Amsterdamse haven krijgt fabriek voor biobrandstoffen erbij
AMSTERDAM (ANP) - De Amsterdamse haven is straks een fabriek die biobrandstoffen gaat maken rijker. Het Nederlandse Gidara Energy, een technologiebedrijf dat zich richt op hernieuwbare energie, gaat de fabriek bouwen. Er wordt afval dat niet gerecycled kan worden vergast en omgezet in methanol. Het project zal ongeveer 250 miljoen euro kosten en levert volgens de onderneming 300 banen op.
De fabriek, genaamd Advanced Methanol Amsterdam, moet in 2023 gaan draaien en wordt gebouwd in het BioPark, een plek in de haven voor producenten van hernieuwbare brandstoffen. Behalve een fabriek komt er ook een kenniscentrum met een testfaciliteit en een proeffabriek. Een van de grote oliebedrijven van de wereld wordt een afnemer van de brandstof. Wie dat precies is, wordt later bekendgemaakt, aldus een woordvoerder.
De fabriek gaat 87,5 kiloton ethanol produceren uit niet-recyclebaar afval, zoals huisvuil, hout en sloopafval, dat anders verbrand of gestort zou worden. Volgens Gidara Energy wordt er straks afval van 290.000 huishoudens verwerkt. De techniek voor de productie heeft Gidara een aantal jaar geleden gekocht bij het Duitse industrieconcern ThyssenKrupp. Gidara Energy wil eenzelfde soort fabriek op meerdere locaties in Nederland, elders in Europa en in Noord-Amerika.
In de Amsterdamse haven staan al meerdere fabrieken waar biomassa en biobrandstoffen worden gemaakt, van bijvoorbeeld frituurvet als grondstof. De haven van Amsterdam profileert zich al enkele jaren als een plek waar duurzame bedrijven terecht kunnen.
Meer uit Financieel
NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn maandag licht lager gesloten. Beleggers deden het rustig aan tijdens het begin van de laatste week van 2025. Onder andere techaandelen eindigden in de min.
1 uur geledenSÃO PAULO (ANP/RTR) - Een aantal grote sojahandelaren wil een overeenkomst uit 2006 verbreken die ontbossing van het Amazone-regenwoud tegengaat. Dit melden twee ingewijden aan persbureau Reuters. De beslissing heeft volgens hen te maken met Braziliaanse belastingvoordelen die in januari worden ingetrokken.
3 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index heeft de eerste handelsdag na de kerstonderbreking met winst afgesloten. Uitzendconcern Randstad was met een plus van 4 procent de overtuigende koploper in de hoofdgraadmeter, die 0,5 procent hoger sloot op 946,16 punten.
4 uur geledenPARIJS (ANP/BLOOMBERG) - Airbus heeft twee orders voor tientallen toestellen uit China ontvangen van in totaal 8,2 miljard dollar (ongeveer 7 miljard euro). Met de bestellingen van twee Chinese luchtvaartmaatschappijen vergroot de Europese vliegtuigbouwer zijn marktaandeel in de op een na grootste economie ter wereld.
6 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn maandag met kleine verliezen begonnen aan de laatste korte week van het jaar. Beleggers deden het rustig aan in de laatste dagen van het sterke beursjaar 2025. Op donderdag 1 januari blijft Wall Street de hele dag dicht, net als alle andere beurzen.
7 uur geledenRIYAD (ANP/RTR) - Binladin International Holding Group, het bouwconcern van de familie van Osama bin Laden, is overgenomen door de Saudische overheid. De bouwsector wordt door de regering in Riyad als cruciaal gezien bij haar inspanningen om toerisme te stimuleren en de afhankelijkheid van olie-inkomsten te verminderen.
10 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De productie van hernieuwbare energie is dit jaar met 7 procent toegenomen, becijfert platform Energieopwek.nl. Tegelijkertijd werden windmolens en zonnepanelen vaker uitgezet dan een jaar eerder. Dat gebeurt vooral wanneer er stroomoverschotten zijn. Aan elektriciteitsproductie valt dan niets te verdienen en soms zit het stroomnet op die momenten simpelweg vol.
10 uur geleden