Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Armenië: Azerbeidzjan schendt het staakt-het-vuren

Armenië: Azerbeidzjan schendt het staakt-het-vuren

BAKOE/JEREVAN (ANP) - Armenië heeft Azerbeidzjan zondag ervan beschuldigd het staakt-het-vuren te hebben geschonden dat beide partijen sloten in het conflict over de zuidelijke Kaukasusregio Nagorno-Karabach. Beide landen sloten zaterdag een akkoord over een nieuw bestand dat van kracht zou worden op zaterdagavond om middernacht lokale tijd (22.00 uur Nederlandse tijd). Maar kort na het ingaan daarvan zou Azerbeidzjan artilleriegranaten en raketten hebben afgevuurd.

"De vijand vuurde artilleriegranaten af in noordelijke richting van 00:04 tot 02:45 uur en vuurde raketten af in zuidelijke richting van 02:20 tot 02:45", zei de woordvoerster van het Armeense ministerie van Defensie, Shushan Stepanyan op Twitter. Azerbeidzjan heeft nog niet gereageerd.

Een week geleden hadden beide landen al overeenstemming bereikt over een staakt-het-vuren, bemiddeld door Rusland. Deze overeenkomst werd echter kort na de inwerkingtreding ervan verbroken. Beide landen gaven elkaar de schuld. Ook zaterdag waren er nieuwe aanvallen met doden en gewonden.

Zaterdagavond belde de Russische minister van Buitenlandse Zaken Sergej Lavrov zijn collega's in Armenië en Azerbeidzjan. Hij deed een dringend beroep op beide landen om zich aan het staakt-het-vuren te houden.

De twee ex-Sovjetrepublieken vechten al tientallen jaren om het bergachtige gebied, waar zo'n 145.000 mensen wonen. Nagorno-Karabach wordt gecontroleerd door Armenië, maar behoort volgens het internationaal recht tot het door de islam geïnspireerde Azerbeidzjan.

Azerbeidzjan verloor de controle over de regio in een oorlog na de ineenstorting van de Sovjet-Unie zo'n dertig jaar geleden. Sinds 1994 is er een kwetsbaar staakt-het-vuren van kracht.

Meer uit Buitenland

Zelensky: belangrijke Russische fabriek getroffen

KYIV (ANP/RTR) - Oekraïense troepen hebben dinsdag een belangrijke fabriek die raketonderdelen produceert getroffen in de Russische grensregio Bryansk, meldt de Oekraïense president Volodymyr Zelensky.

3 uur geleden
Iran maakt melding van meer dan 1300 omgekomen burgers

NEW YORK (ANP/RTR) - Door de Amerikaanse en Israëlische luchtaanvallen sinds 28 februari zijn volgens de Iraanse ambassadeur bij de VN, Amir-Saeid Iravani, meer dan 1300 burgers gedood. Bijna 8000 woningen van burgers zijn verwoest volgens de gezant.

5 uur geleden
EU dreigt met sancties als Biënnale van Venetië Rusland toelaat

BRUSSEL (ANP) - De Europese Unie wil dat de Biënnale van Venetië het besluit terugdraait om Rusland weer toe te laten tot de internationale kunsttentoonstelling. Doet de organisatie dit niet, dan zal de EU sancties opleggen, zeggen Henna Virkkunen, vicevoorzitter van de Europese Commissie, en Eurocommissaris Glenn Micallef.

6 uur geleden
Trump waarschuwt Iran tegen mijnen in Straat van Hormuz

WASHINGTON (ANP/RTR) - President Donald Trump heeft Iran gewaarschuwd voor ongekende militaire represailles als het land mijnen legt in de Straat van Hormuz. Hij zei dat indien er mijnen zijn gelegd, die onmiddellijk verwijderd moeten worden. Hij herhaalde evenwel dat de Amerikaanse inlichtingendiensten geen aanwijzingen hebben dat Iran mijnen zou hebben gelegd.

7 uur geleden
Axios: VS willen dat Israël oliesector Iran niet aanvalt

WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse regering heeft Israël gevraagd geen verdere aanvallen uit te voeren op Iraanse energie-infrastructuur, daarbij vooral doelend op de oliesector. Dat zeggen drie bronnen tegen de Amerikaanse nieuwssite Axios.

8 uur geleden
Pentagon meldt 140 gewonde militairen door oorlog

WASHINGTON (ANP/RTR) - Zo'n 140 Amerikaanse militairen zijn gewond geraakt tijdens de oorlog met Iran. Het gaat vooral om lichte verwondingen, meldt een woordvoerder van het Pentagon aan Reuters.

8 uur geleden
Zelensky meldt inzet Oekraïense drone-experts in Midden-Oosten

KYIV (ANP/RTR/AFP) - Oekraïense militaire experts worden deze week verwacht in meerdere Golfstaten, waar ze gaan helpen bij het afslaan van Iraanse drone-aanvallen. "De eerste drie landen waarnaar we ze volgens onze afspraken hebben gestuurd, zijn Qatar, de Emiraten en Saudi-Arabië", meldt de Oekraïense president Volodymyr Zelensky in een audiobericht aan journalisten. Later liet Oekraïne weten dat ook specialisten zijn gestuurd naar een Amerikaanse basis in Jordanië.

8 uur geleden