
Analyse: Nederlanders zuinig met energie ondanks prijsplafond
GRONINGEN (ANP) - Nederlanders zetten door de komst van het prijsplafond de thermostaat niet gelijk weer een graadje hoger. Martien Visser, lector Energietransitie aan de Hanzehogeschool in Groningen, meldt op basis van een eigen analyse dat huishoudens en kleine werkgevers ook in januari zo'n 20 procent gas bespaarden. Dat is evenveel als in de maanden ervoor, ondanks dat stroom en gas minder duur zijn geworden.
Visser had ook niet verwacht dat goedkopere energie gelijk zou leiden tot langere douchebeurten en warmere huiskamers. "Het is nog steeds vreselijk duur. Mensen zijn ook gewend geraakt aan het besparen en dat elektrische dekentje leg je ook niet meteen weg." Daar komt volgens de expert bij dat de prijs niet de belangrijkste drijfveer is van energiebesparing. "Voorlichting en waarschuwingen over tekorten doen minstens evenveel."
Eind januari verbruikte Nederland wel even opvallend veel gas. Volgens Visser kwam dat doordat het nauwelijks waaide en er veel gas nodig was voor elektriciteitscentrales om windenergie te vervangen. Daardoor kwam de gasbesparing in die specifieke week maar op 3 procent uit.
Visser houdt in zijn analyse rekening met de temperatuur en vergelijkt het verbruik met dat van eerdere jaren. Daarvoor gebruikt de deskundige openbare gegevens van de regionale energienetten.
De Duitse netbeheerder waarschuwde juist dat het land de afgelopen weken te weinig energie had bespaard. De Bundesnetzagentur zei dat in de tweede helft van januari 8,6 procent minder gas werd gebruikt vergeleken met het gemiddelde in de jaren 2018 tot en met 2021. Het doel is minstens 20 procent.
Meer uit Financieel
ZAVENTEM (ANP/BELGA) - Brussels Airport schrapt zondag 44 vertrekkende vluchten na een cyberaanval op zijn leverancier van incheck- en boardingsystemen. Om lange wachtrijen en lastminute-annuleringen te voorkomen, verwachtte de luchthaven eerder nog de helft van alle 257 vertrekkende vluchten te moeten schrappen.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse tak van TikTok krijgt volgens de deal waar de VS en China aan werken een bijna helemaal Amerikaanse raad van bestuur, zegt het Witte Huis. Maar een van de zeven bestuurders zou door het Chinese moederbedrijf ByteDance worden benoemd. Over het belangrijke algoritme van het internetbedrijf zouden de VS ook zeggenschap krijgen.
14 uur geledenZAVENTEM (ANP/BELGA) - De cyberaanval op zijn leverancier van incheck- en boardingsystemen blijft Brussels Airport ook zondag nog hinderen. De helft van de vluchten tot maandagochtend zijn geschrapt.
16 uur geledenBRUSSEL (ANP/BLOOMBERG) - De Europese Unie overweegt handelsmaatregelen op te leggen om de overgebleven import van Russische olie aan te pakken. Die zouden vooral leveringen via de Droezjba-pijpleiding treffen, melden ingewijden aan persbureau Bloomberg. Via die pijpleiding krijgen Hongarije en Slowakije olie uit Rusland.
19 uur geledenWASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - De Turkse president Recep Tayyip Erdogan bezoekt donderdag de Amerikaanse president Donald Trump in het Witte Huis om handelsovereenkomsten te sluiten. Dit meldde Trump op Truth Social. De besprekingen gaan volgens hem onder meer over grote aankoopdeals voor Boeing-toestellen en F-16- en F-35-gevechtsvliegtuigen.
20 uur geledenCHARLOTTE (ANP/RTR/AFP) - Alleen de systemen voor het inchecken en boarden op bepaalde Europese luchthavens hebben last van de cyberaanval van vrijdag. Andere diensten zijn niet geraakt, meldt het bedrijf dat is getroffen door de aanval, Collins Aerospace.
22 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR/BLOOMBERG/DPA) - De Chinese president Xi Jinping heeft volgens de Amerikaanse president Donald Trump goedkeuring gegeven voor de verkoop van de Amerikaanse onderdelen van TikTok aan Amerikaanse investeerders. Hij gaf daarbij aan dat enkele laatste stappen nog moeten worden gezet.
23 uur geleden