Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Ardern boekt verpletterende zege in verkiezingen Nieuw-Zeeland

Ardern boekt verpletterende zege in verkiezingen Nieuw-Zeeland

WELLINGTON (ANP/BLOOMBERG/RTR) - Premier Jacinda Ardern en haar regerende Labourpartij hebben een historische verkiezingszege geboekt in de parlementsverkiezingen in Nieuw-Zeeland.

Labour behaalde ruwweg de helft van de stemmen, gevolgd door oppositiepartij National Party met circa 27 procent van de stemmen. "Nieuw-Zeeland heeft de Labour Party de grootste steun gegeven in bijna vijftig jaar", zei Ardern op een bijeenkomst waarop de verkiezingsuitslag werd gevierd. "We zullen die steun niet voor kennisgeving aannemen. En ik beloof dat we een partij zullen zijn die regeert namens iedere Nieuw-Zeelander."

Al na de eerste uitslagen werd duidelijk dat Ardern afstevende op een tweede termijn als minister-president, een functie die zij sinds 2017 bekleedt. De Labour Party vergaart daarmee de absolute meerderheid.

Crisisaanpak

Zij wordt daarmee onder meer beloond voor haar succesvolle aanpak van de uitbraak van het coronavirus, waarvan de gevolgen voor Nieuw-Zeeland dankzij een strenge lockdown zeer beperkt bleven in vergelijking tot tal van andere landen. Daarnaast kreeg zij in haar eerste termijn te maken met enkele crises, zoals de aanslag op twee moskeeën in Christchurch met 51 slachtoffers en een uitbarsting van de vulkaan White Island, waarbij 21 mensen omkwamen. Ze toonde tijdens die crises over empathisch leiderschap te beschikken. "Wees sterk, wees aardig", was haar boodschap. Ardern, dochter van een politieman, groeide op in een mormoons gezin, maar gaat tegenwoordig door het leven als agnosticus. Zij keerde zich af van de kerk wegens onder meer het niet-erkennen van homorechten.

Al tijdens het tellen van de uitslag gaf de leider van de oppositie, Judith Collins, haar nederlaag toe in een telefoontje aan Ardern. "Gefeliciteerd met de uitslag want het is - denk ik - een uitstekend resultaat voor de Labour Party." Collins' partij krijgt waarschijnlijk rond de 35 zetels in het 120 leden tellende parlement, het slechtste resultaat in twintig jaar.

Verlate verkiezingen

De verkiezingen van zaterdag zijn een maand later gehouden dan de bedoeling was. De gang naar de stembus werd uitgesteld vanwege een nieuwe uitbraak van het coronavirus in het land, maar die is inmiddels onder controle.

Nog onduidelijk is hoe de nieuwe regering eruit gaat zien. Labour vormde met de Green Party en New Zealand First een regeringscoalitie. De Groenen behaalden 7,6 procent van de stemmen, maar New Zealand First van vicepremier Winston Peters behaalde met 2,7 procent van de stemmen niet eens de kiesdrempel van 5 procent.

Meer uit Buitenland

Vier mensen die optreden Israël verstoorden uit zaal gezet

WENEN (ANP) - Vier mensen die het optreden van Israël in de eerste halve finale van het Eurovisie Songfestival verstoorden zijn daarna uit de zaal verwijderd. Dat bevestigen de Oostenrijkse omroep ORF en songfestivalorganisator European Broadcasting Union desgevraagd aan het ANP.

7 uur geleden
Israël en favorieten plaatsen zich voor songfestivalfinale

WENEN (ANP) - Israël heeft zich dinsdag in Wenen zoals verwacht geplaatst voor de finale van het Eurovisie Songfestival. Het omstreden land, dat meedoet met zanger Noam Bettan, kreeg in de eerste halve finale genoeg punten van jury en publiek.

8 uur geleden
Golden Dome-project van Trump kost 1,2 biljoen dollar

WASHINGTON (ANP/AFP) - Het Golden Dome-project van de Amerikaanse president Donald Trump gaat 1,2 biljoen dollar kosten (ongeveer 1 biljoen euro). Dat heeft de rekenkamer van het Amerikaanse Congres, de Congressional Budget Office (CBO), berekend. Het bedrag moet over de komende twintig jaar worden uitgegeven.

9 uur geleden
Peter Jackson krijgt op openingsavond Cannes ere-Palm voor oeuvre

CANNES (ANP) - Regisseur Peter Jackson heeft dinsdagavond op het Filmfestival van Cannes een ere-Palm gekregen voor zijn grote bijdrage aan de filmwereld. Jackson kreeg de prijs uit handen van acteur Elijah Wood, die in de Lord of the Rings-films die Jackson maakte de rol van Frodo speelde.

9 uur geleden
Reuters: Saudi-Arabië voerde geheime aanvallen uit op Iran

RIYAD (ANP/RTR) - Saudi-Arabië heeft eind maart meerdere aanvallen uitgevoerd op Iran, meldt persbureau Reuters op basis van westerse en Iraanse functionarissen. Dat is voor zover bekend nog niet eerder gebeurd. De aanvallen zouden vergeldingen zijn voor eerdere Iraanse aanvallen.

10 uur geleden
VK wil met mijnrobots en straaljagers helpen in Straat van Hormuz

LONDEN (ANP) - Het Verenigd Koninkrijk wil met mijnbestrijdingsdrones, gevechtsvliegtuigen en droneafweersystemen helpen de scheepvaart in de Straat van Hormuz weer op gang te krijgen. Een Britse torpedobootjager is al op weg naar de door Iran geblokkeerde zeestraat, zegt defensieminister John Healey na overleg met gelijkgezinde landen, waaronder Nederland.

11 uur geleden
Oekraïne ontvangt in juni eerste deel EU-lening voor drones

BRUSSEL (ANP) - Oekraïne ontvangt in juni het eerste deel van de EU-lening van 90 miljard euro, heeft EU-buitenlandchef Kaja Kallas dinsdag bekendgemaakt. Het geld gaat Oekraïne aan drones besteden. "Die vormen momenteel de belangrijkste capaciteit om de Russische troepen terug te dringen", zei Kallas na afloop van de vergadering van EU-ministers van Defensie in Brussel.

12 uur geleden