Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Amerikaanse sancties voor leider Bosnische Serviërs

Amerikaanse sancties voor leider Bosnische Serviërs

WASHINGTON (ANP) - De Verenigde Staten stellen sancties in tegen de leider van de Bosnische Serviërs. Milorad Dodik ondermijnt de eenheid van het land, aldus het Amerikaanse ministerie van Financiën. De president van het Servische deel van Bosnië kan niet langer bij zijn banktegoeden en andere eigendommen in de VS en Amerikanen mogen geen zaken met hem doen. Ook een aan hem gelieerde tv-zender wordt getroffen door strafmaatregelen.

Het parlement van de Republika Srpska, het autonome Servische deel van Bosnië-Herzegovina, besloot vorige maand de Bosnische staat bevoegdheden op het vlak van belastinginning, justitie en defensie te ontnemen, wat als een stap richting afscheiding wordt gezien. Dodik zei destijds dat de Bosnische staat "zich in een richting beweegt die we niet hadden afgesproken toen we de Dayton-vredesakkoorden tekenden".

Deze akkoorden maakten in 1995 een einde aan de Bosnische burgeroorlog, waarop het land werd opgesplitst in twee autonome delen, de Republika Srpska en de Federatie van Bosnië en Herzegovina, waar vooral Kroaten en moslims wonen.

Schendingen

De Amerikaanse regering stelt dat Dodik de Dayton-akkoorden belemmert en een "aanzienlijke bedreiging vormt voor de soevereiniteit en territoriale integriteit van Bosnië-Herzegovina". Hij wordt ook beschuldigd van corruptie en zelfverrijking door misbruik van zijn positie te maken.

Onder meer Duitsland heeft aangedrongen op Europese sancties tegen Dodik vanwege zijn afscheidingspogingen. Minister van Buitenlandse Zaken Annalena Baerbock wil dat de Europese Unie hem de duimschroeven aandraait.

Meer uit Buitenland

Maandag toch tweede evacuatievlucht vanaf Tenerife

TENERIFE (ANP) - Maandag vertrekken er toch twee evacuatievluchten vanaf Tenerife naar Eindhoven, meldt een woordvoerder van het ministerie van Buitenlandse Zaken op het Spaanse eiland. Eerder leek er maar één vliegtuig met opvarenden van het cruiseschip Hondius te gaan. Op het Nederlandse schip brak de Andesvariant van het hantavirus uit.

1 uur geleden
Israëlische minister wijst EU-sancties tegen kolonisten af

JERUZALEM (ANP) - De Israëlische minister van Buitenlandse Zaken Gideon Saar wijst EU-sancties tegen gewelddadige kolonisten op de Westoever resoluut af. De sancties werden maandag goedgekeurd door de ministers van Buitenlandse Zaken van de lidstaten.

1 uur geleden
Schutter Correspondents' Dinner ontkent dat hij Trump wilde doden

WASHINGTON (ANP/RTR) - De man die vorige maand langs de beveiliging van het Amerikaanse Correspondents' Dinner rende en schoten loste, heeft voor de rechter ontkend schuldig te zijn aan alle aanklachten. De 31-jarige Cole Allen is onder meer aangeklaagd voor een moordpoging op president Donald Trump.

1 uur geleden
Rechter doet 15 juni uitspraak in zaak Marius Borg Høiby

OSLO (ANP) - Marius Borg Høiby hoort zijn vonnis op 15 juni. De rechtbank van Oslo heeft dit tegenover het Noorse TV 2 bevestigd. Tegen de zoon van de Noorse kroonprinses Mette-Marit heeft het Noorse OM zeven jaar en zeven maanden gevangenisstraf geëist.

2 uur geleden
EU-landen eens over sancties gewelddadige Israëlische kolonisten

BRUSSEL (ANP) - Alle 27 EU-landen zijn het maandag eens geworden over sancties tegen gewelddadige Israëlische kolonisten. Dat meldt EU-buitenlandchef Kaja Kallas op X. De sancties lagen al langer op tafel, maar werden geblokkeerd door Hongarije. Onder de nieuwe premier Péter Magyar is dat veto opgeheven.

2 uur geleden
VN slaan alarm over burgerdoden door drones in Soedan

GENÈVE (ANP) - De mensenrechtenchef van de Verenigde Naties heeft alarm geslagen over het hoge aantal burgerdoden dat in Soedan valt door droneaanvallen. Het gaat dit jaar al om zeker 880 personen, zegt Hoge Commissaris voor de Mensenrechten Volker Türk.

3 uur geleden
Filipijns parlement stemt in met afzettingsprocedure Sara Duterte

QUEZON CITY (ANP/AFP/RTR) - Een meerderheid van het Filipijnse parlement heeft ingestemd met een afzettingsprocedure tegen vicepresident Sara Duterte. Ze wordt beschuldigd van fraude, corruptie en doodsbedreigingen.

3 uur geleden