Arcelor koploper in hogere AEX, Alfen zakt na verkoopadvies
AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op het Damrak pakte woensdag de nieuwjaarsrally weer op. Staalmaker ArcelorMittal was de sterkste stijger dankzij het optimisme over de heropening van de Chinese economie. Ook de chip- en techbedrijven deden goede zaken na de kleine terugval een dag eerder. Bij de middelgrote bedrijven moest Alfen het ontgelden. De laadpalenmaker zakte bijna 9 procent na een verkoopadvies door de Amerikaanse investeringsbank Jefferies.
Beleggers trokken zich na de koersverliezen op dinsdag, op aan de hogere slotstanden op Wall Street en de koerswinsten in Azië. Verder wordt gewacht op het Amerikaanse inflatiecijfer over december, dat donderdag naar buiten komt. De Federal Reserve heeft de rente afgelopen jaar zeven keer verhoogd om de inflatie te beteugelen. Bij een verdere afkoeling van de inflatie zou de Fed de rente mogelijk minder sterk hoeven te verhogen.
De AEX noteerde in de ochtendhandel 0,5 procent hoger op 736,75 punten. De MidKap won 0,1 procent tot 982,99 punten. De beurzen in Frankfurt, Londen en Parijs klommen tot 0,3 procent.
Chipbedrijven
Naast ArcelorMittal (plus 2,6 procent) stonden de chipbedrijven ASMI, Besi en ASML in de kopgroep van de AEX, met plussen tot 2 procent. Betaalbedrijf Adyen sloot de rij met een min van dik 1 procent.
In de MidKap verloor ABN AMRO 0,7 procent. De bank ziet zijn financieel topman Lars Kramer per 30 april vertrekken. Het opvolgingsproces voor zijn vervanger is al in gang gezet. Speciaalchemiebedrijf Corbion dikte 7 procent aan dankzij een koopadvies door de Britse bank Barclays.
Marel
Marel won 4 procent. De in Amsterdam genoteerde IJslandse fabrikant van vlees- en visverwerkende machines profiteerde van een adviesverhoging door Berenberg. In Parijs verloor Airbus dik 1 procent. De Europese vliegtuigbouwer heeft opnieuw meer vliegtuigen afgeleverd dan zijn Amerikaanse rivaal Boeing. Ook de bestellingen voor het in Toulouse gevestigde Airbus waren hoger dan die van Boeing.
Sainsbury daalde 2 procent in Londen, ondanks recordverkopen van het Britse supermarktconcern tijdens de kerstperiode. In Frankfurt steeg Bayer 2 procent. Volgens persbureau Bloomberg heeft BlueBell Capital een belang opgebouwd in het Duitse concern en dringt de activistische investeerder aan op een opsplitsing van de farmaceutische en agrarische activiteiten van Bayer.
De euro was 1,0741 dollar waard, tegen 1,0728 dollar een dag eerder. Een vat Amerikaanse olie werd 0,7 procent goedkoper op 74,57 dollar per vat. Brentolie kostte 0,5 procent minder op 79,68 dollar per vat.
Meer uit Financieel
TOKIO (ANP/RTR) - De Japanse regering heeft Australië gevraagd om de productie van vloeibaar gemaakt aardgas (lng) te vergroten in verband met de oorlog in het Midden-Oosten. Door de oorlog is een deel van de lng-import van Japan uit het Midden-Oosten weggevallen en Australië kan helpen dit verlies te compenseren.
29 minuten geledenABU DHABI (ANP/RTR/AFP/BLOOMBERG) - Bij een groot oliecomplex in de Verenigde Arabische Emiraten is zaterdagochtend brand ontstaan na een aanval met een drone. Volgens de autoriteiten ontstond de brand bij het Fujairah-complex door resten van een neergeschoten drone.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De eerste olie uit de Amerikaanse strategische voorraden zal tegen het einde van volgende week op de markt komen. Dat heeft het Amerikaanse ministerie van Energie gezegd. De Verenigde Staten geven in totaal 172 miljoen vaten vrij uit die noodreserves om zo de hoge brandstofprijzen door de oorlog in het Midden-Oosten te drukken.
2 uur geledenMENLO PARK (ANP/RTR) - Meta Platforms, het moederbedrijf van Facebook, WhatsApp en Instagram, is van plan duizenden banen te schrappen om kosten te besparen voor de grote investeringen die worden gedaan in kunstmatige intelligentie (AI). Dat melden bronnen aan persbureau Reuters. Volgens de ingewijden kan het gaan om wel 20 procent van het personeelsbestand bij het Amerikaanse techconcern.
3 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR/BLOOMBERG) - De Verenigde Staten hebben Venezuela toestemming gegeven om meststoffen en olie aan Amerikaanse bedrijven te verkopen. Het Amerikaanse ministerie van Financiën meldt dat de sancties tegen Venezuela verder worden versoepeld. Sinds de Amerikaanse en Israëlische aanvallen op Iran staat het wereldwijde aanbod van deze producten onder druk en zijn de prijzen flink gestegen.
13 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR/BLOOMBERG) - Een Amerikaanse federale rechter heeft vrijdag de dagvaardingen van het ministerie van Justitie tegen de Federal Reserve en voorzitter Jerome Powell geblokkeerd. De kwestie gaat over de renovatie van het hoofdkantoor van de Amerikaanse centrale bank in Washington en de verklaring van Powell hierover. Het ministerie wil in beroep gaan tegen de beslissing.
14 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn vrijdag opnieuw met verliezen geëindigd. Beleggers wachtten verdere ontwikkelingen rond de Iranoorlog af, die nu bijna twee weken duurt. De olieprijzen namen verder toe.
15 uur geleden