ASML, Just Eat en Heijmans winnen flink op Amsterdamse beurs
AMSTERDAM (ANP) - Chipmachinefabrikant ASML, maaltijdbezorger Just Eat Takeaway en bouwconcern Heijmans waren donderdag na goed nieuws voor de bedrijven de grote winnaars aan de Amsterdamse beurs. Daarentegen reageerden beleggers nauwelijks op een bronnenbericht van persbureau Reuters dat levensmiddelenconcern Unilever een verkoop bekijkt van bekende Nederlandse merken als Unox en Conimex.
ASML was met een winst van 7 procent de grootste stijger bij de hoofdfondsen. De chipmachinemaker liet voorafgaand aan zijn beleggersdag weten de verwachtingen voor 2030 te handhaven. Bij de publicatie van de derdekwartaalcijfers verlaagde ASML nog de vooruitzichten voor 2025 en beleggers vreesden dat het bedrijf ook negatiever zou worden over de jaren daarna. In het kielzog kregen chipbedrijven ASMI en Besi er tot ruim 5 procent aan beurswaarde bij.
Just Eat Takeaway eindigde als koploper bij de middelgrote fondsen, met een koerswinst van bijna 9 procent. Het moederbedrijf van Thuisbezorgd.nl werd woensdag al bijna 16 procent meer waard na de langverwachte verkoop van het Amerikaanse dochterbedrijf Grubhub. Beleggers zijn erg opgelucht over die deal. Just Eat Takeaway zocht al langer naar een koper voor het onderdeel.
Heijmans in de plus
Bouwbedrijf Heijmans klom bij de kleinere fondsen daarnaast ruim 9 procent dankzij een koopadvies van Oddo BHF. AEX-fonds Unilever ging op zijn beurt met een plus van 0,1 procent de handel uit. Volgens Reuters zou Unilever ABN AMRO hebben ingeschakeld om een verkoop van de merken te onderzoeken. Unilever wilde evenwel geen commentaar geven tegen Reuters en ook niet tegen het ANP.
De algehele stemming op de Europese beurzen was positief. De AEX-index sloot 1,3 procent hoger op 874,48 punten. De MidKap klom 2 procent tot 874,98 punten. De belangrijkste graadmeters aan de beurzen in Londen, Parijs en Frankfurt wonnen tot 1,4 procent.
BioArctic
In Stockholm was farmaceut BioArctic een grote winnaar. Het aandeel won bijna 30 procent. Het medicijn Leqembi, waar BioArctic medeverantwoordelijk voor is, heeft na herbeoordeling een positief advies gekregen van het Europees Medicijnagentschap (EMA). Dit medicijn is bedoeld voor de behandeling van patiënten met milde cognitieve stoornissen in een vroeg stadium van Alzheimer.
De euro was 1,0556 dollar waard, tegen 1,0570 dollar een dag eerder. Een vat Amerikaanse olie kostte 0,1 procent meer op 68,47 dollar. Brentolie werd ook 0,1 procent duurder, op 72,36 dollar per vat.
Meer uit Financieel
BRUSSEL (ANP) - De Europese Commissie gaat volgende week voorstellen een uitzondering te maken op sancties voor een Chinees bedrijf dat halfgeleiders produceert. Dat schrijft Bloomberg op basis van EU-bronnen. Die uitzondering zal worden gemaakt op verzoek van de auto-industrie, die vreest voor problemen in de productieketen als er niet genoeg Chinese halfgeleiders naar Europa kunnen worden geïmporteerd.
15 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - Een Nederlandse claimstichting begint een massaclaim tegen het Amerikaanse techbedrijf AppLovin om het illegaal volgen van miljoenen Nederlanders. Volgens The Privacy Collective worden via software in gratis games en apps veel gegevens van mensen verzameld en doorverkocht. De stichting eist een verbod op de praktijken en een schadevergoeding voor de naar schatting minstens 8,5 miljoen gedupeerde Nederlanders.
56 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - De gemeente Amsterdam wil bezitters van een koopwoning vanaf volgend jaar verbieden om een sociale huurwoning te huren. Het stadsbestuur wil daarmee duidelijk maken dat het onwenselijk is dat huizenbezitters sociale huurwoningen bezet houden.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Autoriteit Consument & Markt (ACM) stelt een onderzoek in naar garanties en reparaties van huishoudelijke producten, zoals televisies, wasmachines en computers. Een nieuw speerpunt van de waakhond is duurzamer en circulair produceren makkelijker te maken en daar vloeit het onderzoek uit voort.
1 uur geledenWIESBADEN (ANP/DPA) - Het Duitse handelsoverschot met de Verenigde Staten is in het eerste kwartaal van dit jaar afgenomen door de hogere handelstarieven die de Amerikaanse president Donald Trump heeft opgelegd. Van een handelsoverschot is sprake wanneer een land meer goederen en diensten verkoopt aan het buitenland dan dat het koopt.
1 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Brussel is een stuk somberder geworden over de economie van de Europese Unie dan in het najaar van 2025. Door de hoge brandstofprijzen als gevolg van de Iranoorlog vertraagt de economische groei aanzienlijk. Tegelijkertijd wordt het leven voor EU-inwoners een stuk duurder, raamt de Europese Commissie in haar voorjaarsprognose.
2 uur geledenRIYAD (ANP/BLOOMBERG) - De inkomsten van Saudi-Arabië uit olie-export zijn in de eerste maand van de oorlog in het Midden-Oosten gestegen naar het hoogste niveau in meer dan drie jaar. De totale waarde hiervan bedroeg in maart 24,7 miljard dollar, 37 procent meer dan in dezelfde maand vorig jaar.
2 uur geleden