Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Amerikanen nemen stukje ruimterots mee naar huis

Amerikanen nemen stukje ruimterots mee naar huis

HOUSTON (ANP) - Op bijna 333 miljoen kilometer afstand van de aarde voert een Amerikaanse ruimtesonde een voorzichtige operatie uit. De OSIRIS-REx zal dinsdagavond (Nederlandse tijd) wat materiaal van een ruimterots afhalen en in een bakje doen. Dit gruis brengt hij terug naar de aarde, zodat wetenschappers het onder hun microscopen kunnen leggen. Zo willen ze een beter beeld krijgen van het ontstaan van ons zonnestelsel, en misschien vinden ze aanwijzingen voor het ontstaan van leven op aarde.

De OSIRIS-REx is zo groot als een bestelbus. Hij was in 2016 gelanceerd. In december 2018 kwam hij aan bij zijn bestemming, de aardappelvormige asteroïde Bennu. Die heeft hij sindsdien vanuit alle hoeken gefotografeerd en gemeten. Zo ontdekte hij sporen van watermoleculen op de rots. Ook zocht de sonde de ideale plek om materiaal van mee te nemen. De keuze viel op een krater met de naam Nightingale. Inmiddels heeft de sonde al 3,7 miljard kilometer op de teller staan.

Op dinsdagavond zal de OSIRIS-REx een paar meter boven Bennu gaan vliegen en een soort stofzuigerslang laten zakken. Die raakt het oppervlak tien seconden lang aan. Dat doet de sonde helemaal zelfstandig, de afstand naar de aarde is zo groot dat de vluchtleiding niet kan ingrijpen. De wetenschappers achter de missie hopen dat ze minstens 60 gram kunnen ophalen. Als dat klaar is, vliegt hij weg. In 2023 moet hij op aarde landen. De missie kost zo'n 1 miljard dollar.

Voor de Amerikanen is het de eerste keer dat ze materiaal van een asteroïde ophalen. Japan is ze voorgegaan met de missies Hayabusa en Hayabusa2.

Meer uit Buitenland

Oekraïne zoekt 2 miljoen ontduikers van militaire dienst

KYIV (ANP) - De nieuwe Oekraïense defensieminister Mychajlo Fedorov heeft gezegd dat 2 miljoen landgenoten worden gezocht voor het ontduiken van de mobilisatie. Ook zijn volgens hem 200.000 militairen ongeoorloofd afwezig.

7 minuten geleden
Trump: NAVO moet VS helpen bij het verkrijgen van Groenland

WASHINGTON (ANP) - De NAVO zou de Verenigde Staten eigenlijk moeten helpen bij het verkrijgen van Groenland, zegt de Amerikaanse president Donald Trump op Truth Social. Alleen de VS zijn in staat om het gebied te verdedigen tegen Rusland en China, en dat is essentieel voor de veiligheid van de VS, aldus Trump. Hij noemt iedere andere uitkomst vlak voor Amerikaans overleg met Groenland en Denemarken "onaanvaardbaar".

2 uur geleden
Lavrov: onderhandelingen over bestand pas na vredesakkoord

MOSKOU (ANP/RTR) - Rusland is bereid te onderhandelen over vrede in Oekraïne, al zijn gesprekken over een staakt-het-vuren niet serieus te nemen voordat er een vredesakkoord ligt. Dat zegt de Russische minister van Buitenlandse Zaken Sergej Lavrov tijdens een persconferentie. Het zou daarbij helpen, zei Lavrov, als de VS het Kremlin op de hoogte houden van de vredesvoorstellen zoals die nu besproken worden.

2 uur geleden
Oekraïens parlement stemt voor Fedorov als minister van Defensie

KYIV (ANP/RTR) - Het Oekraïense parlement heeft ingestemd met de benoeming van Mychajlo Fedorov als nieuwe minister van Defensie. De 34-jarige was vicepremier en minister van Digitale Transformatie. Hij speelde een rol bij technische innovaties in de oorlog tegen Rusland.

2 uur geleden
Macron waarschuwt voor gevolgen bij Amerikaanse inname Groenland

PARIJS (ANP/RTR) - De Franse president Emmanuel Macron waarschuwt voor "ongekende gevolgen" als de Verenigde Staten Groenland innemen. Het eiland hoort bij Denemarken, maar de Amerikaanse president Donald Trump wil het bij de VS voegen omdat dat volgens hem "nodig is voor de nationale veiligheid".

2 uur geleden
Dodental treinongeluk Thailand loopt op

BANGKOK (ANP/AFP) - Het dodental na een treinongeluk in het noordoosten van Thailand is opgelopen naar 31, meldt het ministerie van Gezondheid. Het ongeluk vond woensdagochtend plaats toen een bouwkraan op rijtuigen van een trein viel. De trein, die onderweg was naar hoofdstad Bangkok, ontspoorde en stond korte tijd in brand.

2 uur geleden
Coalitiepartner Japan: premier ontbindt Lagerhuis komende week

TOKIO (ANP/AFP) - De Japanse premier is van plan binnen afzienbare tijd het Lagerhuis te ontbinden. Dat zegt de partijleider van coalitiepartner de Japanse Innovatiepartij. Daarmee maakt de coalitie van premier Sanae Takaichi de weg vrij voor vervroegde verkiezingen, in wat volgens verschillende media een poging is om een steviger mandaat te krijgen.

3 uur geleden