Amsterdamse beurs sluit hoger op laatste handelsdag september
AMSTERDAM (ANP) - De aandelenbeurs in Amsterdam heeft de laatste handelsdag van september afgesloten met een bescheiden winst. Beleggers hadden dinsdag onder meer oog voor de nieuwe importheffingen die de Amerikaanse president Donald Trump heeft aangekondigd op hout en meubels. Ook wordt de situatie in Washington in de gaten gehouden, waar bepaalde overheidsdiensten dreigen te sluiten bij het uitblijven van een akkoord over de begroting.
De AEX-index, de hoofdindex op het Damrak, eindigde 0,1 procent hoger op 942,78 punten. De MidKap klom 0,1 procent tot 893,79 punten. De beurzen in Frankfurt, Parijs en Londen noteerden bij het slot plussen tot 0,6 procent.
Informatieleverancier Wolters Kluwer eindigde bovenaan de hoofdindex met een winst van 2 procent. Chipbedrijven ASMI, Besi en ASML wonnen tot 2 procent. Maandag werden ook al winsten geboekt. EU-lidstaten steunden een initiatief om de Europese chipindustrie te versterken.
Daling olieprijzen
Staalconcern ArcelorMittal sloot de rij met een verlies van 2,3 procent. Ook Shell (min 1,8 procent) hoorde bij de verliezers, onder druk van een daling van de olieprijzen.
De regering-Trump kondigde importheffingen aan op houtproducten en meubels van respectievelijk 10 en 25 procent. Dat deed het Witte Huis met een beroep op de nationale veiligheid, die bedreigd zou worden door de import van deze producten.
Niet eens over overheidsbegroting
Democratische en Republikeinse leden van het Congres zijn het nog altijd niet eens over de overheidsbegroting, terwijl de deadline om middernacht verloopt. Een ontmoeting van leden van beide partijen in het Witte Huis leverde maandag niets op. Zonder akkoord stopt de financiering van bepaalde overheidsdiensten. Daardoor zou ook de publicatie van een rapport over de Amerikaanse arbeidsmarkt vertraging kunnen oplopen. Financiële markten hebben doorgaans veel aandacht voor die publicatie, omdat die belangrijk is voor het rentebeleid van de Federal Reserve.
Hornbach eindigde 5 procent lager in Frankfurt. De bouwmarktketen behaalde een hogere omzet, maar de winst stond onder druk door gestegen loonkosten.
Pandora zakte 2,6 procent in Kopenhagen. De Deense sieradenverkoper heeft aangekondigd dat topman Alexander Lacik volgend jaar met pensioen gaat, na bijna zeven jaar aan het roer te hebben gestaan van het bedrijf. Lacik wordt opgevolgd door de huidige marketingbaas van Pandora, Berta de Pablos-Barbier. Zij zal de eerste vrouw zijn die het sieradenbedrijf gaat leiden.
Meer uit Financieel
BOEDAPEST (ANP/BLOOMBERG) - De vermoedelijke aankomende premier van Hongarije zegt over informatie te beschikken dat rijke figuren die zijn gelinkt aan de regering van Viktor Orbán activa naar het buitenland wegsluizen. Verkiezingswinnaar Péter Magyar waarschuwt investeerders uit te kijken wat ze kopen en eist dat de Hongaarse autoriteiten "de criminelen oppakken die de Hongaren miljarden hebben gekost" en voorkomen dat ze "hun buit naar het buitenland smokkelen".
9 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - De Amerikaanse regering slaat wereldwijd alarm over vermeende diefstal van AI-kennis door Chinese bedrijven. Het ministerie van Buitenlandse Zaken heeft diplomaten opgedragen hun zorgen daarover te delen in het buitenland, meldt persbureau Reuters op basis van een intern bericht.
21 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse regering heeft sancties opgelegd aan een Chinese raffinaderij, omdat die voor miljarden dollars aan Iraanse olie zou hebben gekocht. Het gaat om een zogenoemde 'theepot-raffinaderij'.
23 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Beleggers laten zich niet afschrikken door de oorlog in het Midden-Oosten en beschouwen de onrust juist als kans om goede zaken te doen, constateren analisten. Dit verklaart volgens hen waarom de beursgraadmeters op Wall Street afgelopen week weer recordstanden lieten zien. Ook de Amsterdamse AEX-index zit inmiddels in de buurt van een nieuw record, ondanks het conflict en de vele zorgen over de hoge energieprijzen.
1 dag geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn vrijdag met overwegend winsten het weekend ingegaan. Chipbedrijf Intel was een uitblinker op Wall Street dankzij kwartaalcijfers en verwachtingen die zeer goed werden ontvangen door beleggers. Daarnaast bleef de aandacht uitgaan naar de ontwikkelingen rond de oorlog in het Midden-Oosten.
1 dag geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - De Verenigde Staten hebben tegoeden aan cryptomunten ter waarde van 344 miljoen dollar bevroren omdat die gelinkt zijn aan Iran. Dat heeft de Amerikaanse minister van Financiën Scott Bessent vrijdag gemeld.
1 dag geledenWASHINGTON (ANP) - De Europese Unie en de Verenigde Staten hebben een intentieverklaring ondertekend waarin ze afspreken samen te werken aan de ontginning van kritieke mineralen. Dit moet voorkomen dat ze bij de inkoop van deze belangrijke grondstoffen voor high-techproducten te afhankelijk worden "van slechts één plek", zei de Amerikaanse buitenlandminister Marco Rubio bij de ondertekening.
1 dag geleden