Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Analist ziet lichtpuntjes voor ASML in nieuwe exportrestricties

Analist ziet lichtpuntjes voor ASML in nieuwe exportrestricties

DEN HAAG (ANP) - Het is een lichtpunt dat de regering bij de uitgebreide exportbeperkingen voor chipapparatuur niets zegt over onderhoudsdiensten, zegt ING-analist Marc Hesselink. Eerder verschenen berichten dat onderhoud van sommige al verkochte machines van ASML in China onder druk van de Verenigde Staten beperkt zou worden, maar daar zei minister Reinette Klever (Buitenlandse Handel) vrijdag niets over.

"Dat is positief. Het zou natuurlijk ook gek zijn geweest als dat zo zou zijn geweest", zegt Hesselink. Bij zo'n beperking van onderhoudsdiensten bestaat volgens hem ook het gevaar dat bedrijven in China zelf de kennis ontwikkelen om ASML-machines draaiende te houden, terwijl het Veldhovense bedrijf dat altijd zelf in de hand wil houden. "Dat zou nog altijd heel moeilijk zijn, maar de kans bestaat."

ASML moet van Den Haag exportvergunningen aanvragen voor meer soorten machines die werken met zogeheten deep ultraviolet (DUV) immersielithografie. Vooralsnog zijn de "werkpaarden" van ASML, uit een oudere generatie DUV-machines, niet getroffen door handelsbeperkingen. Chinese klanten hebben juist veel van dit soort machines gekocht. De restricties zijn tot nu toe dus slechts van invloed op een klein deel van de omzet van ASML, wat het bedrijf zelf ook zei. Maar de toenemende handelsspanningen tussen de Verenigde Staten en China zorgden de afgelopen jaren wel voor meer onzekerheid in de sector, stipt Hesselink aan.

Exportbeperkingen

De bekendmaking van Klever volgde op het bericht van de Amerikaanse regering dat bepaalde geavanceerde technologie, zoals quantumcomputing, aan strengere exportbeperkingen is gebonden. Volgens Hesselink zat daar geen specifieke technologie bij die met ASML te maken had, wat erop wijst dat Nederland zeggenschap houdt over zijn eigen exportbeleid.

Analist Jos Versteeg van InsingerGilissen noemt het een "misverstand" als mensen denken dat de Chinese markt voor ASML wegvalt. "Amerika heeft de markt voor chips eigenlijk opgedeeld in de 'leading edge' enerzijds en de markt voor oudere chips anderzijds. Maar die markt voor eenvoudigere chips is heel groot want het is niet zo dat nieuwere chips de oudere vervangen. En oudere machines van ASML draaien nog gewoon door en kosten ook tientallen miljoenen euro's."

Meer uit Financieel

Verliezen op Wall Street na forse toename olieprijzen

NEW YORK (ANP/RTR) - Wall Street is donderdag met verliezen gesloten. Amerikaanse beleggers maakten zich vooral zorgen over een fikse toename van de olieprijzen. Die stijging werd aangewakkerd door onzekerheid over de duur van de oorlog in het Midden-Oosten. Deze kende zijn zesde dag en er is geen uitzicht op een einde van het conflict. De vrees is juist dat de strijd zich ook nog naar andere landen kan uitbreiden.

2 uur geleden
Shell sluit olie- en gasdeals met Venezuela

CARACAS (ANP/RTR) - Shell heeft zijn intentie om nieuwe kansen in Venezuela te benutten formeel laten vastleggen. Donderdag sloot het olie- en gasconcern daarvoor verschillende deals met de regering van interim-president Delcy Rodríguez.

3 uur geleden
Groep Amerikaanse staten naar rechter om nieuwe heffingen Trump

NEW YORK (ANP/RTR) - Een groep van 24 Amerikaanse staten spant een rechtszaak aan tegen de recent door president Donald Trump opgelegde importheffingen van 10 procent. Volgens de staten mag Trump de streep die het Amerikaanse hooggerechtshof onlangs zette door veel van zijn eerdere heffingen, niet omzeilen door zich op een andere wet te beroepen.

4 uur geleden
VolkerWessels in hoger beroep tegen boetes omkoping Sint Maarten

AMERSFOORT (ANP) - Bouwconcern VolkerWessels verzet zich tegen twee boetes van samen 480.000 euro die twee dochterbedrijven onlangs kregen voor de omkoping van een politicus in Sint Maarten. Ook een voormalige directeur, die een geldstraf kreeg van 30.000 euro voor zijn rol bij de corruptie, heeft hoger beroep aangetekend.

4 uur geleden
EU akkoord over verbod op vegetarische kip, vegaworst mag nog wel

BRUSSEL (ANP/AFP) - Het Europees Parlement en de lidstaten hebben donderdag overeenstemming bereikt over een verbod op bepaalde vleestermen voor plantaardige producten. Een omschrijving als vegetarische kip mag straks niet meer worden gebruikt. Dat geldt ook voor combinaties met bijvoorbeeld steak of bacon. Aanduidingen als veggieburger of vegaworst blijven wel toegestaan.

5 uur geleden
Platenbedrijf achter Taylor Swift gaat toch niet naar Wall Street

HILVERSUM (ANP) - Muziekconcern Universal Music Group (UMG) schort zijn plannen voor een beursgang in de Verenigde Staten op. Volgens het platenbedrijf achter popsterren als Billie Eilish, Taylor Swift en Harry Styles is er momenteel te veel onzekerheid op de markt. Dat zorgt volgens de onderneming, met hoofdkantoor in Hilversum, voor een aanzienlijke verstoring in de eigen waardering.

6 uur geleden
Flinke stijging olieprijzen drukt sentiment Europese beleggers

AMSTERDAM (ANP) - Een nieuwe flinke toename van de olieprijzen door de oorlog in Iran drukte donderdag het sentiment op de aandelenbeurs in Amsterdam. De belangrijkste beursgraadmeters in Europa gingen eveneens met verliezen de handel uit. Olie- en gasconcern Shell zag zijn beurswaarde wel toenemen.

7 uur geleden