Ardern boekt verpletterende zege in verkiezingen Nieuw-Zeeland
WELLINGTON (ANP/BLOOMBERG/RTR) - Premier Jacinda Ardern en haar regerende Labourpartij hebben een historische verkiezingszege geboekt in de parlementsverkiezingen in Nieuw-Zeeland.
Labour behaalde ruwweg de helft van de stemmen, gevolgd door oppositiepartij National Party met circa 27 procent van de stemmen. "Nieuw-Zeeland heeft de Labour Party de grootste steun gegeven in bijna vijftig jaar", zei Ardern op een bijeenkomst waarop de verkiezingsuitslag werd gevierd. "We zullen die steun niet voor kennisgeving aannemen. En ik beloof dat we een partij zullen zijn die regeert namens iedere Nieuw-Zeelander."
Al na de eerste uitslagen werd duidelijk dat Ardern afstevende op een tweede termijn als minister-president, een functie die zij sinds 2017 bekleedt. De Labour Party vergaart daarmee de absolute meerderheid.
Crisisaanpak
Zij wordt daarmee onder meer beloond voor haar succesvolle aanpak van de uitbraak van het coronavirus, waarvan de gevolgen voor Nieuw-Zeeland dankzij een strenge lockdown zeer beperkt bleven in vergelijking tot tal van andere landen. Daarnaast kreeg zij in haar eerste termijn te maken met enkele crises, zoals de aanslag op twee moskeeën in Christchurch met 51 slachtoffers en een uitbarsting van de vulkaan White Island, waarbij 21 mensen omkwamen. Ze toonde tijdens die crises over empathisch leiderschap te beschikken. "Wees sterk, wees aardig", was haar boodschap. Ardern, dochter van een politieman, groeide op in een mormoons gezin, maar gaat tegenwoordig door het leven als agnosticus. Zij keerde zich af van de kerk wegens onder meer het niet-erkennen van homorechten.
Al tijdens het tellen van de uitslag gaf de leider van de oppositie, Judith Collins, haar nederlaag toe in een telefoontje aan Ardern. "Gefeliciteerd met de uitslag want het is - denk ik - een uitstekend resultaat voor de Labour Party." Collins' partij krijgt waarschijnlijk rond de 35 zetels in het 120 leden tellende parlement, het slechtste resultaat in twintig jaar.
Verlate verkiezingen
De verkiezingen van zaterdag zijn een maand later gehouden dan de bedoeling was. De gang naar de stembus werd uitgesteld vanwege een nieuwe uitbraak van het coronavirus in het land, maar die is inmiddels onder controle.
Nog onduidelijk is hoe de nieuwe regering eruit gaat zien. Labour vormde met de Green Party en New Zealand First een regeringscoalitie. De Groenen behaalden 7,6 procent van de stemmen, maar New Zealand First van vicepremier Winston Peters behaalde met 2,7 procent van de stemmen niet eens de kiesdrempel van 5 procent.
Meer uit Buitenland
LONDEN (ANP/AFP) - De Britse premier Keir Starmer (Labour) heeft opdracht gegeven tot een spoedonderzoek naar de banden van ex-minister Peter Mandelson en de overleden Amerikaanse zedendelinquent Jeffrey Epstein. Starmer vindt dat Mandelson zijn titel als lord moet worden ontnomen en niet langer zitting mag hebben in het Hogerhuis van het parlement.
57 minuten geledenRABAT (ANP/RTR) - Meer dan 50.000 mensen zijn uit een Marokkaanse stad geëvacueerd omdat er door aanhoudende hevige regenval watersnood dreigt. Bijna de helft van de bevolking van Ksar el-Kebir in het noordwesten moest vertrekken. Niemand mag naar de stad toe, waarvan delen al zijn overstroomd.
3 uur geledenPARIJS (ANP/RTR) - De Franse regering heeft maandagavond twee moties van wantrouwen in het parlement overleefd. Dit betekent dat premier Sébastien Lecornu succesvol een stemming in het parlement heeft omzeild om de begroting van 2026 goed te keuren. Vorig jaar vielen twee regeringen bij hun pogingen een begroting vast te stellen.
3 uur geledenDUBAI (ANP/RTR) - In een periode van hoogopgelopen spanningen en forse Amerikaanse druk willen Iran en de Verenigde Staten vrijdag in Turkije hun onderhandelingen over het Iraanse atoomprogramma hervatten. Volgens een diplomaat doen ook vertegenwoordigers van onder meer Saudi-Arabië en Egypte mee.
5 uur geledenVATICAANSTAD (ANP/AFP/DPA) - In Vaticaanstad zijn restaurateurs begonnen met het herstelwerk van Het laatste oordeel, een groot fresco van Michelangelo in de Sixtijnse Kapel. Het werk van 180 vierkante meter wordt maandenlang opgeknapt, maar de beroemde zaal blijft in die tijd gewoon open voor publiek.
5 uur geledenOSLO (ANP) - Marius Borg Høiby blijft ten minste vier weken vastzitten. Dat heeft een rechter in Oslo maandag besloten, meldt het Noorse persbureau NTB. Het besluit werd volgens NTB genomen zonder aanwezigheid van de verdachte. De politie van Oslo had een verzoek ingediend om Høiby vast te houden wegens kans op recidive.
7 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - Het Witte Huis bevestigt nieuw overleg met Oekraïne en Rusland. De speciale gezant van de Amerikaanse president Donald Trump, Steve Witkoff, is woensdag en donderdag in Abu Dhabi, de hoofdstad van de Verenigde Arabische Emiraten (VAE), voor gesprekken met Oekraïense en Russische delegaties.
7 uur geleden