Analist ziet lichtpuntjes voor ASML in nieuwe exportrestricties
DEN HAAG (ANP) - Het is een lichtpunt dat de regering bij de uitgebreide exportbeperkingen voor chipapparatuur niets zegt over onderhoudsdiensten, zegt ING-analist Marc Hesselink. Eerder verschenen berichten dat onderhoud van sommige al verkochte machines van ASML in China onder druk van de Verenigde Staten beperkt zou worden, maar daar zei minister Reinette Klever (Buitenlandse Handel) vrijdag niets over.
"Dat is positief. Het zou natuurlijk ook gek zijn geweest als dat zo zou zijn geweest", zegt Hesselink. Bij zo'n beperking van onderhoudsdiensten bestaat volgens hem ook het gevaar dat bedrijven in China zelf de kennis ontwikkelen om ASML-machines draaiende te houden, terwijl het Veldhovense bedrijf dat altijd zelf in de hand wil houden. "Dat zou nog altijd heel moeilijk zijn, maar de kans bestaat."
ASML moet van Den Haag exportvergunningen aanvragen voor meer soorten machines die werken met zogeheten deep ultraviolet (DUV) immersielithografie. Vooralsnog zijn de "werkpaarden" van ASML, uit een oudere generatie DUV-machines, niet getroffen door handelsbeperkingen. Chinese klanten hebben juist veel van dit soort machines gekocht. De restricties zijn tot nu toe dus slechts van invloed op een klein deel van de omzet van ASML, wat het bedrijf zelf ook zei. Maar de toenemende handelsspanningen tussen de Verenigde Staten en China zorgden de afgelopen jaren wel voor meer onzekerheid in de sector, stipt Hesselink aan.
Exportbeperkingen
De bekendmaking van Klever volgde op het bericht van de Amerikaanse regering dat bepaalde geavanceerde technologie, zoals quantumcomputing, aan strengere exportbeperkingen is gebonden. Volgens Hesselink zat daar geen specifieke technologie bij die met ASML te maken had, wat erop wijst dat Nederland zeggenschap houdt over zijn eigen exportbeleid.
Analist Jos Versteeg van InsingerGilissen noemt het een "misverstand" als mensen denken dat de Chinese markt voor ASML wegvalt. "Amerika heeft de markt voor chips eigenlijk opgedeeld in de 'leading edge' enerzijds en de markt voor oudere chips anderzijds. Maar die markt voor eenvoudigere chips is heel groot want het is niet zo dat nieuwere chips de oudere vervangen. En oudere machines van ASML draaien nog gewoon door en kosten ook tientallen miljoenen euro's."
Meer uit Financieel
AMSTERDAM (ANP) - ABN AMRO verlaagt de groeiraming voor de doe-het-zelfbranche door de verslechterde economische omstandigheden door de Iranoorlog. Door de hogere inflatie en rente en het lagere consumentenvertrouwen verwacht de bank nu een volumegroei in 2026 van 2 procent. Eerder werd gerekend op een groei van 3 procent.
1 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn dinsdag met verliezen de handelsdag uitgegaan. Beleggers waren in afwachting van meer duidelijkheid over gesprekken tussen de Verenigde Staten en Iran. Het staakt-het-vuren zou in eerste instantie dinsdagnacht aflopen, maar kort na het slot van de beurshandel kondigde president Donald Trump een verlenging van het bestand aan.
2 uur geledenKEULEN (ANP) - Het Duitse luchtvaartconcern Lufthansa schrapt tot oktober 20.000 korteafstandsvluchten om brandstof te besparen. Volgens het luchtvaartconcern is de prijs van vliegtuigbrandstof verdubbeld sinds het uitbreken van de Iranoorlog.
2 uur geledenCUPERTINO (ANP) - Vertrekkend Apple-topman Tim Cook heeft gezegd dat hij gezond is en van plan is om nog lange tijd als uitvoerend voorzitter aan te blijven bij de iPhonemaker. Die opmerkingen maakte Cook, die vanaf september de leiding over het bedrijf overdraagt aan de hardwarebaas John Ternus, tijdens een bijeenkomst met het Apple-personeel, meldt persbureau Bloomberg.
4 uur geledenALMERE (ANP) - Chiptoeleverancier ASM International (ASMI) verwacht in de tweede helft van dit jaar een hogere omzet dan in de eerste helft van 2026, maakte het concern dinsdag bekend.
6 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De Amsterdamse aandelenbeurs sloot dinsdag met een klein verlies, te midden van de spanningen tussen de Verenigde Staten en Iran. Beleggers bleven terughoudend in afwachting van de ontwikkelingen rond de Iranoorlog.
6 uur geledenWASHINGTON (ANP/BLOOMBERG/RTR/AFP) - Kevin Warsh heeft dinsdag tijdens een hoorzitting beloofd de onafhankelijkheid van de Amerikaanse centrale bank te beschermen. De door Donald Trump voorgedragen kandidaat voor het voorzitterschap van de Federal Reserve benadrukte daarnaast zijn eigen onafhankelijkheid.
7 uur geleden