Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Armenië: Azerbeidzjan schendt het staakt-het-vuren

Armenië: Azerbeidzjan schendt het staakt-het-vuren

BAKOE/JEREVAN (ANP) - Armenië heeft Azerbeidzjan zondag ervan beschuldigd het staakt-het-vuren te hebben geschonden dat beide partijen sloten in het conflict over de zuidelijke Kaukasusregio Nagorno-Karabach. Beide landen sloten zaterdag een akkoord over een nieuw bestand dat van kracht zou worden op zaterdagavond om middernacht lokale tijd (22.00 uur Nederlandse tijd). Maar kort na het ingaan daarvan zou Azerbeidzjan artilleriegranaten en raketten hebben afgevuurd.

"De vijand vuurde artilleriegranaten af in noordelijke richting van 00:04 tot 02:45 uur en vuurde raketten af in zuidelijke richting van 02:20 tot 02:45", zei de woordvoerster van het Armeense ministerie van Defensie, Shushan Stepanyan op Twitter. Azerbeidzjan heeft nog niet gereageerd.

Een week geleden hadden beide landen al overeenstemming bereikt over een staakt-het-vuren, bemiddeld door Rusland. Deze overeenkomst werd echter kort na de inwerkingtreding ervan verbroken. Beide landen gaven elkaar de schuld. Ook zaterdag waren er nieuwe aanvallen met doden en gewonden.

Zaterdagavond belde de Russische minister van Buitenlandse Zaken Sergej Lavrov zijn collega's in Armenië en Azerbeidzjan. Hij deed een dringend beroep op beide landen om zich aan het staakt-het-vuren te houden.

De twee ex-Sovjetrepublieken vechten al tientallen jaren om het bergachtige gebied, waar zo'n 145.000 mensen wonen. Nagorno-Karabach wordt gecontroleerd door Armenië, maar behoort volgens het internationaal recht tot het door de islam geïnspireerde Azerbeidzjan.

Azerbeidzjan verloor de controle over de regio in een oorlog na de ineenstorting van de Sovjet-Unie zo'n dertig jaar geleden. Sinds 1994 is er een kwetsbaar staakt-het-vuren van kracht.

Meer uit Buitenland

Bolsonaro begint aan straf voor beramen van staatsgreep

BRASILIA (ANP/AFP/RTR) - Het Braziliaanse hooggerechtshof heeft besloten dat de veroordeelde oud-president Jair Bolsonaro kan beginnen aan zijn straf. Hij moet 27 jaar en drie maanden uitzitten voor het beramen van een staatsgreep.

15 minuten geleden
Von der Leyen: samenwerking met VS belangrijk voor vrede Oekraïne

BRUSSEL (ANP) - Een sterke transatlantische samenwerking is nodig om tot vrede in Oekraïne te komen, schrijft voorzitter Ursula von der Leyen op X. Dat zei ze dinsdag na een videoconferentie met de zogenoemde coalitie van bereidwilligen, waar ook de Amerikaanse minister Marco Rubio (Buitenlandse Zaken) aan meedeed.

1 uur geleden
Trump: heel dicht bij vredesdeal Oekraïne

WASHINGTON (ANP/AFP) - De Verenigde Staten zijn "heel dicht" bij een deal met Oekraïne en Rusland over het beëindigen van hun oorlog, zei president Donald Trump tijdens een evenement in het Witte Huis. "We gaan er komen."

1 uur geleden
Veroordeelde Braziliaanse ex-president kan niet meer in beroep

BRASILIA (ANP/AFP) - Het Braziliaanse hooggerechtshof heeft besloten dat de veroordeling van oud-president Jair Bolsonaro definitief is. Dat betekent dat Bolsonaro niet meer in beroep kan tegen zijn straf voor het beramen van een coup.

1 uur geleden
Zelensky wil met Europese bondgenoten naar Trump

LONDEN (ANP/AFP) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky wil met meerdere Europese leiders naar de Amerikaanse president Donald Trump voor overleg over het Amerikaanse vredesplan met Rusland. Volgens de Oekraïense leider is zijn regering klaar om verder te gaan met het voorgestelde akkoord, dat na onderling overleg is aangepast. Hij wil de openstaande gevoelige punten bespreken met Trump, waarbij volgens hem ook Europese bondgenoten aanwezig moeten zijn.

1 uur geleden
VK 'klaar' om met EU bevroren Russische tegoeden aan te spreken

LONDEN/PARIJS (ANP/RTR/AFP) - Het Verenigd Koninkrijk wil meedoen met de Europese Unie als die bevroren Russische tegoeden aanspreekt voor financiële steun aan Oekraïne. Het VK staat "klaar om in beweging te komen", zei de Britse premier Keir Starmer in een vergadering van Oekraïne-bondgenoten.

2 uur geleden
Nieuw overleg bemiddelaars over tweede fase bestand Gaza

CAÏRO (ANP/AFP/RTR) - Internationale bemiddelaars zijn in de Egyptische hoofdstad Caïro bijeengekomen om de tweede fase te bespreken van het bestand tussen Israël en de Palestijnse Hamas voor de Palestijnse Gazastrook. Het gaat om delegaties uit Egypte, Qatar en Turkije, meldden Egyptische staatsmedia.

2 uur geleden