Arcelor koploper in hogere AEX, Alfen zakt na verkoopadvies
AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op het Damrak pakte woensdag de nieuwjaarsrally weer op. Staalmaker ArcelorMittal was de sterkste stijger dankzij het optimisme over de heropening van de Chinese economie. Ook de chip- en techbedrijven deden goede zaken na de kleine terugval een dag eerder. Bij de middelgrote bedrijven moest Alfen het ontgelden. De laadpalenmaker zakte bijna 9 procent na een verkoopadvies door de Amerikaanse investeringsbank Jefferies.
Beleggers trokken zich na de koersverliezen op dinsdag, op aan de hogere slotstanden op Wall Street en de koerswinsten in Azië. Verder wordt gewacht op het Amerikaanse inflatiecijfer over december, dat donderdag naar buiten komt. De Federal Reserve heeft de rente afgelopen jaar zeven keer verhoogd om de inflatie te beteugelen. Bij een verdere afkoeling van de inflatie zou de Fed de rente mogelijk minder sterk hoeven te verhogen.
De AEX noteerde in de ochtendhandel 0,5 procent hoger op 736,75 punten. De MidKap won 0,1 procent tot 982,99 punten. De beurzen in Frankfurt, Londen en Parijs klommen tot 0,3 procent.
Chipbedrijven
Naast ArcelorMittal (plus 2,6 procent) stonden de chipbedrijven ASMI, Besi en ASML in de kopgroep van de AEX, met plussen tot 2 procent. Betaalbedrijf Adyen sloot de rij met een min van dik 1 procent.
In de MidKap verloor ABN AMRO 0,7 procent. De bank ziet zijn financieel topman Lars Kramer per 30 april vertrekken. Het opvolgingsproces voor zijn vervanger is al in gang gezet. Speciaalchemiebedrijf Corbion dikte 7 procent aan dankzij een koopadvies door de Britse bank Barclays.
Marel
Marel won 4 procent. De in Amsterdam genoteerde IJslandse fabrikant van vlees- en visverwerkende machines profiteerde van een adviesverhoging door Berenberg. In Parijs verloor Airbus dik 1 procent. De Europese vliegtuigbouwer heeft opnieuw meer vliegtuigen afgeleverd dan zijn Amerikaanse rivaal Boeing. Ook de bestellingen voor het in Toulouse gevestigde Airbus waren hoger dan die van Boeing.
Sainsbury daalde 2 procent in Londen, ondanks recordverkopen van het Britse supermarktconcern tijdens de kerstperiode. In Frankfurt steeg Bayer 2 procent. Volgens persbureau Bloomberg heeft BlueBell Capital een belang opgebouwd in het Duitse concern en dringt de activistische investeerder aan op een opsplitsing van de farmaceutische en agrarische activiteiten van Bayer.
De euro was 1,0741 dollar waard, tegen 1,0728 dollar een dag eerder. Een vat Amerikaanse olie werd 0,7 procent goedkoper op 74,57 dollar per vat. Brentolie kostte 0,5 procent minder op 79,68 dollar per vat.
Meer uit Financieel
DUBLIN (ANP) - Twee op de drie tankstations in Ierland zitten zaterdag aan het eind van de dag vermoedelijk zonder brandstof als de blokkades in het land aanhouden. Daarvoor waarschuwt de Ierse brancheorganisatie voor brandstoffenleveranciers bij de publieke omroep RTE. Sinds dinsdag vinden protestacties in Ierland plaats, waarbij onder meer brandstofdepots en een belangrijke raffinaderij worden geblokkeerd.
2 uur geledenTEHERAN (ANP/BLOOMBERG) - Twee grote Chinese schepen geladen met ruwe olie lijken de Straat van Hormuz te passeren, schrijft persbureau Bloomberg. Enkele uren eerder is een Grieks schip door de belangrijke zeestraat gevaren. Dit zou een aanzienlijke toename betekenen van het olietransport, enkele dagen nadat een staakt-het-vuren tussen de Verenigde Staten en Iran was aangekondigd.
4 uur geledenANTWERPEN (ANP/BLOOMBERG/AFP) - Thailand heeft een steunpakket goedgekeurd om zijn economie te beschermen tegen de hoge olieprijzen die het gevolg zijn van de oorlog in het Midden-Oosten. Zo komt het Aziatische land met hogere brandstofsubsidies, uitkeringen en goedkopere leningen.
4 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR/BLOOMBERG) - Het Amerikaanse techconcern IBM heeft een schikking getroffen van 17 miljoen dollar met de Amerikaanse overheid, die een onderzoek had ingesteld naar het diversiteits-, gelijkheids- en inclusiebeleid van het bedrijf. Omgerekend gaat het om 14,5 miljoen euro.
7 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Europa kan een serieuze defensieindustrie opzetten, maar dan moet er wel meer werk gemaakt worden van standaardisatie en snellere aanbestedingsprocedures. Daarop hamert de Nederlandse bestuurder bij het Internationaal Monetair Fonds (IMF) Marnix van Rij in gesprek met het ANP.
8 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Tesla's geavanceerde rijhulpsysteem Full Self-Driving (Supervised) wordt toegelaten op de openbare weg in Nederland. Dat heeft de RDW, de vroegere Rijksdienst voor het Wegverkeer, bekendgemaakt. Met het systeem kunnen Tesla-rijders zonder handen aan het stuur door het verkeer gaan, zolang ze als bestuurder blijven opletten. Nederland is het eerste Europese land waar het zelfrijdende systeem wordt geïntroduceerd.
17 uur geledenNEW YORK (ANP) - Aan de winstreeks op Wall Street van de laatste dagen kwam vrijdag een einde. De graadmeters op de aandelenbeurzen in New York gingen overwegend met verliezen de handel uit. Beleggers leken wat voorzichtiger te worden in aanloop naar de vredesgesprekken tussen de Verenigde Staten en Iran, die in het weekend beginnen.
18 uur geleden