ArcelorMittal trekt zich definitief terug uit Italiaanse fabriek
ROME (ANP) - De Italiaanse overheid neemt de controle over een grote staalfabriek in het zuiden van het land over van grootaandeelhouder ArcelorMittal. Het staalconcern trekt zich definitief terug uit de fabriek in Taranto, die sinds 2018 eigendom was van ArcelorMittal. Na mislukte onderhandelingen over extra investeringen heeft de fabriek een vorm van uitstel van betaling aangevraagd.
Door de overheid aangestelde bewindvoerders gaan nu op zoek naar een nieuwe investeerder voor de grootste staalfabriek van het land. De regering van premier Giorgia Meloni zegt de fabriek te helpen met een vijfjarige lening van 320 miljoen euro.
In een toelichting op het afscheid van de Italiaanse fabriek beklaagt ArcelorMittal zich erover dat het concern veel meer heeft geïnvesteerd dan de Italiaanse staat, die medeaandeelhouder was. Volgens ArcelorMittal ging het om 2 miljard euro, waarvan 800 miljoen euro was bedoeld voor de sanering van de sterk vervuilde omgeving.
De verhouding tussen het aan de Amsterdamse beurs genoteerde staalconcern en de Italiaanse overheid was al tijden gespannen. Zo hief Rome in 2019 tijdelijk de immuniteit op die ArcelorMittal kreeg tegen strafzaken over de milieuvervuiling en gezondheidsschade die de fabriek heeft veroorzaakt. Die juridische bescherming was voor ArcelorMittal een belangrijke voorwaarde om te investeren in de toen failliete Zuid-Italiaanse fabriek, omdat het bedrijf vreesde op te moeten draaien voor vervuiling door de vorige eigenaar.
Meer uit Financieel
ROME (ANP/BLOOMBERG) - Christine Lagarde moet duidelijkheid geven over haar toekomst als president van de Europese Centrale Bank (ECB), vindt de Italiaanse minister van Financiën Giancarlo Giorgetti. Lagardes termijn loopt af in oktober volgend jaar, maar er wordt al langer gespeculeerd over een mogelijk vertrek voor dat moment.
1 uur geledenMOUNTAIN VIEW (ANP/BLOOMBERG) - Smartphonefabrikanten verhogen de prijzen van telefoons door het aanhoudende tekort aan geheugenchips. Google kondigde vrijdag een prijsverhoging aan op een ouder model. Samsung verhoogde donderdag al de prijzen van meerdere modellen.
2 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op de Amsterdamse aandelenbeurs is vrijdag met een flinke winst gesloten. Chipbedrijven sloten met forse plussen, onder meer door een koersstijging van Nvidia in New York. Chipbedrijf Besi klom 7 procent en eindigde bovenaan de AEX-index, gevolgd door ASMI met een stijging van 5,5 procent. Chipmachinefabrikant ASML won 3,5 procent.
3 uur geledenPARIJS (ANP/RTR/BLOOMBERG) - De G7-landen stellen de komende vier maanden tot 100 miljoen vaten olie en diesel uit hun noodvoorraden beschikbaar. Dit gebeurt na aandringen van de Amerikaanse president Donald Trump, die Frankrijk en Duitsland had bedreigd met een exportverbod. Trump spreekt op zijn socialemediaplatform Truth Social van een "enorme hoeveelheid".
5 uur geledenFLENSBURG (ANP/DPA) - Skoda roept wereldwijd zo'n 1,7 miljoen auto's terug vanwege een schroef die kan afbreken en daardoor de besturing kan beïnvloeden. Het gaat om de modellen Kodiaq, Karoq, Octavia en Superb. In de garages worden de schroeven vervangen door andere exemplaren.
5 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn vrijdag met winsten geopend na bekendmaking van het belangrijke banenrapport van de Amerikaanse overheid. De banengroei in de Verenigde Staten viel in september aanzienlijk zwakker uit dan verwacht. Sportmerk Nike stond bij de verliezers op Wall Street vanwege tegenvallende kwartaalcijfers en vooruitzichten.
6 uur geledenLOS ANGELES (ANP/AFP) - De Amerikaanse autoriteiten hebben een man gearresteerd die ervan wordt beschuldigd computerservers ter waarde van meer dan 300 miljoen dollar naar China te hebben gesmokkeld. Dat heeft het ministerie van Justitie bekendgemaakt.
7 uur geleden