ASML-bestuurder heeft weinig zorgen over mogelijke AI-zeepbel
VELDHOVEN (ANP) - Bij chipmachinemaker ASML zijn er weinig zorgen over een mogelijke AI-zeepbel. Waar eind vorig jaar op financiële markten de nervositeit toesloeg over mogelijk te forse investeringen in de infrastructuur achter de ontwikkeling van kunstmatige intelligentie, ziet het Veldhovense techbedrijf bij klanten het vertrouwen in AI toenemen.
Financieel topman Roger Dassen van ASML wijst bijvoorbeeld op chipfabrikant TSMC, dat de komende tijd veel geavanceerde chips voor AI gaat produceren voor Nvidia. De investeringen van TSMC lopen in de 50 miljard dollar en het concern heeft echt goed onderzoek gedaan of het verdienmodel erachter houdbaar is, stelt hij.
"Ze hebben zich ervan verzekerd: dit is geen zeepbel die gaat barsten, de impact op bedrijven is echt. Voordat je een fabriek neerzet, wil je daar ook zeker van zijn", vertelt hij in een gesprek met journalisten. "Vooral in de laatste paar maanden is het niveau van zekerheid omhooggegaan."
Productietempo
Voor ASML is die zekerheid terug te zien in beslissingen van klanten uit de chipindustrie om daadwerkelijk flink te investeren in capaciteitsuitbreiding. Dat is volgens Dassen ook het signaal dat ASML moet opschalen. Daarbij is het grootste punt van zorg of ASML en toeleveranciers het productietempo voldoende op peil kunnen houden.
Dassen zegt ook een verandering te zien in de houding van de Verenigde Staten tegenover China. Er zijn het afgelopen jaar geen extra exportrestricties bijgekomen die ASML raken, terwijl eerdere druk van de Amerikanen ervoor zorgde dat geavanceerdere chipmachines niet naar China mochten.
"Je ziet dat bepaalde beperkingen voor Nvidia zelfs zijn opgeheven", verwijst hij naar de toestemming uit Washington voor de AI-chipontwikkelaar om zijn op één na krachtigste halfgeleider naar China te exporteren. Minister van Handel Howard Lutnick zei dat de VS zo China afhankelijk willen houden van Amerikaanse technologie. "Wij willen niet alleen dat China profiteert van Amerikaanse technologie, maar ook van ons. Dat is belangrijk", aldus Dassen.
Meer uit Financieel
DEN HAAG (ANP) - PME, het pensioenfonds voor de metalektro, verwacht de pensioenen volgend jaar fors te kunnen verhogen als het fonds overgaat naar het nieuwe pensioenstelsel. "Als de economie en de rente geen grote schommelingen vertonen, kunnen onze pensioengerechtigde deelnemers gemiddeld genomen rekenen op een verhoging van hun pensioen in 2027 met 12,6 procent", zegt PME-bestuurder Alae Laghrich in het kwartaalbericht van het fonds.
1 uur geledenMOUNTAIN VIEW (ANP/AFP/BLOOMBERG) - Google-moederbedrijf Alphabet heeft in het derde kwartaal een hogere omzet behaald, maar zag de winst dalen. De opbrengsten van de divisie voor cloudactiviteiten namen het hardst toe, dankzij de grote vraag naar rekenkracht en toepassingen van kunstmatige intelligentie. Het nettoresultaat kreeg een knauw door verliezen op beleggingen door Google.
3 uur geledenREDMOND (ANP/BLOOMBERG) - Techconcern Microsoft heeft ook afgelopen kwartaal weer veel geld verdiend aan zijn cloudtak. De vraag naar diensten rond kunstmatige intelligentie (AI) nam verder toe en leverde de clouddivisie Azure, na die van Amazon de grootste ter wereld, bijna de helft meer omzet op. De totale inkomsten van het Amerikaanse concern groeiden met 19 procent, tot ruim 92 miljard dollar.
3 uur geledenROME (ANP/RTR) - Italië verhoogt de belasting voor banken en verzekeraars om de lasten van middeninkomens en zelfstandigen te verlichten. In de woensdag gepresenteerde begroting voor volgend jaar loopt het tekort op naar 3,4 procent, boven de norm van maximaal 3 procent vanuit de Europese Unie. Maar de regering van premier Giorgia Meloni maakt gebruik van een uitzonderingsregeling voor uitgaven aan defensie en klimaat.
3 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn met kleine winsten de handel uitgegaan, na de beslissing van de Federal Reserve om de rente in de aanloop naar de midterms onveranderd te houden. De Amerikaanse centrale bank beloofde de inflatie omlaag te krijgen en de komende tijd informatie te vergaren over het beste beleid daarvoor. Techbedrijf Oracle maakte beleggers enthousiast met zijn strategie-update.
3 uur geledenWALNUT CREEK (ANP/BLOOMBERG) - Na Chiquita waarschuwt ook het grote bananenmerk Del Monte voor prijsverhogingen op de korte termijn. Veel regenval in Latijns-Amerika en de gestegen kosten door de Iranoorlog zitten de verkopers dwars. "Het komt er nu op aan of je wil overleven of ten onder gaat als je op dezelfde weg doorgaat. Deze prijzen kunnen niet langer zo blijven", zei Del Monte-topman Mohammad Abu-Ghazaleh in een toelichting op tegenvallende kwartaalresultaten.
4 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Federal Reserve heeft het belangrijkste rentetarief in de Verenigde Staten onveranderd gelaten. Dat maakte de Amerikaanse centrale bank bekend na zijn tweedaagse rentevergadering. De Fed benadrukte wel dat de inflatie nog altijd te hoog is, waardoor de mogelijkheid blijft bestaan dat de rente nog een keer omhooggaat.
6 uur geleden