ASML, Just Eat en Heijmans winnen flink op Amsterdamse beurs
AMSTERDAM (ANP) - Chipmachinefabrikant ASML, maaltijdbezorger Just Eat Takeaway en bouwconcern Heijmans waren donderdag na goed nieuws voor de bedrijven de grote winnaars aan de Amsterdamse beurs. Daarentegen reageerden beleggers nauwelijks op een bronnenbericht van persbureau Reuters dat levensmiddelenconcern Unilever een verkoop bekijkt van bekende Nederlandse merken als Unox en Conimex.
ASML was met een winst van 7 procent de grootste stijger bij de hoofdfondsen. De chipmachinemaker liet voorafgaand aan zijn beleggersdag weten de verwachtingen voor 2030 te handhaven. Bij de publicatie van de derdekwartaalcijfers verlaagde ASML nog de vooruitzichten voor 2025 en beleggers vreesden dat het bedrijf ook negatiever zou worden over de jaren daarna. In het kielzog kregen chipbedrijven ASMI en Besi er tot ruim 5 procent aan beurswaarde bij.
Just Eat Takeaway eindigde als koploper bij de middelgrote fondsen, met een koerswinst van bijna 9 procent. Het moederbedrijf van Thuisbezorgd.nl werd woensdag al bijna 16 procent meer waard na de langverwachte verkoop van het Amerikaanse dochterbedrijf Grubhub. Beleggers zijn erg opgelucht over die deal. Just Eat Takeaway zocht al langer naar een koper voor het onderdeel.
Heijmans in de plus
Bouwbedrijf Heijmans klom bij de kleinere fondsen daarnaast ruim 9 procent dankzij een koopadvies van Oddo BHF. AEX-fonds Unilever ging op zijn beurt met een plus van 0,1 procent de handel uit. Volgens Reuters zou Unilever ABN AMRO hebben ingeschakeld om een verkoop van de merken te onderzoeken. Unilever wilde evenwel geen commentaar geven tegen Reuters en ook niet tegen het ANP.
De algehele stemming op de Europese beurzen was positief. De AEX-index sloot 1,3 procent hoger op 874,48 punten. De MidKap klom 2 procent tot 874,98 punten. De belangrijkste graadmeters aan de beurzen in Londen, Parijs en Frankfurt wonnen tot 1,4 procent.
BioArctic
In Stockholm was farmaceut BioArctic een grote winnaar. Het aandeel won bijna 30 procent. Het medicijn Leqembi, waar BioArctic medeverantwoordelijk voor is, heeft na herbeoordeling een positief advies gekregen van het Europees Medicijnagentschap (EMA). Dit medicijn is bedoeld voor de behandeling van patiënten met milde cognitieve stoornissen in een vroeg stadium van Alzheimer.
De euro was 1,0556 dollar waard, tegen 1,0570 dollar een dag eerder. Een vat Amerikaanse olie kostte 0,1 procent meer op 68,47 dollar. Brentolie werd ook 0,1 procent duurder, op 72,36 dollar per vat.
Meer uit Financieel
MENLO PARK (ANP/RTR) - Instagram gaat ouders op de hoogte stellen als hun tiener meerdere keren in korte tijd zoekt naar woorden die te maken hebben met zelfmoord of zelfbeschadiging. Moederbedrijf Meta van Instagram laat weten dat ouders die de toezichtfunctie van het socialemediaplatform gebruiken, de waarschuwingen vanaf volgende week zullen ontvangen.
22 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Vier overheidsinstanties en TNO gaan proefdraaien met GPT-NL. Dat is een Nederlands model voor kunstmatige intelligentie dat SURF, het Nederlands Forensisch Instituut (NFI) en TNO hebben ontwikkeld. Die laatste twee gaan er ook gebruik van maken. GPT-NL moet dienen als een open en veilig AI-model op basis van Europese en Nederlandse waarden. Het wil daarmee onafhankelijk worden van buitenlandse partijen, zegt een woordvoerder van TNO.
26 minuten geledenLUXEMBURG (ANP/RTR/BLOOMBERG) - KLM komt niet onder een boete van vele miljoenen euro's uit die in het verleden was opgelegd voor het vrachtkartel. Elf luchtvaartmaatschappijen kregen jaren terug al voor bij elkaar meer dan 700 miljoen euro aan boetes opgelegd voor het maken van verboden onderlinge afspraken. Daar waren ze tegen in verzet gegaan, maar het Europese Hof van Justitie oordeelde donderdag dat de Europese Commissie terecht had opgetreden.
39 minuten geledenROTTERDAM (ANP) - De overslag in de Rotterdamse haven wordt "beperkt" geraakt door de Amerikaanse importheffingen. Het is vooral de onzekerheid over de tarieven van de Amerikaanse president Donald Trump die de haven voelt. "De indirecte effecten zijn groter dan de directe effecten", stelt topman van Havenbedrijf Rotterdam Boudewijn Siemons.
56 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - Pensioenfondsen rekenen er voorlopig niet op dat gepensioneerden veel minder geld krijgen in het nieuwe stelsel als het slechter gaat met de economie. Dit heeft voorzitter Ger Jaarsma van de Pensioenfederatie donderdag gezegd tijdens een bijeenkomst over de overstap naar het nieuwe stelsel.
1 uur geledenDRIEBERGEN (ANP) - De politie pakt het onderzoek naar de cyberaanval en het datalek bij telecombedrijf Odido "met grote prioriteit" op. Dat heeft de politie in een verklaring naar buiten gebracht. Daarbij onderstreept de politie dat het bedrijven doorgaans adviseert in dit soort situaties geen losgeld te betalen aan hackers die gegevens hebben gestolen.
1 uur geledenBRUSSEL (ANP) - EU-lidstaten blijven verdeeld over het idee om aankopen met name in Europa te doen. Dat blijkt voorafgaand aan een bijeenkomst van EU-ministers over concurrentiekracht. Het idee van de zogeheten Made in Europe-aanpak is dat publieke aanbestedingen in Europa blijven, bijvoorbeeld voor tech, defensie of de industrie.
2 uur geleden