Amsterdam bereidt zich voor op coronaproof EK voetbal
AMSTERDAM (ANP) - Hoewel de coronamaatregelen ervoor zorgen dat het geen massaal feest wordt tijdens het EK voetbal, doet Amsterdam er wel alles aan om het feestelijk te maken. Zo wordt de gaststad van zeker drie en mogelijk vier wedstrijden van Oranje aangekleed met vlaggen en banieren en hoopt de gemeente dat de bewoners ook een steentje bijdragen om de stad oranje te laten kleuren.
Activiteiten voor de 16.000 supporters die per wedstrijd de Johan Cruijff ArenA binnengaan, zijn er niet. "We organiseren als stad geen fanactiviteiten, dus er is geen fanzone of fanwalk", zegt wethouder Simone Kukenheim (sport). "We vinden het niet verantwoord dat in deze huidige tijd te doen."
Wel zijn er in de stad kleinschalige acties, die voetbalfans met elkaar verbinden. Zo is op zes plekken de Fan Connector te vinden, waarbij liefhebbers dag en nacht met elkaar in gesprek kunnen over voetbal. Ook zijn er sinds april al activiteiten voor jonge Amsterdammers, zoals voetbalchallenges en clinics freestyle voetbal.
Tijdslot
Om ervoor te zorgen dat de supporters die een kaartje hebben bemachtigd veilig en met voldoende afstand het stadion in kunnen, zijn diverse maatregelen genomen. Het stadion is volgens de wethouder drie uur van tevoren open en tickethouders krijgen van tevoren een tijdslot mee voor het naar binnen gaan en verlaten van het stadion. Met stippen op de grond en tekstkarren worden de fans gewezen op het houden van de 1,5 meter afstand.
Alle bezoekers die straks aanwezig willen zijn, moeten voldoen aan de dan geldende veiligheidsprotocollen en krijgen pas toegang tot het stadion op vertoon van een negatief testresultaat. Via diverse kanalen worden de fans gewezen op de coronamaatregelen, zoals het vooraf testen (op de dag zelf), het dragen van een mondkapje en het houden aan de 1,5 meter afstand.
Grote schermen
De gemeente bericht zelf over eventuele grote drukte in de stad en neemt indien nodig maatregelen. Zo helpen gastheren en -vrouwen bezoekers op weg en wordt er gecommuniceerd via digitale matrixborden. Ook hangen er posters in de stad met de tekst: Hou Afstand - hup Holland hup.
Of het EK in een later stadium kan worden gevolgd op grote schermen, wil de wethouder nog niet op vooruitlopen. "We volgen het standpunt van het Rijk. Tot 20 juni zijn schermen nog verboden. Daarna wordt er opnieuw een afweging gemaakt in het Veiligheidsberaad." Inmiddels hebben diverse horecaondernemers vooruitlopend op eventuele versoepelingen alvast vergunningen aangevraagd bij de gemeente voor grote tv-schermen mochten die later in het kampioenschap alsnog mogelijk zijn.
Handhaven
"We verwachten dat iedereen zijn verantwoordelijkheid neemt en als het toch ergens uit de hand loopt, dan zullen we handhaven", zegt Kukenheim.
Oranje speelt zondag de eerste wedstrijd vanuit de ArenA tegen Oekraïne.
Meer uit Binnenland
AMSTERDAM (ANP) - Onlinesupermarkt en bezorgdienst Picnic waarschuwt klanten de premium runderbavette van leverancier 't Slagershuys niet te eten. Het product kan de schadelijke STEC bacterie, een soort E. coli, bevatten.
11 uur geledenHILVERSUM (ANP) - Dat Astrid Holleeder de laatste maanden niet te zien was in RTL Tonight, dat haar als vaste duider had aangetrokken, had te maken met haar veiligheid. Dat vertelt zij in RTL Boulevard.
12 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Nederlandse moslims beginnen aan de ramadan. De eerste dag van de vastenmaand, die elk jaar op een ander moment begint, werd dinsdag vastgesteld in Saudi-Arabië. Dit startpunt wordt door veel Nederlandse moslims gevolgd. Zij beginnen woensdag. Voor onder anderen Turks-Nederlandse moslims stond het begin van de ramadan al eerder vast aan de hand van berekeningen: hun vastentijd begint donderdag.
14 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het Openbaar Ministerie heeft dinsdag veertien jaar cel geëist tegen de 71-jarige Ruben B. voor betrokkenheid bij de moord op garagehouder Louis 'Loek' van Dam in 1992 in Den Haag. De 64-jarige Van Dam werd op 27 januari van dat jaar in zijn garage in de Kritzingerstraat van achteren doodgeschoten met zes kogels, twee in zijn achterhoofd en vier in zijn rug. "Loek van Dam is geëxecuteerd zonder de moordenaar in zijn ogen te kunnen kijken", zei de officier van justitie.
17 uur geledenROTTERDAM (ANP) - Een werknemer van de Dienst Justitiële Inrichtingen (DJI) heeft recht op een maandelijkse toelage voor gevaarlijke werkomstandigheden. Tijdens zijn werk draagt de man regelmatig een mitrailleur en een zwaar vest. De kantonrechter is het met hem eens dat daar een financiële vergoeding bij hoort.
19 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De politie heeft maandagavond een 78-jarige man aangehouden na een dreigende situatie bij een woning in de Transvaalstraat in Amsterdam-Oost. De man stak daarbij met een mes in de richting van agenten en gooide vanuit zijn bovenwoning goederen naar hen. De betrokken agenten hebben aangifte gedaan, meldt de politie dinsdag.
19 uur geledenROTTERDAM (ANP) - Het Openbaar Ministerie in Rotterdam gaat in hoger beroep in de zaken tegen twee verdachten die een zware paal op een supportersbegeleider van Feyenoord gooiden. Dat gebeurde na afloop van de wedstrijd tegen Fenerbahçe in augustus.
19 uur geleden