Amsterdam UMC: Plasterk niet enige uitvinder in patentenkwestie
AMSTERDAM (ANP) - Een universitair onderzoeker van het Amsterdam UMC moet als mede-uitvinder worden toegevoegd aan de patentaanvragen voor kankertherapieën van Ronald Plasterk. Dat stelt het academische ziekenhuis na onderzoek naar de patentenkwestie, die Plasterk het premierschap kostte en waarover NRC meermaals heeft bericht.
Het ziekenhuis heeft vastgesteld dat het "uitvinderschap niet uitsluitend toebehoort aan Ronald Plasterk". Het gaat om meerdere patentaanvragen en een reeds toegekend patent. Universitair onderzoeker Jan Koster is volgens het ziekenhuis mede-uitvinder. Plasterk werkte met hem samen toen hij een aantal jaar geleden onderzoek deed bij het Amsterdam UMC.
"Voor het onderzoek werden alle betrokkenen en externe specialisten geraadpleegd en werd de mailcorrespondentie tussen Plasterk en Koster bekeken", zegt het Amsterdam UMC in een verklaring.
Reactie
De patentaanvragen brachten Plasterk miljoenen op via zijn bedrijf Frame Therapeutics, dat hij in 2022 verkocht aan het Duitse CureVac. Het Amsterdam UMC stond daarbij buitenspel. Het ziekenhuis heeft nu CureVac als eigenaar van de (aangevraagde) patenten benaderd om het uitvinderschap recht te zetten.
Plasterk noemde eerdere berichtgeving van NRC onwaar. In reactie op het laatste artikel zegt Plasterk tegen de krant dat het Amsterdam UMC hem vijf jaar lang heeft verteld dat hij terecht de enige uitvinder was. Koster had volgens Plasterk een uitvoerende rol en geen uitvindersrol. Als het ziekenhuis dat nu anders ziet, moet het zich wenden tot CureVac, meent de oud-informateur en voormalig PvdA-minister.
Na de beschuldiging dat Plasterk zich met publiek onderzoeksgeld zou hebben verrijkt, trok hij zich eerder dit jaar terug als premierskandidaat. PVV-leider Geert Wilders kwam vervolgens bij Dick Schoof uit als premier.
Meer uit Gezond
DEN HAAG (ANP) - De topman van de Wereldgezondheidsorganisatie (WHO), Tedros Adhanom Ghebreyesus, verwacht dat de uitbraak van het hantavirus op zijn einde loopt. Volgens de laatste cijfers, van halverwege vorige week, worden er wereldwijd nog dertig mensen actief gevolgd, aldus de verklaring van Tedros op X. Er zijn geen nieuwe besmettingen meer geconstateerd.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het is volgens oud-minister Arie Slob "onbegrijpelijk" dat het vorige kabinet de pandemische paraatheid heeft afgebouwd en dat het huidige kabinet die bezuiniging niet volledig heeft teruggedraaid. Als dat niet gebeurt, dan spelen dezelfde problemen weer op bij een volgende crisis, denkt hij.
2 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - Vijf keer werden er besluiten genomen over onderwijs tijdens de coronacrisis die niet in lijn waren met het OMT-advies. Dat zei oud-onderwijsminister Arie Slob tijdens zijn verhoor door de parlementaire enquêtecommissie corona. Volgens hem is het beeld ontstaan dat het kabinet blindelings achter het OMT aanliep, maar hij benadrukte dat dit op onderwijs zeker niet het geval was.
2 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - Topwetenschappers Hermen Overkleeft en Karin Roelofs krijgen dit jaar een Spinozapremie. Dat is de belangrijkste wetenschappelijke onderscheiding in Nederland en wordt daarom ook wel de Nederlandse Nobelprijs genoemd. Overkleeft is chemisch bioloog aan de Universiteit Leiden, Roelofs is als neurowetenschapper en klinisch psycholoog verbonden aan de Radboud Universiteit in Nijmegen.
3 dagen geledenTILBURG (ANP) - Ziekenhuizen door heel het land laten weten dat de zorg vrijdag doorgaat, ondanks code rood vanwege de hitte. Ook afspraken gaan veelal gewoon door.
3 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - Bij een toekomstige pandemie zal het kabinet zich niet alleen laten adviseren door virologen en medici, maar ook door experts die de maatschappelijke impact van maatregelen als lockdowns kunnen inschatten. Dat valt te lezen in het Landelijk Crisisplan Infectieziekten dat het kabinet naar de Tweede Kamer heeft gestuurd. In de nieuwe crisisstructuur wordt het Maatschappelijk Impact Team (MIT) een van de vaste adviseurs van het kabinet.
3 dagen geledenBILTHOVEN (ANP) - Minder mensen gingen vorig jaar naar de Centra Seksuele Gezondheid voor een consult vanwege een mogelijke soa. Tegelijkertijd steeg het aantal vaststellingen van gonorroe, syfilis en hiv. En die combinatie baart Soa Aids Nederland zorgen.
3 dagen geleden