ASMI, Besi en ASML onderaan in licht lagere AEX
AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op het Damrak zakte woensdag weer even onder de 700 punten. Vooral de chipbedrijven ASMI, Besi en ASML stonden onder druk in navolging van het koersverlies van de Amerikaanse techgraadmeter Nasdaq. Beleggers lijken ook in de laatste dagen van het slechte beursjaar 2022 weinig animo te hebben om aandelen te kopen. Het vooruitzicht van verdere renteverhogingen door de centrale banken en een mogelijke recessie in het nieuwe jaar, bleef zorgen voor terughoudendheid.
De beurshandel verliep daarnaast opnieuw zeer rustig aangezien veel marktpartijen vrij zijn in de verkorte week tussen Kerstmis en oud en nieuw. In Londen gingen de financiële markten weer open na het verlengde kerstweekend.
Ook in Hongkong werd de handel weer hervat. De Hang Seng-index won daar 1,6 procent en was een positieve uitschieter in de regio. Beleggers in de stad verwerkten nog de aankondiging van China om na drie jaar van isolatie zijn grenzen weer te openen. In Hongkong werden de coronamaatregelen eveneens verder versoepeld. Op de andere Aziatische markten werd het optimisme over de heropening van de Chinese economie overschaduwd door de zorgen over de corona-uitbraken in grote delen van het land.
Kleine dalingen
De AEX noteerde rond het middaguur 0,1 procent lager op 700,34 punten. De hoofdindex begon het jaar op een stand van bijna 798 punten. De MidKap verloor 0,2 procent tot 938,44 punten. De beurs in Frankfurt daalde een fractie en Parijs klom 0,1 procent. De Londense FTSE maakte een inhaalslag en steeg 0,8 procent.
ASMI, Besi en ASML verloren tot 1 procent. Ook verzekeraar NN Group behoorde tot de grootste dalers in de AEX met een min van 0,9 procent. Winkelvastgoedconcern Unibail-Rodamco-Westfield ging aan kop met een plus van 1,4 procent. Zorgtechnologiebedrijf Philips en dataleverancier RELX volgden met winsten van 0,9 procent.
Olie goedkoper
In de MidKap sloot kunstmestproducent OCI de rij met een verlies van 2,5 procent. Luchtvaartcombinatie Air France-KLM volgde met een min van ruim 1 procent. Vastgoedfonds WDP en metalengroep AMG stonden bovenaan, met plussen van 1,5 procent.
Op de oliemarkt kauwden handelaren nog na op het Russische verbod op de verkoop van olie aan partijen die meewerken aan het door westerse landen ingestelde prijsplafond voor Russische olie. Een vat Amerikaanse olie kostte 0,6 procent minder op 79,08 dollar per vat. Brentolie werd ook 0,6 procent goedkoper, op 83,81 dollar per vat. De euro was 1,0632 dollar waard, tegen 1,0656 dollar een dag eerder.
Meer uit Financieel
NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York gingen vrijdag licht omhoog. Beleggers wachten vooral op de gesprekken tussen de Verenigde Staten en China komend weekend. De delegaties van beide landen ontmoeten elkaar zaterdag in het Zwitserse Genève. Het zijn de eerste gesprekken tussen China en de VS sinds president Donald Trump zijn handelstarieven onthulde. Trump sloot donderdag al een handelsdeal met het Verenigd Koninkrijk en gaf aan dat de torenhoge importheffingen op Chinese goederen verlaagd kunnen worden als de onderhandelingen goed verlopen.
11 minuten geledenBRUSSEL (ANP/DPA) - De nieuwe bondskanselier van Duitsland, Friedrich Merz, wil dat de Europese Unie helemaal afziet van regels die grote bedrijven verplichten misstanden bij leveranciers tegen te gaan. "We zullen de nationale wet in Duitsland intrekken. Ik verwacht ook van de Europese Unie dat ze deze stap volgt en deze richtlijn daadwerkelijk opheft", zei de CDU-politicus over de zogeheten antiwegkijkwet. Hij zei dit in een persconferentie die hij samen met Europese Commissievoorzitter Ursula von der Leyen gaf.
50 minuten geledenWASHINGTON (ANP) - "Een importtarief van 80 procent op Chinese goederen lijkt me goed", laat de Amerikaanse president Donald Trump weten via zijn socialemediaplatform Truth Social. "Maar het is nu aan Scott B", verwijst Trump naar zijn minister van Financiën Scott Bessent, die zaterdag de eerste gesprekken met China voert sinds het invoeren van de handelstarieven.
1 uur geledenBRUSSEL (ANP/RTR) - Voorzitter van de Europese Commissie Ursula von der Leyen zei vrijdag pas naar Washington te willen reizen als het gaat over "een oplossing" voor de Amerikaanse handelstarieven. Daarmee reageerde ze op het feit dat de Amerikaanse president Donald Trump haar eerder "een fantastisch mens" had genoemd.
2 uur geledenFRANKFURT (ANP) - Duitse autoriteiten hebben een cryptodienst uit de lucht gehaald die volgens de politie hielp bij witwassen. Daarbij nam de politie ook cryptomunten ter waarde van 34 miljoen euro in beslag, meldt de Duitse federale recherchedienst. Die onderzocht de zogeheten swapdienst eXch samen met de Nederlandse Fiscale Inlichtingen- en Opsporingsdienst (FIOD).
3 uur geledenGENÈVE (ANP/BLOOMBERG) - De Amerikaanse regering overweegt een drastische verlaging van de handelstarieven voor te stellen tijdens de gesprekken die komend weekend met China worden gehouden. Dat meldt persbureau Bloomberg op basis van ingewijden. De regering van president Donald Trump streeft daarbij naar een verlaging van de heffingen tot onder de 60 procent en China zou daar open voor staan.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Er lijkt definitief een einde te komen aan de failliete interieurwinkelketen CASA in Nederland. Bij curator Bart Louwerier hebben zich nog geen serieuze kandidaten gemeld voor een doorstart. Donderdag is de faillissementsuitverkoop begonnen in achttien winkels, die zo'n vier weken duurt.
5 uur geleden