Apple verliest Britse rechtszaak over hoge commissies appmakers
LONDEN (ANP/RTR/AFP/BLOOMBERG) - Apple heeft in het Verenigd Koninkrijk een belangrijke rechtszaak verloren. Het zogenoemde Competition Appeal Tribunal oordeelde donderdag dat Apple zijn dominante positie op de markt heeft misbruikt door app-ontwikkelaars oneerlijke commissies in rekening te brengen. Deze uitspraak kan het Amerikaanse techbedrijf veel geld kosten.
Advocaten van Rachael Kent, de hoofdeiser in de zaak die in 2021 werd aangespannen, schatten dat Apple mogelijk meer dan 1,5 miljard pond moet betalen om tientallen miljoenen gebruikers te compenseren. Omgerekend is dat ruim 1,7 miljard euro.
De aanklacht in de zaak stelde dat miljoenen "gebonden" iPhone- en iPad-gebruikers de prijs betaalden voor "exorbitante" commissies die Apple rekende voor aankopen in zijn App Store. Apple ontkende de beschuldigingen.
Schadevergoeding
Tijdens een hoorzitting volgende maand wordt bepaald hoe de schadevergoeding wordt berekend. Ook wordt dan duidelijk of Apple toestemming krijgt om nog in beroep te gaan.
In de Europese Unie en de Verenigde Staten staat het bedrijf ook onder veel druk van toezichthouders over de hoge commissies voor appmakers. Maar hier zijn nog geen massaclaims van deze omvang toegewezen.
De uitspraak van donderdag is de tweede Britse tegenslag in twee dagen voor Apple. Woensdag verklaarde de Britse mededingingswaakhond dat Apple, samen met Google, een "strategische marktpositie" heeft op het gebied van smartphones en tablets vanwege de grote dominantie van beide bedrijven. De Competition and Markets Authority (CMA) zei dat Apple en Google daarom te maken zouden krijgen met strengere regulering van diensten op hun mobiele platforms.
Meer uit Financieel
DUBAI (ANP) - Dubai Airport, een van de drukste luchthavens ter wereld, heeft zaterdag het vliegverkeer stilgelegd nadat de luchtverdediging een object boven het gebied had onderschept. Eerder op de dag werden in Dubai twee explosies gemeld.
20 minuten geledenDUBAI (ANP/RTR) - Emirates heeft alle vluchten van en naar Dubai voor onbepaalde tijd opgeschort, maakte de luchtvaartmaatschappij zaterdag bekend. Vrijdag kondigde Emirates juist aan vanaf zaterdag weer dagelijks van thuisbasis Dubai naar tientallen bestemmingen te vliegen, waaronder Schiphol.
1 uur geledenPARIJS (ANP) - Slechts negen olietankers, vracht- en containerschepen zijn sinds maandag door de Straat van Hormuz gevaren. Dat heeft het Franse persbureau AFP becijferd op basis van gegevens van MarineTraffic, een website waarmee de locaties van schepen te volgen zijn.
10 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York verloren vrijdag opnieuw stevig omdat door de Amerikaans-Israƫlische oorlog tegen Iran de olieprijzen stegen tot niveaus die sinds 2023 niet meer zijn gezien. Wel deed een onverwachte krimp in het Amerikaanse banencijfer over februari bij beleggers de hoop op renteverlagingen door de Federal Reserve herleven.
11 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - Nintendo heeft de Amerikaanse overheid aangeklaagd om de importheffingen die president Donald Trump vorig jaar had ingesteld. Het Japanse spelcomputerbedrijf eist een "snelle terugbetaling, met rente" van alle betaalde heffingen, volgens een klacht ingediend bij het Amerikaanse handelshof.
12 uur geledenSCHIPHOL (ANP) - KLM heeft het hervatten van zijn vluchten naar Dubai, Riyad en Dammam wederom uitgesteld. De luchtvaartmaatschappij vliegt tot en met dinsdag niet naar de bestemmingen in het Midden-Oosten om de oorlog in Iran. Eerder had KLM deze vluchten al tot en met zondag uitgesloten. "We volgen de ontwikkelingen op de voet", benadrukte de maatschappij vrijdagavond in een verklaring.
14 uur geledenDHAKA (ANP/RTR) - Kledingleveringen voor Zara-eigenaar Inditex en andere grote kledingretailers zitten vast op luchthavens in Bangladesh en India. Dat hebben drie fabrikanten in de landen laten weten. De kleding zou eigenlijk met vluchten van luchtvaartmaatschappijen als Emirates en Qatar Airways worden meegenomen, maar die hebben door de oorlog in Iran veel vluchten geschrapt.
14 uur geleden