
Apeldoorn passeert Groningen als gezondste stad van Nederland
AMSTERDAM (ANP) - Apeldoorn heeft Groningen ingehaald als de gezondste stad van Nederland. Dat meldt advies- en ingenieursbureau Arcadis in zijn tweejaarlijkse inventarisatie. Onderaan de lijst staat Rotterdam, net als twee jaar geleden.
De onderzoekers van Arcadis bekeken of een stad genoeg voorzieningen heeft, fiets- en voetgangersvriendelijk is en genoeg openbaar vervoer heeft en of er voldoende speel- en recreatieplekken zijn. Ook speelt mee hoe het met de luchtkwaliteit, geluidsoverlast en hittestress gaat en of een stad een 'gezonde gemeenschapszin' heeft, met genoeg plek voor sociale interactie.
Apeldoorn scoorde daarbij het best, gevolgd door Maastricht en Groningen. Onderaan de lijst bungelen Amsterdam, Den Haag en Rotterdam.
"Er gaat nu dus toch iets boven Groningen, vooral door het relatief grote aantal verkeersongevallen met letsel of zelfs de dood tot gevolg", vertelt directeur landschapsarchitectuur John Boon van Arcadis. "Dat is wel dubbel, want nu krijgen ze mensen op de fiets en zien we meer ongelukken. Ook op het onderdeel 'Gezonde Gemeenschap' laat de stad punten liggen. Dat is deels te verklaren doordat het aantal geregistreerde misdrijven toenam en dat minder mensen voldoen aan de bewegingsrichtlijn."
Dat Apeldoorn nu bovenaan staat, is volgens Arcadis-directeur Eke Schins te verklaren door onder meer het lage aantal misdrijven, de hoge sociale cohesie en de hoeveelheid groen in de stad.
Meer uit Gezond
DEN BOSCH (ANP) - Ouders moeten goed opletten wanneer ze hun kinderen insmeren met een balsem bij een verkoudheid. Verkeerd gebruik kan ernstige bijwerkingen veroorzaken, waarschuwt bijwerkingencentrum Lareb. In de balsems zitten stoffen als menthol, die helpen om de luchtwegen wat vrijer te maken, zodat mensen beter kunnen ademen. Bij goed gebruik zijn er volgens Lareb nauwelijks bijwerkingen. Maar de balsems met menthol zijn alleen geschikt voor mensen van 2 jaar en ouder, niet voor baby's en dreumesen.
2 uur geledenUTRECHT (ANP) - Veel kinderen gaan naar de huisarts omdat ze last hebben van krentenbaard. Dat is een ontsteking van de huid, met wondjes, rode plekjes of blaasjes met gele korstjes. Onderzoeksinstituut Nivel, dat de gegevens van huisartsen registreert, zegt dat dit vaak in de zomer gebeurt.
2 dagen geledenROTTERDAM (ANP) - Dankzij de drie bevolkingsonderzoeken naar borst-, darm- en baarmoederhalskanker worden jaarlijks duizenden mensen gered. Ook leven mensen langer met kanker door de vroegere screening. Het Erasmus MC onderzocht de effectiviteit van de onderzoeken en de zorgkosten.
3 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - Mensen zonder huisarts, omdat alle praktijken in hun buurt vol zijn, ervaren vaak veel stress, frustratie en onzekerheid. Sommigen zoeken bij gebrek aan deskundige hulp zelf een oplossing voor medische problemen. Ze kopen bijvoorbeeld online medicijnen, zonder controles en voorlichting. De Inspectie Gezondheidszorg en Jeugd (IGJ) zegt zich zorgen te maken over "het grote aantal mensen zonder huisarts" en wil verbetering zien.
4 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - Het aantal mensen dat gokt, is in 2025 toegenomen ten opzichte van een jaar eerder, meldt het Wetenschappelijk Onderzoek- en Datacentrum (WODC) op basis van onderzoek van Ipsos I&O onder 7600 Nederlanders van 16 jaar en ouder. Zo gaf vorig jaar 65 procent van de Nederlanders aan een kansspel te hebben gespeeld, tegenover 69 procent dit jaar.
1 week geledenDEN HAAG (ANP) - Ouderen kunnen zich laten vaccineren tegen gordelroos en er gaat extra geld naar screening op borstkanker voor vrouwen met dicht borstweefsel. Dat is onder meer afgesproken in het Aanvullend Zorg- en Welzijnsakkoord (AZWA). Dinsdagavond konden bronnen al melden dat er een onderhandelaarsakkoord was, maar nu is ook de inhoud bekend.
1 week geledenDEN HAAG (ANP) - Mensen die in de buurt van een geitenhouderij wonen, hebben vaker last van longontsteking dan anderen. De Gezondheidsraad concludeert dat de boerderijen waarschijnlijk ook de oorzaak van de klachten zijn en pleit daarom voor maatregelen "om de gezondheidsrisico's voor omwonenden van geitenhouderijen te beperken".
1 week geleden