld" dat Nederland de verkoop tegenhoudt van het bedrijf achter DigiD aan een Amerikaanse onderneming. De VS en Nederland hadden eruit kunnen komen, meent de Amerikaanse ambassade.

25 minuten geleden
Beleggers zetten AkzoNobel fors hoger na afwijzing overnamebod

AMSTERDAM (ANP) - Verfconcern AkzoNobel was woensdag de grote winnaar op de beurs in Amsterdam. Beleggers zetten het aandeel 19,5 procent hoger nadat bekend was geworden dat AkzoNobel begin deze maand een overnamebod van het Japanse Nippon Paint en het Amerikaanse Sherwin-Williams had afgewezen.

2 uur geleden
Toezichthouder grijpt in bij energieleverancier Kikker

DEN HAAG (ANP) - De Autoriteit Consument & Markt (ACM) grijpt in bij energieleverancier Kikker Energie. Uit onderzoek van de toezichthouder komt naar voren dat het bedrijf zich niet houdt aan de vergunningsvoorwaarden. Kikker krijgt de tijd om verbeteringen door te voeren. Als het bedrijf dat niet doet, kan de ACM in het uiterste geval de vergunning intrekken.

3 uur geleden
Optimisme over AI-investeringen stuwt beurzen New York

NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn overwegend hoger aan de nieuwe handelsdag begonnen. Optimisme over investeringen in AI zorgde opnieuw voor winsten bij fabrikanten van halfgeleiders, waarbij vooral gekeken wordt naar de grote behoefte aan geheugenchips. Beleggers bleven ook hoopvol over vorderingen in vredesgesprekken tussen de Verenigde Staten en Iran.

4 uur geleden
Moederbedrijf Temu boekt meer omzet, kampt wel met concurrentie

SHANGHAI (ANP/BLOOMBERG) - Het moederbedrijf van de Chinese webwinkel Temu heeft in het eerste kwartaal meer omzet geboekt. Wel viel de groei tegen vergeleken met de verwachtingen van analisten. Het bedrijf, PDD Holdings, heeft nog altijd last van hevige concurrentie in China.

5 uur geleden
Vicepresident ECB wil meer bankinvesteringen in cyberveiligheid

FRANKFURT (ANP/RTR) - Banken in de eurozone moeten meer investeren in cyberveiligheid als ze grip willen krijgen op nieuwe AI-modellen die zwakke plekken in software kunnen vinden. Dat heeft vicepresident Luis de Guindos van de Europese Centrale Bank (ECB) woensdag gezegd.

8 uur geleden
Chemiemanager: herstel van toeleveringsketens duurt maanden

DÜSSELDORF (ANP/DPA) - Toeleveringsketens in de chemie zullen maanden nodig hebben om te herstellen van de oorlog in het Midden-Oosten, ook als de Straat van Hormuz weer opengaat. Dat zegt een Duitse chemiemanager werkzaam bij het staatsoliebedrijf Adnoc uit de Verenigde Arabische Emiraten tegen de Duitse krant Handelsblatt. "Het herstel van toeleveringsketens gebeurt niet van de ene op de andere dag, maar zal maanden duren", verwacht Rainer Seele.

8 uur geleden