Amnesty wil onderzoek naar optreden politie bij UvA
AMSTERDAM (ANP) - Amnesty International wil dat er een onderzoek komt naar de manier waarop de politie woensdag heeft ingegrepen bij de ontruiming van een terrein van de Universiteit van Amsterdam. Volgens de mensenrechtenorganisatie is het recht om te demonstreren essentieel, "vooral in tijden van maatschappelijke onrust en politieke onzekerheid".
Amnesty is ook kritisch over een deel van de betogers. "We hebben gezien dat de situatie complex was en een deel van de demonstranten geweld gebruikte tegen de politie. Dat is onacceptabel." De politie heeft echter "onvoldoende onderscheid gemaakt tussen de vreedzame demonstranten en de groep die geweld gebruikte" en niet genoeg gedaan om de gemoederen tot bedaren te brengen, aldus de organisatie.
Het maakt Amnesty niet uit wie de evaluatie uitvoert. "Voor ons is het van belang dat het open en transparant gebeurt. Wie dat gaat doen, is voor ons niet van belang", zegt een woordvoerster. Amnesty is ook benieuwd naar de uitleg van de gemeente Amsterdam tijdens een spoeddebat in de Amsterdamse raad op vrijdag.
Vooraf waarschuwen
De Amsterdamse korpschef Frank Paauw zei daar donderdag in het radioprogramma Sven op 1 op NPO Radio 1 over dat politiemensen dat onderscheid wel degelijk proberen te maken. Hij zegt te weten "dat daar mensen tussen staan die ik helemaal niet zie als gewelddadig en die ik helemaal niet eens in de buurt wil hebben van politiegeweld".
De korpschef benadrukt dat de politie altijd vooraf waarschuwt dat ze geweld gaat gebruiken als mensen niet vertrekken. Als er bijvoorbeeld met een bijtende stof naar agenten wordt gegooid en de politie moet een charge maken, kunnen demonstranten volgens hem niet meer verwachten dat de politie per persoon een onderscheid maakt. "Dan ben je ondertussen al vier keer gewaarschuwd", aldus Paauw. "Welk woord van de zin 'verwijdert u of wij gaan geweld gebruiken' begrijpt u dan niet?"
Meer uit Binnenland
HOLTEN (ANP) - Op diverse plekken in Nederland zijn zondagavond paasvuren ontstoken. Rond het Overijsselse Holten strijden ieder jaar verschillende buurtschappen om de mooiste paasbult, al ging dat vroeger om de hoogste. Dit jaar was de winnaar Espelo.
1 uur geledenDEVENTER (ANP) - De gemeente Zwolle, de gemeente Deventer, de politie en voetbalclubs Go Ahead Eagles en PEC Zwolle zijn "zeer teleurgesteld" dat de wedstrijd tussen Go Ahead Eagles en PEC Zwolle zondagmiddag na een ontruimingsactie van de ME van start moest gaan zonder gevuld uitvak. Dat laten ze in een gezamenlijke verklaring weten.
6 uur geledenEINDHOVEN (ANP) - De gemeente Eindhoven feliciteert PSV met de landstitel en kondigt aan dat de huldiging dinsdag plaatsvindt op het Stadhuisplein.
6 uur geledenROTTERDAM (ANP) - De douane heeft zaterdag ruim 1400 kilo cocaïne gevonden in de haven van Rotterdam. De drugs waren verspreid over drie containers, waarbij "afwijkingen" werden gezien, meldt het Openbaar Ministerie.
6 uur geledenNIJKERK (ANP) - De politie neemt een video over de explosie bij het Israëlcentrum in Nijkerk mee in het onderzoek. Dat zegt een woordvoerster van de politie. Die video is door de pro-Iraanse groep Harakat Ashab al-Yamin al-Islamiya (HAYI) online gezet. Vrijdagavond ontplofte er een voorwerp bij het hek van het gebouw waar de stichting Christenen voor Israël is gehuisvest. De schade bleef beperkt en er raakte niemand gewond.
8 uur geledenNIJKERK (ANP) - De pro-Iraanse groep Harakat Ashab al-Yamin al-Islamiya (HAYI) heeft een video online gezet over de explosie in Nijkerk. Dat meldt de SITE Intelligence Group, een Amerikaanse groep die wereldwijd extremistische groeperingen monitort. Onduidelijk is of de beweging de ontploffing daarmee opeist.
18 uur geledenNIJKERK (ANP) - Burgemeester Tinet de Jonge-Ruitenbeek van Nijkerk noemt de explosie bij het Israëlcentrum onacceptabel. Ze is zaterdag bij het centrum geweest om met de medewerkers te praten. "Ik ben onder de indruk van hun veerkracht."
1 dag geleden