Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Amnesty wil onderzoek naar optreden politie bij UvA

Amnesty wil onderzoek naar optreden politie bij UvA

AMSTERDAM (ANP) - Amnesty International wil dat er een onderzoek komt naar de manier waarop de politie woensdag heeft ingegrepen bij de ontruiming van een terrein van de Universiteit van Amsterdam. Volgens de mensenrechtenorganisatie is het recht om te demonstreren essentieel, "vooral in tijden van maatschappelijke onrust en politieke onzekerheid".

Amnesty is ook kritisch over een deel van de betogers. "We hebben gezien dat de situatie complex was en een deel van de demonstranten geweld gebruikte tegen de politie. Dat is onacceptabel." De politie heeft echter "onvoldoende onderscheid gemaakt tussen de vreedzame demonstranten en de groep die geweld gebruikte" en niet genoeg gedaan om de gemoederen tot bedaren te brengen, aldus de organisatie.

Het maakt Amnesty niet uit wie de evaluatie uitvoert. "Voor ons is het van belang dat het open en transparant gebeurt. Wie dat gaat doen, is voor ons niet van belang", zegt een woordvoerster. Amnesty is ook benieuwd naar de uitleg van de gemeente Amsterdam tijdens een spoeddebat in de Amsterdamse raad op vrijdag.

Vooraf waarschuwen

De Amsterdamse korpschef Frank Paauw zei daar donderdag in het radioprogramma Sven op 1 op NPO Radio 1 over dat politiemensen dat onderscheid wel degelijk proberen te maken. Hij zegt te weten "dat daar mensen tussen staan die ik helemaal niet zie als gewelddadig en die ik helemaal niet eens in de buurt wil hebben van politiegeweld".

De korpschef benadrukt dat de politie altijd vooraf waarschuwt dat ze geweld gaat gebruiken als mensen niet vertrekken. Als er bijvoorbeeld met een bijtende stof naar agenten wordt gegooid en de politie moet een charge maken, kunnen demonstranten volgens hem niet meer verwachten dat de politie per persoon een onderscheid maakt. "Dan ben je ondertussen al vier keer gewaarschuwd", aldus Paauw. "Welk woord van de zin 'verwijdert u of wij gaan geweld gebruiken' begrijpt u dan niet?"

Meer uit Binnenland

Aantal zelfdodingen licht gedaald, zorgen over jongeren

AMSTERDAM (ANP) - Vorig jaar hebben 1785 mensen in Nederland opzettelijk een einde gemaakt aan hun leven, meldt de Commissie Actuele Nederlandse Suïcideregistratie (CANS). Daarmee ligt het aantal zelfdodingen volgens de commissie voor het eerst sinds 2012 onder de 1800. Onder jongeren is de afgelopen tien jaar echter een stijgende lijn te zien in het aantal suïcides. CANS-voorzitter Renske Gilissen spreekt van een zorgwekkende ontwikkeling.

1 uur geleden
Woningen ontruimd om brand na mogelijke explosie in Stadskanaal

STADSKANAAL (ANP) - In het Groningse Stadskanaal is in de nacht van zondag op maandag een brand uitgebroken in een woning aan de Gelderselaan. De brand is uitslaand, meldt de politie. De omliggende woningen zijn ontruimd. Mogelijk ging aan de brand een explosie vooraf.

3 uur geleden
Acht aanhoudingen na ongeregeldheden in Haagse Schilderswijk

DEN HAAG (ANP) - De politie heeft zondagavond acht aanhoudingen verricht in de Schilderswijk in Den Haag naar aanleiding van ongeregeldheden na de verloren Afrika Cup-finale van Marokko. Drie mensen werden aangehouden voor openlijke geweldpleging, meldt de politie. Twee anderen werden aangehouden voor belediging. Ook werden twee aanhoudingen verricht voor het bezit van vuurwerk. De laatste aanhouding was voor het verstoren van de openbare orde.

4 uur geleden
ME ingezet om onrust in Haagse Schilderswijk na finale Afrika Cup

DEN HAAG (ANP) - De mobiele eenheid is zondagavond na de finale van de Afrika Cup in actie gekomen in de Haagse Schilderswijk. Senegal won de wedstrijd in de verlenging van gastland Marokko, tot grote teleurstelling van de Marokkaanse fans. De Haagse politie besloot in te grijpen nadat groepjes jongeren na afloop onder meer vuurwerk afstaken. Dat werd ook richting agenten gegooid, zag een ANP-verslaggever.

6 uur geleden
Nederlanders vrezen niet meer op de VS te kunnen rekenen

DEN HAAG (ANP) - Het overgrote deel van de Nederlanders denkt dat Europa voor zijn veiligheid niet langer op de Verenigde Staten kan rekenen. Onder president Donald Trump is Europa niet meer verzekerd van onvoorwaardelijke Amerikaanse steun, zeggen meer dan acht op de tien ondervraagden in een peiling van de Atlantische Commissie. De VS schaden volgens de ondervraagden de veiligheid, de handel, het klimaat en de democratie.

6 uur geleden
Marokkaanse Nederlanders moedigen samen hun 'leeuwen' aan

DEN HAAG (ANP) - In zaaltjes, buurthuizen, cafés en podia kijken Marokkaanse Nederlanders en andere voetbalfans zondagavond samen naar de finale van de Afrika Cup. De 'Leeuwen van de Atlas', zoals het team van gastland Marokko wordt genoemd, nemen het op tegen Senegal.

11 uur geleden
KNMI waarschuwt voor dichte mist in Friesland en Noord-Holland

DE BILT (ANP) - In het noordwesten van het land kan van zondagavond tot de vroege maandagochtend dichte mist ontstaan. Het KNMI waarschuwt daarvoor met code geel. Het laagste waarschuwingsniveau geldt tot maandag 06.00 uur voor Noord-Holland, Friesland en het IJsselmeergebied.

13 uur geleden