Arrestaties in Hongkong voor Tiananmen-herdenking
HONGKONG (ANP/RTR/AFP) - In de Chinese stad Hongkong zijn activisten opgepakt die het prodemocratische Tiananmenprotest in Beijing, 34 jaar geleden, wilden herdenken. Zo werd Alexandra Wong aangehouden, een prominent voorvechtster van democratie die beter bekend staat als Oma Wong.
Wong (67) wilde bloemen neerleggen op de plek in Hongkong waar jarenlang 4 juni 1989 werd herdacht, de dag dat het communistische regime een demonstratie op het Tiananmenplein in de Chinese hoofdstad bloedig neersloeg. Honderden studenten werden doodgeschoten.
Eerder waren in Hongkong ook al mensen gearresteerd, deels voor "opruiende intenties en wanordelijke gedrag". Ook zij werden gearresteerd bij het Victoria Park, waar tot enkele jaren geleden nog tienduizenden personen samenkwamen om stil te staan bij het bloedbad.
Taiwan
Op videobeelden is te zien dat onder de arrestanten een bekende artiest was, die terwijl hij wordt afgevoerd roept: "Vergeet 4 juni niet. Hongkongers, wees niet bang." Activisten uit de stad zeggen dat het politieoptreden onderdeel is van de toenemende onderdrukking in de stad, die een speciale status heeft binnen China.
De veiligheidsmaatregelen in Hongkong zijn flink opgeschroefd. In overig China is het zelfs taboe om aandacht te besteden aan het bloedbad. Op het Tiananmenplein in de Chinese hoofdstad zijn daarom vooral toeristen te zien.
In het democratische Taiwan wordt wel stilgestaan bij de honderden, zo niet duizenden doden. De Taiwanese president Tsai Ing-wen zei in een toespraak dat ze hoopt dat de regering in Beijing leert van wat er misging in 1989 en dat jonge Chinezen zich op een dag vrij zullen kunnen uiten. Ook in steden als New York, Londen en Berlijn staan herdenkingen gepland.
Meer uit Buitenland
ISTANBUL (ANP/AFP) - Rond acties op de internationale Dag van de Arbeid is in Istanbul onrust ontstaan. De Turkse politie vuurde traangas af en er worden honderden arrestaties gemeld.
49 minuten geledenTEHERAN (ANP/RTR) - Iran heeft via bemiddelaar Pakistan een nieuw vredesvoorstel gedaan aan de Verenigde Staten. Teheran kwam eerder ook al met een plan, maar daar gingen de Amerikanen nog niet mee akkoord.
50 minuten geledenPARIJS (ANP/AFP/BELGA) - Op meerdere plekken in Europa is vrijdag gedemonstreerd in het kader van de Dag van de Arbeid. Zo zijn in Frankrijk onder meer in Marseille en Lyon mensen op de been. In Nantes werden daarbij dingen naar de politie gegooid, melden de lokale autoriteiten op X.
2 uur geledenSKAGEN (ANP) - De vrijlating van bultrug Timmy lijkt vertraging op te hebben gelopen. Het schip dat de walvis vervoert, vaart op dit moment rondjes bij het noordelijkste punt van Denemarken, waar het vaartuig de Noordzee op zou moeten varen. De kapitein zei tegen de Duitse regionale omroep NDR dat die omweg nodig is vanwege de slechte weersomstandigheden.
3 uur geledenKRETA (ANP/RTR) - De Global Sumud Flotilla bevestigt op sociale media dat alle door Israël opgepakte activisten zijn vrijgelaten op het Griekse eiland Kreta, met uitzondering van twee mannen. Die personen zijn deel van de organisatie achter de poging om over zee humanitaire hulp naar Gaza te brengen.
3 uur geledenPISA (ANP) - In de Italiaanse regio Toscane zijn 3500 mensen geëvacueerd vanwege een grote bosbrand, meldt persbureau ANSA. Het vuur woedt tussen de steden Pisa en Lucca en bedreigt een dorp.
3 uur geledenKRETA (ANP/AFP) - Israël heeft zeker tientallen opgepakte opvarenden van de schepen van de Global Sumud Flotilla afgezet op Kreta. De activisten wilden humanitaire hulp brengen naar Gaza, maar werden voor de kust van het Griekse eiland tegengehouden door de Israëlische krijgsmacht. Twee van hen moeten voor ondervraging mee naar Israël.
4 uur geleden