Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Arrestaties in Hongkong voor Tiananmen-herdenking

Arrestaties in Hongkong voor Tiananmen-herdenking

HONGKONG (ANP/RTR/AFP) - In de Chinese stad Hongkong zijn activisten opgepakt die het prodemocratische Tiananmenprotest in Beijing, 34 jaar geleden, wilden herdenken. Zo werd Alexandra Wong aangehouden, een prominent voorvechtster van democratie die beter bekend staat als Oma Wong.

Wong (67) wilde bloemen neerleggen op de plek in Hongkong waar jarenlang 4 juni 1989 werd herdacht, de dag dat het communistische regime een demonstratie op het Tiananmenplein in de Chinese hoofdstad bloedig neersloeg. Honderden studenten werden doodgeschoten.

Eerder waren in Hongkong ook al mensen gearresteerd, deels voor "opruiende intenties en wanordelijke gedrag". Ook zij werden gearresteerd bij het Victoria Park, waar tot enkele jaren geleden nog tienduizenden personen samenkwamen om stil te staan bij het bloedbad.

Taiwan

Op videobeelden is te zien dat onder de arrestanten een bekende artiest was, die terwijl hij wordt afgevoerd roept: "Vergeet 4 juni niet. Hongkongers, wees niet bang." Activisten uit de stad zeggen dat het politieoptreden onderdeel is van de toenemende onderdrukking in de stad, die een speciale status heeft binnen China.

De veiligheidsmaatregelen in Hongkong zijn flink opgeschroefd. In overig China is het zelfs taboe om aandacht te besteden aan het bloedbad. Op het Tiananmenplein in de Chinese hoofdstad zijn daarom vooral toeristen te zien.

In het democratische Taiwan wordt wel stilgestaan bij de honderden, zo niet duizenden doden. De Taiwanese president Tsai Ing-wen zei in een toespraak dat ze hoopt dat de regering in Beijing leert van wat er misging in 1989 en dat jonge Chinezen zich op een dag vrij zullen kunnen uiten. Ook in steden als New York, Londen en Berlijn staan herdenkingen gepland.

Meer uit Buitenland

Europees Parlement wil maatregelen tegen Israël om Gaza

STRAATSBURG (ANP) - Het Europees Parlement heeft donderdag ingestemd met een resolutie over Gaza. Daarin roept het parlement de Europese Commissie en de EU-lidstaten op het handelsdeel van het associatieverdrag met Israël op te schorten.

58 minuten geleden
VS spraken in Minsk met Belarus, delegatie terug met gevangenen

VILNIUS (ANP/RTR) - Een Amerikaanse delegatie onder leiding van de speciale gezant John Coale heeft in de Belarussische hoofdstad Minsk onderhandeld met onder anderen president Aleksandr Loekasjenko. De delegatie heeft volgens de Amerikaanse ambassade in de Litouwse hoofdstad Vilnius op de terugreis ex-gevangenen van verschillende nationaliteiten kunnen meenemen.

1 uur geleden
Polen, Litouwen en Oekraïne stemmen luchtverdediging af

VILNIUS (ANP) - Polen, Litouwen en Oekraïne willen dat hun luchtverdediging beter gaat samenwerken. Dat is nodig om "de Russische agressie te pareren", zeggen hun buitenlandministers daags nadat een flink aantal Russische drones Polen was binnengevlogen.

1 uur geleden
Duitse kritiek op weren Israëlische dirigent door festival Gent

BERLIJN (ANP/BELGA) - De Duitse regeringscommissaris voor antisemitisme veroordeelt het besluit van het Gent Festival van Vlaanderen om een Israëlische dirigent te weren. Het optreden van het Münchner Philharmoniker gaat niet door wegens "onvoldoende duidelijkheid over de houding van de dirigent tegenover het genocidaire regime in Tel Aviv", aldus de organisatie.

1 uur geleden
Twee moties van wantrouwen ingediend tegen Von der Leyen

STRAATSBURG (ANP) - Er zijn twee moties van wantrouwen ingediend tegen voorzitter Ursula von der Leyen van de Europese Commissie. De ene is ingediend door de Partij voor de Dieren, samen met andere leden van de Linkse fractie, en de tweede door de radicaal-rechtse fractie Patriotten voor Europa. In beide moties wordt het leiderschap en het gevoerde beleid van Von der Leyen sterk bekritiseerd.

1 uur geleden
Turkse justitie grijpt in bij eigenaar grote tv-stations

ISTANBUL (ANP/AFP/RTR) - De openbaar aanklager in Istanbul heeft in het kader van een fraudeonderzoek ingegrepen bij een bedrijf dat eigenaar is van drie grote tv-zenders: Habertürk TV, Show TV en Bloomberg HT. Tien directieleden zijn gearresteerd, melden lokale media. Het bedrijf, Can Holding, is onder overheidstoezicht gesteld.

2 uur geleden
Burgemeester Rome wil binnen vijf jaar zwemmers in de Tiber

ROME (ANP/RTR) - De burgemeester van Rome wil de Tiber binnen vijf jaar openstellen voor zwemmers. Zwemmen in de rivier die door de Italiaanse hoofdstad stroomt, is al jaren niet toegestaan.

2 uur geleden