Amsterdamse noodverordening blijft van kracht, verbod protest Dam
AMSTERDAM (ANP) - Het demonstratieverbod in Amsterdam blijft van kracht. Dat besloot de rechtbank in Amsterdam zondag. Dat betekent dat een pro-Palestijns protest op de Dam om 14.00 uur niet mag plaatsvinden.
Activist Frank van der Linde had een kort geding aangespannen om toch te mogen demonstreren, hoewel er sinds vrijdagavond een noodverordening geldt in de hoofdstad. Die noodbevoegdheid houdt onder meer in dat er niet gedemonstreerd mag worden. Deze maatregel werd ingevoerd na de gewelddadigheden in Amsterdam na de wedstrijd van Ajax tegen Maccabi Tel Aviv in de nacht van donderdag op vrijdag.
Volgens Van der Linde staan de Maccabi Tel Aviv-fans die in de stad waren voor de wedstrijd tegen Ajax ook in Israël bekend om hun vergaande racistische uitingen. Die "ranzige, racistische bagger" hebben ze volgens Van der Linde ook in Amsterdam geuit. Ook zouden ze onder meer mensen hebben aangevallen en taxichauffeurs hebben belaagd.
Van der Linde: arabierenhaat
"Toen zijn de stoppen doorgeslagen, dat kan je ook best afkeuren", aldus Van der Linde. "Maar dat is wel de volgorde." Hij wil het hebben over "arabierenhaat", want daar hebben de autoriteiten het volgens hem niet over. Van der Linde beaamt dat er antisemitische incidenten zijn geweest, maar dat als pogrom bestempelen is volgens hem "te bizar voor woorden".
De rechter ging niet mee in zijn bezwaren, onder meer omdat de politie aangaf dat er in de nacht van zaterdag op zondag weer incidenten zijn geweest en dat de demonstratie aanleiding zou kunnen zijn voor een nieuwe escalatie. Bovendien wees hij erop dat de noodverordening tot maandagochtend van kracht is en er naar verwachting daarna weer gedemonstreerd mag worden.
Toch naar de Dam
Van der Linde gaf na afloop aan dat hij van plan was toch naar de Dam te gaan, omdat hij daar "heel veel mensen" verwacht.
Meer uit Binnenland
ALKMAAR (ANP) - De spelers van AZ zijn zondagavond laat uitbundig bejubeld door een grote menigte supporters. Iets voor middernacht verscheen de AZ-selectie, die eerder op de dag de bekerfinale met 5-1 van NEC won, op het bordes van het AFAS Stadion in Alkmaar. De uitzinnige fans, uitgedost met vlaggen en sjaaltjes van AZ, dansten, zongen en juichten onder dat balkon, omringd door de rook van enorme hoeveelheden afgestoken vuurwerk en brandende fakkels, zo was te zien op een livestream van NH Nieuws.
2 uur geledenROTTERDAM (ANP) - Een container die zondagavond verkeerd is neergezet op een schip op de Maasvlakte bij Rotterdam, lekt een giftige, bijtende stof. Het schip zelf heeft ook schade opgelopen, vertelt een woordvoerster van de veiligheidsregio. "Er is een gat ontstaan in het dek, boven de machinekamer. De stof lekt daar naar binnen", schetst ze de situatie.
5 uur geledenROTTERDAM (ANP) - In het Rotterdamse havengebied is een container waarin mogelijk gevaarlijke stoffen zitten uit een kraan gevallen en op een schip terechtgekomen. Hulpdiensten zijn ter plaatse op de Maasvlakte, laat de veiligheidsregio weten. Die heeft een crisisteam bijeengeroepen.
7 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Nu het kabinet excuses gaat aanbieden aan vrouwen die in het verleden gedwongen afstand hebben moeten doen van hun kind, willen afstandsmoeders als volgende stap ook erkenning en excuses van anderen. Van psychologen, psychiaters, de Raad voor de Kinderbescherming en adoptiekenniscentrum Fiom bijvoorbeeld, maar ook van de Rooms-Katholieke Kerk en de Protestantse Kerk. Dat zegt voorzitter Ellen Venhuizen van de stichting De Nederlandse Afstandsmoeder na een bericht in Trouw.
8 uur geledenLEUSDEN (ANP) - Ruim zeshonderd mensen, onder wie twee oud-gevangenen en de nabestaanden van voormalige gevangenen, hebben zondag de overdracht van Kamp Amersfoort herdacht. Dat gebeurde precies 81 jaar nadat de Duitse bezetters de controle over het straf- en doorgangskamp hadden overgedragen aan het Rode Kruis. Kort daarna, op 5 mei, volgde de Duitse capitulatie.
8 uur geledenROTTERDAM (ANP) - De Belgische activist, kunstenaar en schrijfster Fleur Pierets heeft zondag de Jos Brink Prijs gekregen. Met de tweejaarlijkse prijs wil het ministerie van Onderwijs, Cultuur en Wetenschap de lhbti-emancipatie in Nederland bevorderen. Andere genomineerden waren Pim Lammers en Splinter Chabot.
9 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Rachel Beaujean heeft zondag de Frans Banninck Cocqpenning ontvangen voor haar jarenlange inzet voor Het Nationale Ballet. De onderscheiding werd uitgereikt door locoburgemeester Touria Meliani van Amsterdam na afloop van de voorstelling La Bayadère in Nationale Opera & Ballet.
10 uur geleden