Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Amsterdam bood defensiebedrijf CSG snelste en grootste beursgang

Amsterdam bood defensiebedrijf CSG snelste en grootste beursgang

AMSTERDAM (ANP) - Het Tsjechische defensieconcern Czechoslovak Group (CSG) heeft onder meer vanwege de snelheid gekozen voor een beursgang in Amsterdam. Aan het Damrak waren de regels het gunstigst voor een snelle notering, vertelt financieel topman Zdenek Jurak vlak na het beursdebuut tegen het ANP. Het tempo was belangrijk om de kans te vergroten dat de vraag naar defensieaandelen nog steeds zo groot mogelijk zou zijn. De populariteit is nu hoog door de grote geopolitieke spanningen.

Verder wilde CSG naar een grote beurs met veel financiële mogelijkheden. Met Euronext, naast uitbater van de Amsterdamse beurs ook van die in onder meer Parijs en Milaan, koos de in Praag gevestigde onderneming voor een grote partij. Londen viel af, omdat de beursgang per se in de Europese Unie moest plaatsvinden. "Leden van de EU en de NAVO zijn onze belangrijkste klanten", zegt Jurak.

Verder is de band met Nederland nihil. Geen van de ruim 14.000 medewerkers werkt hier. Wel deed de Nederlandse overheid al verschillende bestellingen bij het bedrijf voor de oorlog in Oekraïne. CSG maakt onder meer pantservoertuigen en munitie. NAVO-landen zoals Nederland bestellen die bij het bedrijf en doneren deze vervolgens aan Oekraïne voor de strijd tegen Rusland.

Betrouwbaarheid

Met de beursgang, de grootste ooit van een defensiebedrijf, wil CSG onder meer de betrouwbaarheid vergroten. "Dit biedt veel transparantie en dat is van meerwaarde voor onze activiteiten met overheidsinstanties", aldus Petr Formanek, de directeur verantwoordelijk voor overnames. Met de miljarden opgehaalde euro's wil CSG onder meer de efficiëntie vergroten en verder groeien wereldwijd. Het bedrijf heeft nu ruim honderd dochterondernemingen in Europa en daarbuiten.

Jurak kijkt terug op een succesvol beursdebuut. Particuliere beleggers zetten het aandeel bij de opening op 32 euro, een stuk hoger dan de verkoopprijs van 25 euro die CSG hanteerde voor pensioenfondsen en andere grote investeerders. "Dit is hoger dan we hadden verwacht. We hopen dat het een eerste stap is om te laten zien waar de prijs kan liggen op de lange termijn", aldus de financieel directeur.

Defensieaandelen zijn zeker sinds begin 2025 gewild, nadat Europese overheden plannen hadden aangekondigd hun defensie-uitgaven op te schroeven. De recente onrust rond Venezuela en Groenland wakkerde die belangstelling begin dit jaar verder aan. Enkele jaren geleden werden investeerders er veel meer op aangekeken als ze geld staken in defensie.

Meer uit Financieel

Kabinet moet afzien van subsidie Tata Steel, zeggen economen

DEN HAAG (ANP) - Meer dan honderd economen, hoogleraren en lectoren roepen het kabinet op af te zien van de voorgestelde miljardensubsidie aan Tata Steel Nederland. De oproep wordt gedaan in een gezamenlijke brief aan de Tweede Kamer en het kabinet. De brief, gepubliceerd in het weekblad Economisch Statistische Berichten (ESB), verschijnt enkele weken voor het Kamerdebat over de overeenkomst met de staalproducent.

12 minuten geleden
Iran-oorlog zorgt voor hevige koersbewegingen in New York

NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York hebben een bewogen handelssessie achter de rug. De belangrijkste graadmeters schommelden dinsdag hevig tussen winsten en verliezen, opgejaagd door nieuws over de situatie rond Iran en de energieprijzen.

2 uur geleden
Uitzendconcern Randstad degradeert uit AEX

AMSTERDAM (ANP) - Uitzendconcern Randstad verdwijnt uit de AEX, de index van de dertig meest verhandelde fondsen op de aandelenbeurs in Amsterdam. De maritiem dienstverlener voor de energiesector SBM Offshore keert terug in de hoofdindex.

4 uur geleden
Vakbond roept piloten Lufthansa op tot tweedaagse staking

KEULEN (ANP/DPA) - Piloten van Lufthansa in Duitsland hebben de oproep gekregen om donderdag en vrijdag 48 uur lang te staken. Vakbond Vereinigung Cockpit doet die oproep vanwege een oplopend conflict over pensioenen. Naar verwachting raakt de actie vluchten die vanuit Duitsland vertrekken.

4 uur geleden
Olieprijs daalt flink na verwijderd bericht energieminister VS

WASHINGTON (ANP/RTR/BLOOMBERG) - De olieprijs is dinsdag kortstondig scherp gedaald na het bericht van de Amerikaanse energieminister Chris Wright dat de Amerikaanse marine met succes een olietanker door de Straat van Hormuz had geëscorteerd. Wright meldde dat op X, maar verwijderde de post snel daarna weer.

5 uur geleden
Tanker-vloot voor olie onderweg naar alternatieve Saudische haven

YANBU (ANP/BLOOMBERG) - Een vloot van minstens 25 tankers is onderweg naar de Saudische haven Yanbu. Die haven aan de Rode Zee fungeert als alternatief nu de Straat van Hormuz en daardoor de Perzische Golf zijn afgesloten. Het Saudische staatsolieconcern Saudi Aramco transporteert olie via een pijpleiding naar Yanbu en wil de hoeveelheid op korte termijn opvoeren.

5 uur geleden
BKR ziet nog geen kredietfraude na datalek bij Odido

TIEL (ANP) - Het Bureau Krediet Registratie (BKR) heeft vooralsnog geen signalen dat er momenteel kredietfraude wordt gepleegd na het grote datalek bij telecomprovider Odido. Consumenten dienen wel alert te blijven op verdachte mails en eventuele niet-bekende afschrijvingen van de bankrekening, waarschuwt BKR.

5 uur geleden