Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Amsterdam eert 'helden van de lhbtiq+-gemeenschap' met tegels

Amsterdam eert 'helden van de lhbtiq+-gemeenschap' met tegels

AMSTERDAM (ANP) - Het centrum van Amsterdam krijgt deze zomer een Walk of Pride, een looproute met speciale tegels waarop de namen staan van "helden uit de internationale lhbtiq+-gemeenschap". De gemeente laat weten dat de eerste 52 tegels worden onthuld tijdens het evenement WorldPride. Daar draagt de gemeente 50.000 euro subsidie aan bij.

De looproute komt tussen de Dam en het Homomonument en is "een eerbetoon aan individuen die een bijzondere bijdrage hebben geleverd aan gelijkwaardigheid, emancipatie, kunst, activisme, zorg, cultuur en het recht om vrij en zonder angst zichzelf te zijn".

Een speciale commissie heeft de namen uitgekozen. Die zijn op een website al te lezen. Onder de Nederlanders die een tegel krijgen, zijn acteur en cabaretier Albert Mol (1917-2004), schrijfster Anna Blaman (1905-1960) en oud-voorzitter van belangenorganisatie COC Benno Premsela (1920-1997). Er zijn ook historische namen bij, zoals de zestiende-eeuwse Xica Manicongo, "de vroegste naam die we kennen van een transgender persoon uit Brazilië". Manicongo werd door de inquisitie vervolgd.

Zichtbaarheid en representatie

Meerdere mensen die een tegel op de Walk of Pride krijgen, zijn vermoord om wie ze waren. Onder hen is Xulhaz Mannan uit Bangladesh, die door extremisten van al-Qaeda werd omgebracht. "Mannan heeft zich tot zijn gewelddadige dood actief uitgesproken voor een inclusieve acceptatie van liefde in zijn vele vormen", leggen de initiatiefnemers uit. Ook de Nederlander Jillis Bruggeman wordt met een tegel herdacht. Hij was de laatste persoon in Nederland die ter dood werd veroordeeld voor sodomie, in 1803.

"Zichtbaarheid en representatie is een belangrijk onderdeel van de emancipatie van de lhbtiq+-gemeenschap. Met deze wandelroute vergroten we die zichtbaarheid", zegt wethouder Touria Meliani in een verklaring. "Zo blijven we ons als stad inzetten voor een inclusieve wereld waarin iedereen zichzelf kan zijn en gelijke rechten heeft."

De Amsterdamse stichting GALA gaat de promenade aanleggen. Voor het toekomstige onderhoud is de subsidie niet toereikend, daarom is ook een crowdfunding opgezet.

Meer uit Binnenland

Twee aanhoudingen na nieuwe onrust in Floradorp

AMSTERDAM (ANP) - De politie heeft maandagavond twee mannen gearresteerd in Floradorp in Amsterdam-Noord. Het gaat om een 39-jarige man die vuurwerk naar de politie gooide en een jongen van 14 jaar die verdacht wordt van openlijke geweldpleging.

4 uur geleden
Calandbrug dinsdagochtend nog dicht voor verkeer en scheepvaart

ROZENBURG (ANP) - De Calandbrug in het Botlekgebied bij Rotterdam is dinsdagochtend nog dicht voor verkeer en scheepvaart, laat een woordvoerder van ProRail maandagavond weten. Verkeer moet daardoor omrijden.

7 uur geleden
Drie verdachten schietincident Nijmegen vrij, twee langer vast

NIJMEGEN (ANP) - Van de vijf verdachten die vorige week zijn aangehouden voor betrokkenheid bij een dodelijk schietincident in Nijmegen op 21 juli, zijn er drie vrijgelaten. Een 19-jarige verdachte uit Amsterdam en een minderjarige verdachte uit Hoorn zijn voorgeleid aan de rechter-commissaris en blijven veertien dagen langer in voorarrest. Dit meldt het Openbaar Ministerie.

12 uur geleden
30 jaar cel voor doden kleuter Dean, Romy W. krijgt voorwaarden

GENT (ANP) - Het hof van assisen in Gent heeft Dave De K. (39) veroordeeld tot een celstraf van dertig jaar voor het ontvoeren en doden van de Vlaamse kleuter Dean in januari 2022. Het lichaam van de 4-jarige Dean werd op 17 januari 2022 in Nederland gevonden in de bosjes van het voormalige werkeiland Neeltje Jans in Zeeland.

14 uur geleden
Stichting hoopt dat draagmoederschap normaler wordt door Jetten

DEN HAAG (ANP) - Dat premier Rob Jetten volgend jaar een kind krijgt met zijn partner Nicolás Keenan is "hartstikke mooi nieuws", zegt de voorzitter van Stichting Meer dan Gewenst, Arnoud Breitbarth. Die organisatie zet zich in voor lhbti+'ers met een gezin of kinderwens. "We hopen dat draagmoederschap hierdoor wat bekender en normaler wordt."

14 uur geleden
Bibliotheek Rotterdam toont verloren gewaand opvoedboek Erasmus

ROTTERDAM (ANP) - De Bibliotheek Rotterdam toont tijdens de komende Erasmusweek een boek van de filosoof dat lange tijd verloren werd gewaand. Het gaat om La civilité puerile, een Franse bewerking van Erasmus' handboek over goede manieren voor kinderen. Het boekje uit 1609 maakt nu onderdeel uit van de Rotterdamse UNESCO-Erasmuscollectie.

14 uur geleden
Calandbrug weer dicht na storing, oorzaak onduidelijk

ROZENBURG (ANP) - De Calandbrug in het Botlekgebied bij Rotterdam kampt weer met een storing. De brug is volgens ProRail sinds maandagochtend niet te gebruiken voor wegverkeer en ook scheepvaart kan niet onder de brug door. ProRail weet nog niet hoelang het herstel gaat duren.

15 uur geleden