Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Amsterdamse AEX-index omlaag na sluiting Amerikaanse overheid

Amsterdamse AEX-index omlaag na sluiting Amerikaanse overheid

AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op de Amsterdamse aandelenbeurs is woensdag op de eerste handelsdag van oktober en het vierde kwartaal lager geopend. Beleggers reageren op de sluiting van de Amerikaanse overheid. Die sluiting kan gevolgen hebben voor de publicatie van macro-economische gegevens door de overheid, zoals het belangrijke Amerikaanse banenrapport dat voor vrijdag op de agenda staat. Die publicaties kunnen vertraging oplopen.

Door de shutdown mag de Amerikaanse federale overheid alleen nog geld uitgeven aan zaken die als essentieel zijn aangemerkt omdat er geen goedgekeurde begroting ligt. Democraten en Republikeinen in Washington geven elkaar de schuld van de sluiting.

De AEX noteerde in de vroege handel 0,6 procent in de min op 937,58 punten. De MidKap ging 0,1 procent omhoog tot 894,43 punten. Op de markten in Parijs en Frankfurt waren minnen tot 0,4 procent te zien. Londen steeg 0,2 procent.

Philips

De aandacht is ook gericht op nieuwe cijfers over de inflatie in de eurozone van het Europese statistiekbureau Eurostat die in de ochtend naar buiten komen. Verder maakt loonstrookverwerker ADP gegevens bekend over de werkgelegenheid in het Amerikaanse bedrijfsleven.

In de AEX stonden onder meer de chipbedrijven ASMI en ASML bij de dalers met minnen tot 1,6 procent. Zorgtechnologieconcern Philips nam de leiding in de hoofdindex met een plus van 1,3 procent.

Aandeleninkoopprogramma

De Leidse biotechnoloog Pharming won bijna 6 procent bij de middelgrote fondsen op het Damrak. De Amerikaanse toezichthouder FDA begint met een versnelde beoordeling van een aanvraag door Pharming voor markttoelating van het middel leniolisib bij jonge patiënten. Dat middel tegen een zeldzame aandoening van het immuunsysteem is in de VS op de markt gebracht onder de merknaam Joenja.

Advies- en ingenieursbureau Arcadis klom bijna 8 procent in de MidKap na bekendmaking van een aandeleninkoopprogramma van 175 miljoen euro dat loopt tot uiterlijk 1 juli volgend jaar.

Meer uit Financieel

Cryptomiljardair doneert recordbedrag aan Britse partij Reform

LONDEN (ANP/BLOOMBERG) - De Britse rechts-radicale partij Reform UK heeft een recorddonatie toegezegd gekregen van een medeoprichter van cryptobeurs en handelsplatform BitMEX. Miljardair Ben Delo heeft gezegd 36 miljoen pond, ongeveer 42 miljoen euro, te schenken aan de partij van Nigel Farage.

3 uur geleden
Bronnen: Nvidia wil investeren in beursgang AI-bedrijf Anthropic

SANTA CLARA (ANP/RTR) - Nvidia, de belangrijkste chipverkoper ter wereld voor kunstmatige intelligentie, is in gesprek met Anthropic om in de beursgang van het AI-bedrijf te investeren. Dat vertellen twee ingewijden aan persbureau Reuters over wat mogelijk de grootste beursgang ooit kan worden.

6 uur geleden
Meloni denkt dat economie Italië dit jaar met 1 procent groeit

MILAAN (ANP/RTR) - De Italiaanse premier Giorgia Meloni verwacht dat de economie van het land dit jaar met 1 procent groeit. De politica deed haar voorspelling in een interview met de Italiaanse krant Il Foglio.

7 uur geleden
Prijzen aan de pomp iets omhoog, diesel klimt naar recordhoogte

EINDHOVEN (ANP) - Diesel tanken is zaterdag iets duurder geworden in Nederland. Uit cijfers van UnitedConsumers komt naar voren dat de gemiddelde adviesprijs voor een liter diesel is gestegen naar 2,725 euro, bijna 2 cent meer dan vrijdag. De gemiddelde benzineprijs is volgens het consumentenvoordeelplatform ook iets toegenomen tot 2,702 euro.

7 uur geleden
Trump staat open voor Chinese autofabrieken in VS

WASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - De Amerikaanse president Donald Trump staat ervoor open dat Chinese autofabrikanten elektrische auto's in de Verenigde Staten produceren, mits ze daarvoor Amerikaanse werknemers inzetten. De feitelijke Amerikaanse blokkade op de import van Chinese auto's wil hij wel handhaven.

10 uur geleden
FT: VS beperken bescherming tankers in Straat van Hormuz

WASHINGTON (ANP/RTR) - De Verenigde Staten hebben tankers die door de Straat van Hormuz varen gevraagd dat alleen op bepaalde tijdstippen te doen, zodat het Amerikaanse leger bescherming kan bieden. De maatregel volgt op een toename van Iraanse aanvallen op schepen die 's nachts door de zeestraat varen, meldt de Financial Times.

10 uur geleden
OpenAI bevestigt eerder incident met autonome AI

SAN FRANCISCO (ANP/RTR) - AI-systemen van ChatGPT-maker OpenAI hebben al in mei honderden schadelijke softwarepakketten geüpload naar het platform RubyGems. Dat zeggen AI-onderzoekers. Het incident gebeurde twee maanden voordat AI-systemen van OpenAI tijdens veiligheidstests inbraken bij het programmeursplatform Hugging Face.

10 uur geleden