Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Amerikaanse minister naar Qatar en Duitsland vanwege Afghanistan

Amerikaanse minister naar Qatar en Duitsland vanwege Afghanistan

WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Antony Blinken reist zondag naar Qatar voor gesprekken over de crisis rond Afghanistan. Hij gaat daarna door naar Duitsland, waar hij digitaal beraad heeft met ministers uit ruim twintig landen over onder meer de toekomst van de vele tienduizenden mensen die uit de Afghaanse hoofdstad Kabul zijn geëvacueerd.

In Qatar, dat een belangrijk knooppunt is in de crisis, verblijven volgens Blinken veel "heldhaftige" Afghanen die de Taliban, de nieuwe machthebbers in Kabul, zijn ontvlucht. Ook op de Amerikaanse legerbasis Ramstein in Duitsland ontmoet hij Afghanen die in afwachting zijn van een visum voor de VS. Daarvoor moeten langdurige procedures worden doorlopen, die de Amerikaanse regering wil versnellen.

Van de bijna 124.000 mensen die de VS en hun bondgenoten hebben weggehaald uit Kabul, gaat het volgens Blinken bij meer dan driekwart om Afghanen die risico liepen onder het nieuwe regime, bijvoorbeeld omdat ze westerse landen hebben geholpen. Ongeveer 6000 van hen zijn Amerikaans. Met de Amerikanen in Afghanistan die mogelijk weg willen, is vrijwel constant contact, zei de minister.

Het beraad in Duitsland moet ertoe bijdragen dat de Taliban zich aan hun belofte houden dat Afghanen die dat willen hun land kunnen verlaten als ze de juiste papieren hebben. Het vliegveld in Kabul is vrijdag op kleine schaal opengegaan, maar een volledige heropening is volgens Blinken ingewikkeld. Qatar en Turkije hebben hun diensten aangeboden, maar er wordt ook gekeken of Amerikanen die het jaren draaiende hielden een rol kunnen spelen. Daarvoor is wel overeenstemming met de nieuwe machthebbers in Kabul nodig. De Taliban hebben een politiek kantoor in Qatar.

De Amerikaanse minister van Defensie Lloyd Austin vliegt zondag ook naar Qatar en reist daarna verder naar bondgenoten als Bahrein, Koeweit en Saudi-Arabië.

Meer uit Buitenland

EU-parlement laakt passiviteit EU vredesonderhandelingen Oekraïne

STRAATSBURG (ANP) - Het Europees Parlement is kritisch op de afzijdigheid van de EU bij een vredesplan voor Oekraïne. Pas nadat de VS met een 28-puntenplan kwamen, schoot Europa weer uit de startblokken. Europa had veel eerder zelf met vredesinitiatieven moeten komen, zo luidde de kritiek van veel politieke groepen in een debat over de recente vredesonderhandelingen. De rol van de EU daarin moet worden versterkt, vindt het parlement.

41 minuten geleden
Doden door brand in groot wooncomplex Hongkong

HONGKONG (ANP/RTR/AFP) - Zeker vier mensen zijn om het leven gekomen door een zeer grote brand in meerdere woontorens in Hongkong. Op beelden is te zien dat de vlammen uit het complex slaan. De brandweer weet niet hoeveel personen nog binnen zijn.

1 uur geleden
Celstraf geëist tegen oud-premier Zuid-Korea om noodtoestand

SEOUL (ANP/RTR) - Een Zuid-Koreaanse speciaal aanklager heeft vijftien jaar cel geëist tegen voormalig premier Han Duck-soo. De politicus wordt medeplichtigheid verweten aan het uitroepen van de militaire noodtoestand door toenmalig president Yoon Suk-yeol.

1 uur geleden
Von der Leyen: beperking Oekraïens leger onacceptabel

STRAATSBURG (ANP) - Beperkingen opleggen aan de Oekraïense strijdkrachten is onacceptabel, zei voorzitter Ursula von der Leyen van de Europese Commissie woensdag in het Europees Parlement. "Dat zou het land kwetsbaar maken voor toekomstige aanvallen", zei Von der Leyen in een debat over het Amerikaanse 28-puntenplan voor vrede in Oekraïne.

2 uur geleden
Tientallen doden in Thailand na overstromingen

BANGKOK (ANP/AFP/RTR) - Aanhoudende watersnood in Thailand heeft tientallen mensen het leven gekost. "De autoriteiten melden dat 33 mensen zijn omgekomen in zeven provincies, door oorzaken zoals plotselinge overstromingen, elektrocutie en verdrinking", aldus een regeringswoordvoerder.

3 uur geleden
Rusland: Europa ondermijnt vredesinspanningen VS voor Oekraïne

MOSKOU (ANP/RTR) - Het Russische ministerie van Buitenlandse Zaken vindt dat Europese politici en media de Amerikaanse inspanningen om een ​​vredesregeling voor Oekraïne te bereiken proberen te ondermijnen.

5 uur geleden
Trump: geen deadline voor Oekraïne om in te stemmen met vrede

WASHINGTON (ANP/RTR/BLOOMBERG) - De Amerikaanse president Donald Trump is teruggekomen op zijn eerdere deadline van donderdag voor Oekraïne om in te stemmen met een door de Verenigde Staten gesteund vredesplan. "De deadline voor mij is wanneer het voorbij is", zei hij.

9 uur geleden