Arcelor koploper in hogere AEX, Alfen zakt na verkoopadvies
AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op het Damrak pakte woensdag de nieuwjaarsrally weer op. Staalmaker ArcelorMittal was de sterkste stijger dankzij het optimisme over de heropening van de Chinese economie. Ook de chip- en techbedrijven deden goede zaken na de kleine terugval een dag eerder. Bij de middelgrote bedrijven moest Alfen het ontgelden. De laadpalenmaker zakte bijna 9 procent na een verkoopadvies door de Amerikaanse investeringsbank Jefferies.
Beleggers trokken zich na de koersverliezen op dinsdag, op aan de hogere slotstanden op Wall Street en de koerswinsten in Azië. Verder wordt gewacht op het Amerikaanse inflatiecijfer over december, dat donderdag naar buiten komt. De Federal Reserve heeft de rente afgelopen jaar zeven keer verhoogd om de inflatie te beteugelen. Bij een verdere afkoeling van de inflatie zou de Fed de rente mogelijk minder sterk hoeven te verhogen.
De AEX noteerde in de ochtendhandel 0,5 procent hoger op 736,75 punten. De MidKap won 0,1 procent tot 982,99 punten. De beurzen in Frankfurt, Londen en Parijs klommen tot 0,3 procent.
Chipbedrijven
Naast ArcelorMittal (plus 2,6 procent) stonden de chipbedrijven ASMI, Besi en ASML in de kopgroep van de AEX, met plussen tot 2 procent. Betaalbedrijf Adyen sloot de rij met een min van dik 1 procent.
In de MidKap verloor ABN AMRO 0,7 procent. De bank ziet zijn financieel topman Lars Kramer per 30 april vertrekken. Het opvolgingsproces voor zijn vervanger is al in gang gezet. Speciaalchemiebedrijf Corbion dikte 7 procent aan dankzij een koopadvies door de Britse bank Barclays.
Marel
Marel won 4 procent. De in Amsterdam genoteerde IJslandse fabrikant van vlees- en visverwerkende machines profiteerde van een adviesverhoging door Berenberg. In Parijs verloor Airbus dik 1 procent. De Europese vliegtuigbouwer heeft opnieuw meer vliegtuigen afgeleverd dan zijn Amerikaanse rivaal Boeing. Ook de bestellingen voor het in Toulouse gevestigde Airbus waren hoger dan die van Boeing.
Sainsbury daalde 2 procent in Londen, ondanks recordverkopen van het Britse supermarktconcern tijdens de kerstperiode. In Frankfurt steeg Bayer 2 procent. Volgens persbureau Bloomberg heeft BlueBell Capital een belang opgebouwd in het Duitse concern en dringt de activistische investeerder aan op een opsplitsing van de farmaceutische en agrarische activiteiten van Bayer.
De euro was 1,0741 dollar waard, tegen 1,0728 dollar een dag eerder. Een vat Amerikaanse olie werd 0,7 procent goedkoper op 74,57 dollar per vat. Brentolie kostte 0,5 procent minder op 79,68 dollar per vat.
Meer uit Financieel
MAASMECHELEN (ANP/BELGA) - De politie van het Belgische Lanaken-Maasmechelen gaat in Maasmechelen ingrijpen vanwege verkeershinder. Die wordt volgens de politie veroorzaakt door tanktoerisme.
19 minuten geledenTRECHT (ANP) - Topman John Voppen van spoorbeheerder ProRail stapt per 1 juli op. Hij gaat aan de slag als voorzitter van de raad van bestuur van Total Care, het familiebedrijf achter CSU en Tzorg. Voppen is sinds december 2019 topman van ProRail.
40 minuten geledenLONDEN (ANP/BLOOMBERG) - De grootste olie- en gasbedrijven ter wereld geven minder geld uit aan schonere energie. Bedrijven hebben hun investeringen in koolstofarme technologieën in 2025 voor het eerst in acht jaar teruggeschroefd, meldt onderzoeksbureau BloombergNEF. Olie- en gasbedrijven scherpen hun budgetten aan om aan de eisen van aandeelhouders te voldoen en richten zich meer op hun belangrijkste activiteiten.
44 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - ING verwacht dit jaar wereldwijd zo'n 1250 van de ruim 60.000 banen te schrappen. Dat meldt de bank in een presentatie over digitalisering en de inzet van kunstmatige intelligentie (AI). Vooral op afdelingen voor klantenonderzoek en aanverwante activiteiten denkt ING met minder mensen verder te kunnen.
1 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Het moet mogelijk worden om binnen 48 uur en voor maximaal 100 euro digitaal een bedrijf op te zetten dat kan werken in de hele EU. Dat staat in een plan van de Europese Commissie, genaamd EU Inc.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Nederlandse tankstations zagen hun omzet de afgelopen weken met gemiddeld 10 tot 20 procent dalen als gevolg van de sterk gestegen brandstofprijzen. Dat zegt Martin van Eijk, voorzitter van de Nederlandse brancheorganisatie van tankstations Drive. Vooral in de grensstreken en bij tankstations langs de snelweg is het volgens hem opvallend rustig.
3 uur geledenHILVERSUM (ANP) - De gestegen gasprijzen zorgen ervoor dat veel meer huiseigenaren financiering aanvragen voor het energiezuiniger maken van hun woning. Het Nationaal Warmtefonds zegt de afgelopen twee weken ruim een derde meer aanvragen te hebben ontvangen dan in dezelfde periode vorig jaar.
3 uur geleden