'Armoede dreigt voor half miljard mensen door coronacrisis'
DEN HAAG (ANP) - Door de coronacrisis dreigen wereldwijd een half miljard mensen in armoede terecht te komen. Dit zou de wereldwijde strijd tegen armoede in één klap met tien jaar terugwerpen, in sommige regio’s zelf met dertig jaar. Daarvoor waarschuwt ontwikkelingsorganisatie Oxfam Novib in een nieuw rapport.
"Deze crisis treft iedereen ter wereld, maar vooral mensen in armere landen onevenredig hard doordat zij veelal werkzaam zijn in de informele economie en niet kunnen terugvallen op sociale vangnetten zoals uitkeringen of betaald ziekteverlof", zegt Oxfam Novib-directeur Michiel Servaes. "Vanwege de strenge lockdowns die uit angst voor de corona pandemie zijn ingevoerd, lopen velen nu de kans hun inkomen te verliezen."
In het rapport zijn onder meer analyses opgenomen van het Kings College London en de Australian National University. Door het stilvallen van de mondiale economie door de corona-maatregelen, zou mogelijk 6 tot 8 procent van de wereldbevolking in armoede terugvallen.
De laatste tijd zijn er ook al andere inschattingen naar buiten gekomen over de enorme economische schade. Zo vreesde het Internationaal Monetair Fonds (IMF) recent voor een grotere recessie dan bij de financiële crisis van 2008. De Internationale Arbeidsorganisatie (ILO) voorspelde dat er in het tweede kwartaal wereldwijd 195 miljoen banen verloren kunnen gaan.
Volgens Oxfam Novib is het van belang dat rijke landen nu maatregelen nemen om ontwikkelingslanden bij te staan. Daarom doet de organisatie een dringende oproep aan de ministers van Financiën van rijke landen om volgende week bij de grote voorjaarsvergaderingen van het IMF en de Wereldbank 2500 miljard dollar vrij te maken. Dat zou kunnen door ongeveer 1000 miljard dollar aan schuldaflossingen door arme landen te annuleren of uit te stellen, aldus Oxfam Novib. Ook zou er 1000 miljard dollar aan speciale internationale financiële reserves beschikbaar gemaakt kunnen worden. Er zou verder 500 miljard dollar nodig zijn voor hulp.
"Regeringen moeten lering trekken uit de financiële crisis van 2008, toen gewone burgers de rekening betaalden voor reddingsoperaties voor banken en bedrijven. Vele banen gingen verloren, lonen werden verlaagd en essentiële diensten zoals gezondheidszorg en onderwijs werden tot op het bot uitgekleed. Daardoor zijn we kwetsbaarder geworden voor de gevolgen van een grote crisis", aldus Servaes.
Meer uit Financieel
NEW YORK (ANP) - Koerswinsten voor grote techbedrijven hebben voor een record gezorgd op Wall Street. De brede graadmeter S&P 500 eindigde hoger dan ooit in de aanloop naar een topontmoeting tussen de Amerikaanse president Donald Trump en zijn Chinese ambtgenoot Xi Jinping. In Trumps kielzog reisden ook topbestuurders van techbedrijven als Nvidia en Tesla mee naar China.
50 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Het vullen van de gasopslagen in Nederland loopt moeizaam, waarschuwt Gasunie. In de komende weken is ingrijpen nodig om het vuldoel voor de winter te halen, zei algemeen directeur Jeroen Zanting tijdens een technische briefing van Kamerleden over leveringszekerheid. Door de Iranoorlog zijn de gasprijzen hard gestegen, wat het onaantrekkelijk maakt om nu aardgas in te kopen om op te slaan voor de winter.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - De Amerikaanse Senaat is akkoord met de benoeming van Kevin Warsh als voorzitter van de Federal Reserve. Hij is daarmee de opvolger van Jerome Powell bij de Amerikaanse centrale bank. Zijn termijn als voorzitter loopt vrijdag af.
2 uur geledenNEW YORK (ANP) - Netflix is van plan om vanaf 2027 een abonnement met reclame aan te bieden in Nederland. De streamingdienst biedt deze goedkopere abonnementen al sinds 2022 in verschillende grote landen aan, waaronder de Verenigde Staten, Frankrijk en Duitsland.
2 uur geledenZIRNDORF (ANP) - De fabrikant van speelgoedmerk Playmobil, de Horst Brandstätter Group, blijft fors minder verkopen. Dat blijkt uit de jaarcijfers van het bedrijf. Het bedrijf kampt al enkele jaren met dalende cijfers en schrapte eerder al banen.
3 uur geledenPARIJS (ANP) - De Franse start-up voor kunstmatige intelligentie (AI) Mistral is met Europese banken in gesprek over de inzet van zijn alternatief voor Mythos, meldt persbureau Bloomberg op basis van ingewijden. Dat AI-model van het Amerikaanse Anthropic kan razendsnel zwakke punten in de cyberbeveiliging opsporen, wat tot zorgen leidt over de inzet van Mythos door cybercriminelen.
3 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De Amsterdamse AEX is woensdag met een duidelijke winst de handel uitgegaan. Na een tegenvallende dinsdag was de stemming op het Damrak weer goed. ABN AMRO was daarin de uitblinker. De bank boekte een plus van bijna 9 procent.
5 uur geleden