ASML in gesprek met autoriteiten over fout met kwartaalcijfers
VELDHOVEN (ANP) - Chipmachinemaker ASML onderzoekt nog hoe de kwartaalcijfers dinsdag per ongeluk te vroeg online zijn gekomen. Over de toedracht van de blunder is het Veldhovense bedrijf in gesprek met toezichthouders, zegt een woordvoerster.
ASML zei eerder dat een technische fout zorgde voor de voortijdige publicatie van de kwartaalresultaten op een deel van de bedrijfswebsite. Maar over hoe dat precies kon gebeuren, zegt de woordvoerster nog niets. Wel zegt ze dat ASML de fout direct meldde bij toezichthouder Autoriteit Financiële Markten (AFM).
Nadat de kwartaalpublicatie kort online was gekomen, verschenen bij financieel dataleverancier Bloomberg direct meldingen en nieuwsflashes van het gelijknamige persbureau over de kwartaalcijfers. Maar op de site van het bedrijf waren ze niet direct vindbaar. De cijfers waren slechter dan beleggers hadden verwacht en zorgden voor een scherpe koersdaling. Later deelde ASML het persbericht met kwartaalcijfers op de eigen site en e-mailde ze ook naar media.
Kort stilgelegd
Resultaten van een beursgenoteerd bedrijf gelden als informatie die deze bedrijven gelijktijdig met iedereen moeten delen, onder andere via de eigen website. Ze kunnen de aandelenkoers sterk beïnvloeden en daarom moeten alle beleggers tegelijkertijd de kans hebben ze te zien. Dat de ASML-cijfers een tijdlang alleen via Bloomberg bekend waren, lijkt daar niet mee overeen te komen.
De AFM wil niet ingaan op vragen over individuele bedrijven. Wel is uit documentatie bekend dat de toezichthouder kan handhaven met bijvoorbeeld boetes of een last onder dwangsom, maar dat hangt sterk af van de omstandigheden. Factoren die mee kunnen spelen zijn onder andere of bedrijven eerder in de fout zijn gegaan, in hoeverre een overtreding verwijtbaar is, of ze zelf de fout hebben hersteld en of de overtreding het vertrouwen in de markt heeft geschaad.
De handel in het aandeel van ASML werd kort stilgelegd. Vermoedelijk ging het om een automatische pauze bij heel hevige koersbewegingen, maar beursuitbater Euronext gaat niet in op individuele handelsonderbrekingen.
Meer uit Financieel
ROME (ANP/AFP) - De oorlog in het Midden-Oosten en de sterk gestegen energieprijzen door het conflict raken de groei van de Italiaanse economie. Dat zegt de Italiaanse centrale bank. Het negatieve effect hangt wel sterk af van de duur en omvang van de oorlog. Als de oorlog snel is afgelopen, zal de impact beperkt blijven. Maar bij een langdurige strijd wordt de economie zeer hard geraakt, aldus de centrale bank.
3 uur geledenIJMUIDEN (ANP) - Tata Steel legt zijn Direct Sheet Plant (DSP), oftewel gietwalsinstallatie, in IJmuiden tijdelijk stil. Volgens Tata Steel hebben recente metingen laten zien dat bij een schoorsteen bij de DSP de uitstoot van chroom-6 hoger is dan de wettelijke norm.
5 uur geledenAMSTELVEEN (ANP) - De beloning van topvrouw Marjan Rintel van KLM is vorig jaar met bijna 32 procent gestegen. De toename valt samen met een besparingsoperatie bij de luchtvaartmaatschappij, bedoeld om de winstgevendheid te verbeteren.
6 uur geledenJERUZALEM (ANP/AFP/BLOOMBERG) - Israël heeft de productie bij het enorme Leviathan-gasveld voor de Israëlische kust weer hervat. De productie werd aan het begin van de oorlog met Iran stilgelegd uit veiligheidsoverwegingen. Dat gasveld is belangrijk voor de export van Israëlisch gas naar Egypte en Jordanië.
6 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De werkgelegenheid in de Verenigde Staten heeft in maart forse groei laten zien na de sterke krimp een maand eerder. Volgens het maandelijkse banenrapport van de Amerikaanse overheid ging het om een groei met 178.000 arbeidsplaatsen. In februari kromp de arbeidsmarkt in de grootste economie ter wereld nog met een bijgestelde 133.000 banen.
7 uur geledenSCHIPHOL (ANP) - Luchtvaartmaatschappijen dreigen over zes weken vluchten te moeten gaan annuleren als de Straat van Hormuz afgesloten blijft. Het tekort aan kerosine zal dan ook de vanuit Nederland actieve maatschappijen raken, waarschuwt branchevereniging BARIN. Vooral intercontinentale vluchten zullen dan worden geschrapt om brandstof te besparen, verwacht voorzitter Marnix Fruitema.
9 uur geledenROME (ANP/BLOOMBERG/AFP) - De oorlog in het Midden-Oosten stuwt ook de wereldwijde voedselprijzen. Volgens de Voedsel- en Landbouworganisatie van de Verenigde Naties (FAO) stegen deze in maart voor de tweede maand op rij, gedreven door met name hogere energieprijzen.
10 uur geleden