Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Andere openingstijden en banenmarkten: winkels smeken om personeel

Andere openingstijden en banenmarkten: winkels smeken om personeel

DEN HAAG (ANP) - Winkeliers hebben steeds meer moeite om de winkel open te houden door de aanhoudende personeelstekorten, signaleren brancheorganisaties zoals INretail en de Raad Nederlandse Detailhandel (RND). Het gebrek aan werknemers treft met name kleinere winkels waar doorgaans minder mensen werken.

Volgens INretail is het belangrijk dat winkels optimaal bezet zijn op de belangrijkste omzetdagen, de tweede helft van de week en de weekenddagen. Waar grotere ketens nog wel met personeel kunnen schuiven, kan een zelfstandig ondernemer die alleen de winkel runt dat bijvoorbeeld niet. Dat leidt er al geruime tijd toe dat winkels soms later open gaan of eerder sluiten of zelfs dagen in de week dicht moeten, zegt INretail.

Precieze cijfers over het gebrek aan mankracht heeft de RND niet, maar de organisatie schat dat er tussen de 40.000 en 80.000 mensen te weinig zijn voor de hele winkelsector, waarin zo'n 780.000 mensen werken. Gebaseerd op omzetcijfers heeft zo'n 30 procent van de winkeliers de grootte van een zelfstandig ondernemer, aldus RND. Maar onder de 45 procent van de omzet van filiaalbedrijven vallen ook filialen met weinig personeel, zegt directeur Eus Peters, zoals slijterijen en juweliers.

Personeelstekort

Peters ervaart dat leden worstelen met het personeelstekort, met name wat betreft het aantal uren dat een winkel open kan en het vullen van de ploegen. Het personeelstekort zal "zeker" leiden tot "steeds meer" ondernemers die bijvoorbeeld koopavonden afschaffen of tijdelijk een dag dicht blijven, zegt Peters.

Volgens de RND kan deeltijdpersoneel de druk verlichten, omdat daarmee het werk verdeeld kan worden onder collega's. Alleen pakt dit met name gunstig uit voor grotere winkels, ziet Peters. Op termijn zou het personeelstekort ook automatisering kunnen versnellen, omdat het te duur kan worden om personeel aan te nemen door stijgende loonkosten, verwacht de RND-directeur. Faillissementen voorziet hij eerder bij de horeca en kappers. "Winkels verkopen producten, geen diensten."

Uitbater van winkelcentrum Wereldhave zegt "af en toe signalen" te krijgen over personeelstekorten en "actief" te helpen door bijvoorbeeld banenmarkten te organiseren samen met uitkeringsinstantie UWV. Ook bij Wereldhave hebben de zelfstandigen en de horeca het moeilijk, maar ook ketens zoals Albert Heijn en Action, zegt de woordvoerder. De eerste banenmarkt in Arnhem had succes, maar de woordvoerder kon nog geen aantallen noemen. In andere centra komen binnenkort ook banenmarkten.

Meer uit Financieel

Dieprode cijfers voor beurzen New York, Nasdaq keldert

NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn vrijdag met forse verliezen het weekend ingegaan, waarbij vooral de technologiegraadmeter Nasdaq keihard daalde door zware koersdalingen in de chipsector. Het sentiment op Wall Street werd gedrukt door de verwachting dat de Amerikaanse centrale bank de rente kan gaan verhogen om de hoge inflatie tegen te gaan. Die verwachting werd extra versterkt door een beter dan verwacht cijfer over de Amerikaanse banengroei.

15 minuten geleden
FT: Meta overweegt aandelenverkoop van tientallen miljarden

LONDEN (ANP/BLOOMBERG) - Facebook-moederbedrijf Meta Platforms overweegt een aandelenverkoop van tientallen miljarden dollars om verder te kunnen investeren in kunstmatige intelligentie (AI). Dat meldt de Britse zakenkrant Financial Times. Volgens bronnen van de krant zijn er gesprekken bij Meta over die aandelenverkoop.

1 uur geleden
Bloomberg: grote vraag naar aandelen SpaceX bij beursgang

NEW YORK (ANP/BLOOMBERG) - De vraag naar aandelen bij de beursgang van SpaceX is groot. Volgens bronnen van persbureau Bloomberg is die vraag zelfs groter dan het aantal aandelen dat SpaceX gaat uitgeven bij de beursgang in New York die volgende week vrijdag plaats zou moeten vinden.

3 uur geleden
AEX sluit met verlies, betalingsverwerker Adyen grootste daler

AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op de Amsterdamse aandelenbeurs is vrijdag met verlies gesloten. Betalingsdienstverlener Adyen was de grootste daler in de hoofdindex, naar verluidt door een negatief analistenrapport over het bedrijf. Ook de chipfondsen stonden bij de verliezers.

4 uur geleden
Anthropic pleit voor 'pauzeknop' bij ontwikkeling van AI

SAN FRANCISCO (ANP/BLOOMBERG) - Anthropic pleit voor een 'pauzeknop' bij de ontwikkeling van de geavanceerdste AI-systemen. Die moet mensen de mogelijkheid geven om na te gaan wat de gevolgen van de nieuwe technologie zijn. Wereldwijde afspraken daarover worden vooral belangrijk als AI-systemen steeds meer taken van mensen overnemen bij de verdere ontwikkeling van kunstmatige intelligentie, stelt medeoprichter Jack Clark in een blogpost.

5 uur geleden
Europese nieuwsbedrijven klagen Google aan om technologiemisbruik

AMSTERDAM (ANP) - Een groep van ruim twintig Europese nieuwsuitgevers heeft Google aangeklaagd bij de rechtbank in Amsterdam. Ze eisen een schadevergoeding van meer dan 640 miljoen euro, omdat ze verliezen zouden hebben geleden door concurrentiebeperkend gedrag van het techconcern rond zijn onlineadvertentietechnologie. Dat meldt de Europese procesfinancier LitFin. Een van de organisaties is FD Mediagroep, het bedrijf achter Het Financieele Dagblad en BNR Nieuwsradio.

6 uur geleden
Sportmerk Lululemon keldert op Wall Street na kwartaalcijfers

NEW YORK (ANP) - Lululemon Athletica ging vrijdag fors onderuit op de beurzen in New York. De Canadees-Amerikaanse sportkledingfabrikant, bekend van yogaleggings, boekte afgelopen kwartaal meer omzet, maar zag de nettowinst dalen. Ook de winstverwachting voor het huidige kwartaal viel lager uit dan gehoopt. Het bedrijf werd daarnaast negatiever over de vooruitzichten voor het hele jaar. Het aandeel werd 9 procent lager gezet.

6 uur geleden