Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Amsterdamse beurs in mineur het jaar uit, ruim onder 700 punten

Amsterdamse beurs in mineur het jaar uit, ruim onder 700 punten

AMSTERDAM (ANP) - De Amsterdamse beurs is vrijdag duidelijk onder de 700 puntengrens gesloten. De AEX ging na een flinke stijging een dag eerder juist weer omlaag en vrijwel alle aandelen deelden in de malaise. Van de grote bedrijven sloot er geen enkele in de plus, maar chipbedrijf Besi deed het het minst slecht met een min van 0,8 procent. Verzekeraar NN had het grootste verlies en leverde 2,7 procent in.

De Amsterdamse hoofdindex raakte in het woelige beursjaar 2022, dat vooral in het teken stond van de Russische oorlog in Oekraïne, de hoge inflatie, renteverhogingen en de energiecrisis, 13,7 procent aan waarde kwijt. Het is het eerste jaarverlies voor de AEX na drie winstjaren op rij.

In 2021 boekte de hoofdindex nog een winst van dik 20 procent en brak die voor het eerst door de 800 punten. De index begon 2022 op een stand van bijna 798 punten. Ook andere Europese aandelenbeurzen gingen dit jaar omlaag. De Stoxx 600-index, die bestaat uit de zeshonderd grootste Europese bedrijven, zette een jaarverlies van een kleine 13 procent in de boeken. Dat is de slechtste prestatie sinds 2018.

Kleine jaarwinst

De AEX sloot 1,7 procent lager op 689,01 punten. De MidKap daalde 1,2 procent tot 929,66 punten. De beurs in Parijs verloor tot 1,5 procent. In Frankfurt en Londen, waar de beurzen een halve dag open waren, daalden de graadmeters tot 1,1 procent. De Londense beurs boekte in tegenstelling tot andere Europese markten een kleine jaarwinst. Dat komt vooral door het grote aantal grondstoffenbedrijven op de Britse beurs, die het dit jaar relatief goed hebben gedaan.

Philips daalde 1,9 procent. Het zorgtechnologiebedrijf zag dit jaar meer dan de helft van zijn waarde verdampen door de problemen met zijn beademingsapparatuur en was daarmee het slechtst presterende aandeel in de AEX. Olie- en gasconcern Shell was de grote winnaar van 2022 met een plus van ruim 37 procent. Dat aandeel daalde vrijdag 1 procent.

Laatste handelsdag

In de MidKap was Just Eat Takeaway een grote verliezer met een min van 1,9 procent. Het moederbedrijf van Thuisbezorgd.nl, dat eerder deze maand zijn plaats in de AEX moest afstaan aan investeringsvehikel Exor, raakte dit jaar zo'n 60 procent aan beurswaarde kwijt. Uitbater van fitnessclubs Basic-Fit voerde op de laatste handelsdag van het jaar de stijgers aan bij de middelgrote bedrijven met een plus van 0,8 procent.

De euro was 1,0685 dollar waard, tegen 1,0670 dollar een dag eerder. Een vat Amerikaanse olie steeg 0,6 procent in prijs tot 78,88 dollar per vat. Brentolie kostte 0,8 procent meer op 84,12 dollar per vat.

Meer uit Financieel

Keniaanse herders vechten CO2-project voor Meta en Netflix aan

NAIROBI (ANP) - Meer dan dertig leden van lokale gemeenschappen in het oosten van Kenia hebben een rechtszaak aangespannen tegen een project voor koolstofkredieten op hun grondgebied. Grote bedrijven hebben die kredieten gekocht om hun uitstoot te compenseren. Maar herders zeggen door het project de controle over hun land in de gebieden rond Biliqo Bulesa, een natuurreservaat in de regio Merti, te zijn kwijtgeraakt

23 minuten geleden
Brussel wijst exportverbod op diesel van de hand

BRUSSEL (ANP) - De Europese Commissie wijst een verbod op de export van diesel "volledig van de hand". Dat zei een woordvoerder van de Commissie vrijdag. "Een verbod zou voor niemand voordelig zijn en het zou ons vertrouwen in de Verenigde Staten als betrouwbare partner ondermijnen", voegde ze daaraan toe.

49 minuten geleden
Inflatie eurozone naar 3,8 procent, hoogste niveau sinds 2023

LUXEMBURG (ANP) - De inflatie in de eurozone is in september gestegen naar 3,8 procent op jaarbasis, aangejaagd door de hoge brandstofprijzen. Dat meldt het Europese statistiekbureau Eurostat op basis van een voorlopige schatting. Daarmee ligt de inflatie op het hoogste niveau sinds september 2023.

2 uur geleden
Run op boeken van overleden cabaretière Paulien Cornelisse

AMERSFOORT (ANP) - De boeken van schrijfster en cabaretière Paulien Cornelisse zijn een dag na haar overlijden flink meer verkocht. De 240 bij Libris aangesloten boekhandels verkochten er donderdag anderhalf keer zoveel als in heel september bij elkaar opgeteld, meldt een woordvoerder, die geen specifieke aantallen deelt.

2 uur geleden
Volvo Cars negatiever over jaarresultaten door problemen in China

GÖTEBORG (ANP/BLOOMBERG) - Volvo Cars heeft last van een zwakke automarkt in China en de Verenigde Staten. De Zweedse autofabrikant kampte in het derde kwartaal met een daling van de verkopen en trekt nu zijn verwachtingen voor het hele jaar in.

4 uur geleden
AEX-index opent licht hoger in aanloop banenrapport VS

AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op de Amsterdamse aandelenbeurs is vrijdag met kleine winst geopend, na het verlies een dag eerder. De aandacht van beleggers zal vooral uitgaan naar het belangrijke Amerikaanse banenrapport dat later op de dag naar buiten komt.

4 uur geleden
Nike gaat weer banen schrappen na tegenvallende resultaten

BEAVERTON (ANP/BLOOMBERG) - Sportartikelenmerk Nike gaat opnieuw banen schrappen. Dat besluit volgt op tegenvallende verkoopcijfers en een teleurstellende prognose voor 2027. Nike gaat verkoopdivisies samenvoegen, waardoor er volgens een memo aan medewerkers, ingezien door persbureau Bloomberg, op termijn minder functies nodig zijn.

6 uur geleden