Amnesty: demonstratierecht in Europa systematisch ondermijnd
DEN HAAG (ANP) - Vreedzame demonstranten worden steeds vaker gestigmatiseerd, gecriminaliseerd en hardhandig aangepakt, stelt Amnesty International in een dinsdag verschenen rapport. Veel Europese landen doen er volgens de mensenrechtenorganisatie alles aan om de uiting van afwijkende meningen de kop in te drukken.
Amnesty stelt in het rapport, dat zich richt op 21 Europese landen waaronder Nederland, een patroon bloot te leggen van onderdrukkende wetten, het gebruik van onnodig of buitensporig geweld, willekeurige arrestaties, vervolgingen en ongerechtvaardigde of discriminerende beperkingen. "Het demonstratierecht loopt in Europa het risico om in duizend stukjes uiteen te vallen", waarschuwt Catrinel Motoc van Amnesty International.
Ook neemt het gebruik van indringende bewakingstechnologie toe, schrijft de mensenrechtenorganisatie. Dat omvat het volgen en monitoren van activiteiten en het verzamelen, analyseren en opslaan van gegevens. Er is daarbij volgens Amnesty een duidelijke toename te zien in het gebruik van technologie om gezichten te herkennen.
"Amnesty's onderzoek schetst een zeer verontrustend beeld van een Europa-brede aanval op het recht om te demonstreren", zegt Agnès Callamard, secretaris-generaal van Amnesty International. "Overal op het continent belemmeren, ontmoedigen en bestraffen autoriteiten mensen die vreedzaam protesteren. En er wordt kwaad over hen gesproken." Demonstranten worden bijvoorbeeld omschreven als "terroristen", "criminelen", "buitenlandse agenten", "anarchisten" en als "extremisten". Die negatieve retoriek wordt volgens Callamard vaak gebruikt om het invoeren van steeds strengere wetten te rechtvaardigen.
Bij Amnesty gerapporteerde incidenten resulteerden volgens het rapport niet zelden in ernstige en soms blijvende verwondingen. Daarbij valt te denken aan: gebroken botten of tanden (Frankrijk, Duitsland, Griekenland, Italië), het verlies van een hand (Frankrijk), het verlies van een testikel (Spanje), en ontwrichte botten, schade aan ogen en ernstig hoofdletsel (Spanje).
In België, Finland, Frankrijk, Duitsland, Italië, Polen, Slovenië, Servië en Zwitserland gebruikten ordehandhavers ook buitensporig geweld tegen kinderen, meldt de organisatie.
Meer uit Buitenland
ENDE (ANP) - Bij het Indonesische eiland Flores heeft een aardbeving met een kracht van 7.7 plaatsgevonden. De autoriteiten hebben een tsunamiwaarschuwing afgegeven en vooral de bevolking langs de kust opgeroepen hun woningen onmiddellijk te verlaten en hogere gebieden op te zoeken.
18 minuten geledenCARACAS (ANP/RTR/AFP) - De Venezolaanse regering heeft vrijdag aangekondigd 131 politieke gevangenen vrij te laten. Hun detentie zou worden omgezet in andere, niet nader omschreven maatregelen.
2 uur geledenLONDEN (ANP) - De BBC wil Ivanka Trump, Donald Trump jr. en Jared Kushner dagvaarden in de smaadzaak die de Amerikaanse president Donald Trump tegen de Britse omroep heeft aangespannen. Volgens The Guardian willen de advocaten van de BBC hen ondervragen om duidelijkheid te krijgen over Trumps bedoelingen met zijn toespraak en hoe het publiek die kon opvatten.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft vrijdag klachten van familieleden van militairen over de omstandigheden op het vliegdekschip Abraham Lincoln in het Midden-Oosten weggewuifd.
2 uur geledenNEW YORK (ANP) - Nadat de Verenigde Staten Iran hebben verslagen, wordt de Straat van Hormuz uitgeroepen tot Amerikaans grondgebied. Dat heeft president Donald Trump gezegd tijdens een speech tot een politieacademie in de staat New York.
5 uur geledenLONDEN (ANP) - De voormalige Cambridge-professor Jason Arday (41) is dood gevonden in zijn woning in Londen, meldt de Britse krant The Telegraph. Arday kwam in opspraak na beschuldigingen van plagiaat. Hij nam vorige week ontslag als hoogleraar sociologie. Hij was de jongste zwarte hoogleraar ooit aan de prestigieuze universiteit.
5 uur geledenLONDEN (ANP) - Het Verenigd Koninkrijk heeft alle inwoners van Engeland en Wales een noodmelding gestuurd op hun telefoon, vanwege de kans op natuurbranden. De overheid roept op geen activiteiten te doen waarbij er vuur kan ontstaan. Dat gaat onder meer om barbecueën, het maken van een vuurkorf en het afsteken van vuurwerk.
6 uur geleden