Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

ASML investeert 80 miljoen euro in onderzoek TU Eindhoven

ASML investeert 80 miljoen euro in onderzoek TU Eindhoven

EINDHOVEN (ANP) - Chipmachinemaker ASML investeert de komende tien jaar 80 miljoen euro in onderzoek aan de Technische Universiteit Eindhoven. Het geld gaat onder andere naar promotieonderzoek op het gebied van natuurkunde, technologie en kunstmatige intelligentie (AI). Ook gaan de universiteit en het techbedrijf samen onderzoek doen.

De TU Eindhoven spreekt van een win-winsituatie. De investering van ASML kan volgens de universiteit "grensverleggende" nieuwe kennis opleveren die maatschappelijk en economisch van belang is. De chipmachinemaker uit het naburige Veldhoven zelf zou profiteren van alle promovendi die worden opgeleid tot "topspecialisten" die in de chipsector nodig zijn.

ASML betaalt ook mee aan de bouw van een nieuwe 'cleanroom', een onderzoeksruimte waar zelfs de kleinste stofdeeltjes uit de lucht zijn gezuiverd om vervuiling van onderzoeksmateriaal te voorkomen. De TU Eindhoven investeert zelf naar verwachting ruim 100 miljoen euro in het cleanroomgebouw en de aanstelling van nieuwe promovendi.

Investeren in de wetenschap

"Hiermee investeren we in de wetenschap in Nederland en in het opleiden van experts", stelt Roger Dassen, financieel topman van ASML. Robert-Jan Smits, voorzitter van het college van bestuur van de universiteit, is "trots dat we hiermee een enorme boost geven aan de stevige samenwerking die we al tientallen jaren hebben".

De onlangs afgezwaaide ASML-topman Peter Wennink sloeg eind vorig jaar nog alarm om het vestigingsklimaat voor techbedrijven in Nederland. Als die zou verslechteren, zet dat volgens hem het toekomstige verdienvermogen van Nederland onder druk.

Project Beethoven

Daarop tuigde het demissionaire kabinet 'project Beethoven' op om de chipmachinebouwer ertoe te bewegen in Nederland te blijven groeien. Samen met de regio Eindhoven zegde het kabinet 2,5 miljard euro toe om de halfgeleidersector in Noord-Brabant te versterken. De uitgebreide samenwerking tussen ASML en de TU Eindhoven moet daar ook aan bijdragen, schrijft de universiteit.

Meer uit Financieel

Blokker komt met 40 nieuwe winkels terug na faillissement

AMSTERDAM (ANP) - Blokker opent de komende tijd veertig vestigingen in Nederland om de vorig jaar failliet verklaarde winkelketen opnieuw op te bouwen. De eerste twaalf nieuwe winkels worden woensdag geopend. De rest volgt de komende weken, meldt de winkelketen.

1 uur geleden
Nederlanders bestellen minder online, wel voor een hoger bedrag

EDE (ANP) - Nederlanders hebben in de eerste drie maanden van dit jaar minder onlineaankopen gedaan. Dat meldt Thuiswinkel.org op basis van een onderzoek dat de belangenvereniging voor webwinkels door NielsenIQ GfK liet uitvoeren. Consumenten hebben minder spullen via internet aangeschaft en kochten online ook minder diensten, zoals festival- of vliegtickets. Wel nam het gemiddelde bedrag per onlineaankoop toe.

2 uur geleden
Trump stelt deadline verkoop TikTok uit met negentig dagen

WASHINGTON (ANP/AFP) - De Amerikaanse president Donald Trump schuift de deadline voor de verkoop van Amerikaanse onderdelen van TikTok op met negentig dagen. Dat maakte het Witte Huis dinsdag (plaatselijke tijd) bekend. Het Chinese moederbedrijf van de app, ByteDance, had aanvankelijk tot donderdag voor de verkoop. Trump zei eerder al tegen journalisten dat hij het bedrijf "waarschijnlijk" meer tijd gunt.

2 uur geleden
Wall Street sluit lager door toenemende spanningen Midden-Oosten

NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York stonden dinsdag opnieuw onder druk van spanningen in het Midden-Oosten. Beleggers vrezen onder andere meer betrokkenheid van de Verenigde Staten in het conflict tussen Israël en Iran. Volgens het Witte Huis heeft de Amerikaanse president Donald Trump dinsdag met zijn veiligheidsadviseurs overlegd over de situatie.

9 uur geleden
Unilever draagt Ter Kulve voor als topman afgesplitste ijsdivisie

LONDEN (ANP/RTR) - Unilever heeft Peter ter Kulve voorgedragen als topman van The Magnum Ice Cream Company (TMICC). Dit bedrijf komt voort uit de afgesplitste ijsjesdivisie van het voedings- en verzorgingsmiddelenconcern waar de Nederlander nu nog president van is.

12 uur geleden
Musks X klaagt staat New York aan om wet op contenttoezicht

NEW YORK (ANP/RTR/BLOOMBERG) - Het socialemediabedrijf X van Elon Musk heeft een rechtszaak aangespannen tegen de staat New York. Aanleiding is een staatswet die volgens het concern in strijd is met de Amerikaanse grondwet. Volgens die wet zijn socialemediabedrijven verplicht om gevoelige informatie vrij te geven over hoe ze toezicht houden op uitingen van haat, extremisme, desinformatie en andere content.

13 uur geleden
Europese beurzen eindigen dag na opleving weer met verlies

AMSTERDAM (ANP) - De Europese aandelenbeurzen zijn dinsdag met verlies gesloten. Maandag hadden mediaberichten dat Iran via bemiddelende landen een wapenstilstand met Israël zou willen sluiten, nog voor enige opluchting gezorgd op de beurzen. De Amerikaanse president Donald Trump riep inwoners van Teheran later echter op de Iraanse hoofdstad onmiddellijk te verlaten. Die oproep leidde weer tot terughoudendheid.

14 uur geleden