ASML schat omzet wereldwijde chipindustrie in 2030 op 1 biljoen
VELDHOVEN (ANP) - Chipmachinefabrikant ASML verwacht dat de omzet in de wereldwijde chipindustrie in 2030 zal groeien naar meer dan 1 biljoen dollar, omgerekend bijna 950 miljard euro. De omzet wordt vooral aangejaagd door de vraag naar chips voor toepassingen op het gebied van kunstmatige intelligentie (AI). Voorafgaand aan zijn beleggersdag zegt ASML dat AI de "volgende grote aanjager van productiviteit en innovatie over de bredere maatschappij" zal zijn.
Het bedrijf uit Veldhoven praat donderdag investeerders en aandeelhouders bij over zijn strategische plannen voor de langere termijn. ASML zegt ook zijn prognose voor een eigen omzet in 2030 tussen 44 miljard en 60 miljard euro te handhaven, met een brutowinstmarge van 56 tot 60 procent.
In een verklaring zegt ASML dat de vooruitzichten op de langere termijn voor de chipindustrie "veelbelovend" blijven en dat AI een "aanzienlijke mogelijkheid" biedt voor de sector. In de periode 2025-2030 voorziet de AEX-onderneming een jaarlijkse groei van de wereldwijde chipmarkt met ongeveer 9 procent.
Tegenvallende cijfers
De beleggersdag wordt gehouden onder leiding van de in april aangetreden topman Christophe Fouquet die het stokje heeft overgenomen van Peter Wennink. ASML maakt de hypermoderne EUV-chipmachines die worden gebruikt voor de productie van geavanceerde AI-chips door bijvoorbeeld Nvidia. Het bedrijf verwacht dan ook verder te groeien met EUV-technologie.
Overigens kwam ASML vorige maand nog met tegenvallende cijfers over de orders in het afgelopen kwartaal naar buiten en toen werd ook de omzetverwachting voor volgend jaar verlaagd. De cijfers werden door een technische fout bovendien een dag te vroeg gepubliceerd, waarna het aandeel ASML op de Amsterdamse beurs kelderde. ASML meldde dat er nog steeds sterke ontwikkelingen zijn rond AI, maar dat in andere marktsegmenten het herstel langer duurt dan eerder verwacht, met voorzichtigheid bij klanten.
Het is nu ook wachten of de nieuwe Amerikaanse president Donald Trump met verdere beperkingen van de export van ASML naar China komt. Het bedrijf mag zijn nieuwste chipmachines al niet verkopen in China, de grootste markt voor ASML. Ook voor de meeste machines van de oudere generatie gelden strengere exportregels naar China.
Meer uit Financieel
BASTROP (ANP) - De storing bij X is voorbij. Vrijdagmiddag rond 16.00 uur kwamen op de website allestoringen.nl duizenden meldingen binnen van gebruikers die problemen ondervonden en op de Engelstalige website Downdetector tienduizenden.
6 minuten geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn vrijdag licht lager gesloten. Beleggers reageerden op een opmerking van de Amerikaanse president Donald Trump over een mogelijke opvolger van Jerome Powell, de voorzitter van de Federal Reserve.
2 uur geledenSAN FRANCISCO (ANP/BLOOMBERG) - OpenAI, het bedrijf achter ChatGPT, wil binnenkort advertenties aan gebruikers van de populaire chatbot laten zien. Het bedrijf meldt de komende weken te beginnen met het testen van het aanbieden van reclames onder gebruikers in de Verenigde Staten.
3 uur geledenKEULEN (ANP/RTR) - De Europese luchtvaartautoriteit EASA heeft Europese luchtvaartmaatschappijen opgeroepen het luchtruim van Iran te mijden. De EASA kwam vrijdag met dit advies vanwege de aanhoudende spanningen en dreigingen van de Amerikaanse president Donald Trump met militaire acties in Iran.
3 uur geledenBRUSSEL (ANP/BLOOMBERG) - Het Europees Parlement overweegt de goedkeuring van het handelsakkoord met de Verenigde Staten te koppelen aan het terugtrekken van Donald Trumps bedreiging om Groenland over te nemen. De overeenkomst die de Europese Commissie en de VS afgelopen zomer sloten, moet nog worden goedgekeurd door het Europees Parlement.
5 uur geledenKIEL (ANP/DPA) - De bouw van de Fehmarnbelttunnel loopt opnieuw vertraging op. De projectontwikkelaar verwacht dat de tunnel tussen het Duitse eiland Fehmarn en het Deense eiland Lolland niet voor 2031 af is. De tunnel moest oorspronkelijk in 2024 klaar zijn en kost miljarden euro's.
5 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op de beurs in Amsterdam is vrijdag iets lager gesloten. Beleggers waren terughoudender, nadat de hoofdindex donderdag een opmars maakte en voor het eerst de mijlpaal van 1000 punten bereikte.
6 uur geleden