ASML, Just Eat en Heijmans winnen flink op Amsterdamse beurs
AMSTERDAM (ANP) - Chipmachinefabrikant ASML, maaltijdbezorger Just Eat Takeaway en bouwconcern Heijmans waren donderdag na goed nieuws voor de bedrijven de grote winnaars aan de Amsterdamse beurs. Daarentegen reageerden beleggers nauwelijks op een bronnenbericht van persbureau Reuters dat levensmiddelenconcern Unilever een verkoop bekijkt van bekende Nederlandse merken als Unox en Conimex.
ASML was met een winst van 7 procent de grootste stijger bij de hoofdfondsen. De chipmachinemaker liet voorafgaand aan zijn beleggersdag weten de verwachtingen voor 2030 te handhaven. Bij de publicatie van de derdekwartaalcijfers verlaagde ASML nog de vooruitzichten voor 2025 en beleggers vreesden dat het bedrijf ook negatiever zou worden over de jaren daarna. In het kielzog kregen chipbedrijven ASMI en Besi er tot ruim 5 procent aan beurswaarde bij.
Just Eat Takeaway eindigde als koploper bij de middelgrote fondsen, met een koerswinst van bijna 9 procent. Het moederbedrijf van Thuisbezorgd.nl werd woensdag al bijna 16 procent meer waard na de langverwachte verkoop van het Amerikaanse dochterbedrijf Grubhub. Beleggers zijn erg opgelucht over die deal. Just Eat Takeaway zocht al langer naar een koper voor het onderdeel.
Heijmans in de plus
Bouwbedrijf Heijmans klom bij de kleinere fondsen daarnaast ruim 9 procent dankzij een koopadvies van Oddo BHF. AEX-fonds Unilever ging op zijn beurt met een plus van 0,1 procent de handel uit. Volgens Reuters zou Unilever ABN AMRO hebben ingeschakeld om een verkoop van de merken te onderzoeken. Unilever wilde evenwel geen commentaar geven tegen Reuters en ook niet tegen het ANP.
De algehele stemming op de Europese beurzen was positief. De AEX-index sloot 1,3 procent hoger op 874,48 punten. De MidKap klom 2 procent tot 874,98 punten. De belangrijkste graadmeters aan de beurzen in Londen, Parijs en Frankfurt wonnen tot 1,4 procent.
BioArctic
In Stockholm was farmaceut BioArctic een grote winnaar. Het aandeel won bijna 30 procent. Het medicijn Leqembi, waar BioArctic medeverantwoordelijk voor is, heeft na herbeoordeling een positief advies gekregen van het Europees Medicijnagentschap (EMA). Dit medicijn is bedoeld voor de behandeling van patiënten met milde cognitieve stoornissen in een vroeg stadium van Alzheimer.
De euro was 1,0556 dollar waard, tegen 1,0570 dollar een dag eerder. Een vat Amerikaanse olie kostte 0,1 procent meer op 68,47 dollar. Brentolie werd ook 0,1 procent duurder, op 72,36 dollar per vat.
Meer uit Financieel
AMSTELVEEN (ANP) - Vier op de tien Nederlanders maken zich "ernstige zorgen" over het aantal migranten dat naar Nederland komt en het gebrek aan woningen, staat in een onderzoek van KPMG. Daarnaast maakt ruim de helft van de Nederlanders zich zorgen over de kosten van levensonderhoud. Honderdduizenden mensen (2 procent van de bevolking) kunnen financieel niet meer rondkomen. Een op de vier moet op de kleintjes letten om rond te kunnen komen.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Apple heeft het kort geding gewonnen tegen de Nederlandse groothandel TTP Concept in Style over de verkoop van namaak-AirPods Pro. Dat heeft de voorzieningenrechter van de rechtbank in Den Haag dinsdag beslist.
1 uur geledenBRUSSEL (ANP/RTR) - De Europese Commissie is bezig met het opstellen van richtlijnen voor lidstaten voor het geval er een tekort aan vliegtuigbrandstof komt. Dat zei Eurocommissaris Apostolos Tzitzikostas (Transport).
2 uur geledenMONACO (ANP/BELGA/BLOOMBERG) - De Oekraïense miljardair Rinat Akhmetov heeft in Monaco een appartement van 471 miljoen euro gekocht. Dat blijkt uit kadastergegevens, ingezien door Bloomberg. Volgens het persbureau is dit de duurste woning die ooit verkocht is.
2 uur geledenROTTERDAM (ANP) - Het onvoltooide attractiepark Rivoli Rotterdam is dinsdag verkocht tijdens een onlineveiling. Het hoogste bod was 6,5 miljoen euro. Ondernemer Hennie van der Most heeft meer dan tien jaar gewerkt aan de bouw van het park aan de Doklaan in Rotterdam, waar eerder een vuilverbrandingsinstallatie stond. Maar de gemeenteraad besloot vorige week dat de eigenaar het terrein moest veilen en wil dat er betaalbare woningen komen.
2 uur geledenTEHERAN (ANP/DPA) - Iran is van plan om het binnenlandse luchtverkeer weer te hervatten. Daarmee zou er een einde komen aan meer dan vijftig dagen zonder vliegverkeer in het land.
2 uur geledenBERLIJN (ANP/DPA) - Iets meer dan de helft van de Duitsers vindt dat Duitsland een fout heeft gemaakt door in 2023 volledig te stoppen met kernenergie. Dat blijkt uit een peiling onder ruim 1900 Duitsers door de marktonderzoekers YouGov en het Sinus-Instituut. In 2023 werden de laatste drie operationele kernreactoren in Duitsland uitgezet.
3 uur geleden