Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

ASML mag ondanks bezwaar omwonenden vlak bij woonwijk uitbreiden

ASML mag ondanks bezwaar omwonenden vlak bij woonwijk uitbreiden

DEN HAAG (ANP) - Chipmachinefabrikant ASML mag doorgaan met zijn plannen voor uitbreiding in de buurt van een woonwijk in Veldhoven. Twee omwonenden hadden de bestemmingsplannen daarvoor aangevochten bij de Afdeling bestuursrechtspraak van de Raad van State. Zij vreesden onder meer voor geluidsoverlast en verkeershinder, maar volgens de Raad van State zijn de bezwaren ongegrond.

Specifiek ging de zaak om de bestemmingsplannen voor De Run 7000. Dat is een gebied tussen de Kempenbaan in Veldhoven en de snelweg A67 waarvan een deel al in gebruik was door ASML. Het bedrijf wil daar zogeheten cleanrooms bouwen, ruimtes waar zelfs de kleinste stofdeeltjes uit de lucht worden gezuiverd. In deze ruimtes wil ASML zijn nieuwste chipmachines gaan produceren. De gemeenteraad van Veldhoven keurde de bestemmingsplannen eind 2022 goed.

De omwonenden die in verzet kwamen wonen ten noorden van het ASML-terrein, aan de overzijde van de Kempenbaan. Zij wilden onder andere dat de nieuwbouw deels ondergronds zou worden gebouwd, zodat de bebouwing minder hoog zou worden. Maar dat is volgens de Raad van State niet mogelijk. "Het bedrijfsproces van ASML is dusdanig dat machines worden gemaakt met een ongekende verfijning en bijbehorende gevoeligheid. Juist hierom zijn alle productieruimten van ASML op een volstrekt gelijke hoogte gelegen", aldus de rechter.

'Energietransitie'

Ook meent de Afdeling bestuursrechtspraak dat de geluidshinder binnen de perken blijft. Daarbij wijst de rechter onder meer naar het lawaai dat afkomstig is van verkeer over de Kempenbaan en de A67. "Het geluidniveau ten gevolge van de activiteiten en installaties van ASML wordt gemaskeerd door het geluidniveau ten gevolge van het wegverkeer" over met name deze wegen, aldus de rechter.

ASML laat in een korte reactie weten blij te zijn met de uitspraak.

Op twee andere locaties breidt de chipmachinefabrikant ook uit, waarbij naast productiefaciliteiten wordt gewerkt aan extra kantoorruimte. De uitbreiding is noodzakelijk "om te kunnen voldoen aan de toenemende vraag naar onze chipmachines", schrijft het bedrijf op zijn website. "Die zijn nodig omdat mensen steeds meer digitale toepassingen gebruiken, en ook om bijvoorbeeld de duurzame energietransitie mogelijk te maken."

Meer uit Financieel

KLM stelt vluchten naar Dubai en Saudi-Arabië opnieuw langer uit

AMSTELVEEN (ANP) - KLM vliegt voor een langere periode niet naar Dubai en Saudi-Arabië vanwege de oorlog in het Midden-Oosten. Naar Dubai wordt tot en met 2 augustus niet gevlogen. Dat was eerder 28 juni.

21 minuten geleden
Zeeman weg uit Portugal en Oostenrijk, sluit tientallen winkels

ALPHEN AAN DE RIJN (ANP) - Textielsuper Zeeman vertrekt uit Portugal en Oostenrijk en sluit dit jaar 51 winkels in Frankrijk, Spanje en Duitsland. Dit maakt deel uit van ingrepen die het winkelbestand van de Nederlandse budgetketen moeten "rationaliseren", schrijft het bedrijf in zijn jaarverslag.

24 minuten geleden
Wall Street verder omhoog na lang weekend in VS

NEW YORK (ANP) - De beurzen in New York gingen dinsdag verder omhoog na het lange weekend in de Verenigde Staten. Beleggers op Wall Street bleven optimistisch over een naderend einde aan de oorlog in het Midden-Oosten. Zo zei de Amerikaanse president Donald Trump afgelopen weekend dat er grotendeels overeenstemming is over een vredesakkoord met Iran.

2 uur geleden
Toezichthouders: Iranoorlog zet financiële stabiliteit onder druk

AMSTERDAM (ANP) - De oorlog in het Midden-Oosten zet de financiële stabiliteit in Nederland verder onder druk. De Autoriteit Financiële Markten (AFM) en het Centraal Planbureau (CPB) waarschuwen dinsdag in rapporten voor toenemende risico's, terwijl De Nederlandsche Bank (DNB) bedreigingen signaleert door de aanhoudende geopolitieke en economische turbulentie in combinatie met de opmars van AI.

3 uur geleden
DNB-president waarschuwt voor grotere kans op cyberaanvallen

AMSTERDAM (ANP) - De kans op cyberaanvallen in Nederland is toegenomen door nieuwe vormen van kunstmatige intelligentie. AI-gedreven cyberaanvallen zouden zomaar tot uitval van betalingsverkeer kunnen leiden als banken en andere instellingen hun digitale beveiliging niet snel verbeteren, waarschuwt De Nederlandsche Bank (DNB).

3 uur geleden
Voorzitter Brits olieconcern BP ontslagen om 'ernstige zorgen'

LONDEN (ANP/BLOOMBERG/RTR) - Albert Manifold, voorzitter van het Britse olie- en gasconcern BP, is per direct ontslagen. De raad van bestuur van het bedrijf heeft hem vanwege "ernstige zorgen" uit zijn functie ontheven. De zorgen hebben betrekking op goed bestuur, toezicht en gedrag. BP brengt daarbij geen verdere details naar buiten.

4 uur geleden
Vakbond FNV gaat staken in zuivelindustrie na verlopen ultimatum

UTRECHT (ANP) - FNV gaat staken bij makers van melkproducten, kaas, yoghurt en babyvoeding. De vakbond had een ultimatum gesteld aan de Nederlandse Zuivel Organisatie (NZO) in een conflict over een nieuwe cao. Wanneer de stakingen plaatsvinden en welke omvang deze zullen hebben, kan een woordvoerder van FNV nog niet zeggen.

4 uur geleden