Amerikaanse media voorspellen winst Trump in Iowa
DES MOINES (ANP) - Verschillende Amerikaanse media, waaronder CNN en CBS News, voorspellen dat de Amerikaanse oud-president Donald Trump de Republikeinse voorverkiezingen in Iowa wint. De strijd om de nummer twee lijkt volgens de eerste resultaten een nek-aan-nekrace tussen oud-VN-ambassadeur Nikki Haley en de gouverneur van Florida Ron DeSantis.
Onderzoeksbureau Edison Research schat dat op dit moment ongeveer een derde (34 procent) van de stemmen bekend is. Trump krijgt nu 51,9 procent van de stemmen. DeSantis staat op de tweede plek met 20,7 procent van de stemmen. Hij wordt echter op de voet gevolgd door Haley, die op 19 procent staat.
In een eerste reactie bij Fox News zegt Trump zich "gesterkt" en "zeer vereerd" te voelen. "Het is een eer dat al na enkele minuten werd aangekondigd dat ik heb gewonnen van zeer geloofwaardige tegenstanders, geweldige tegenstanders zelfs", zei hij. Volgens zijn adviseur zal Trump een toespraak geven, zodra meer resultaten binnen zijn.
Vooraf werd al voorspeld dat Trump zou winnen. Volgens de laatste peiling van de lokale krant Des Moines Register, de Amerikaanse zender NBC News en televisieprovider Mediacom stond Trump op 48 procent. Haley volgde met 20 procent en DeSantis kwam uit op 16 procent.
De voorverkiezingen in Iowa zijn de eerste voor de Amerikaanse presidentsverkiezingen in november. Deze worden gezien als een belangrijk moment in de beeldvorming. Als een kandidaat het beter doet dan verwacht kan dat een boost geven aan de rest van de campagne. Andersom kan een tegenvallend resultaat het einde van een campagne betekenen.
In Iowa worden de voorverkiezingen gehouden door middel van een zogeheten caucus. Dat is een debatavond waarbij leden van de partij kunnen worden overtuigd op een kandidaat te stemmen. Daarna wordt hoofdelijk gestemd om te bepalen hoeveel steun kandidaten krijgen.
IJzige temperaturen in Iowa zorgden vooraf voor veel onzekerheid over de opkomst bij de caucus. De gevoelstemperatuur zakte in sommige delen van de staat tot -42 graden. DeSantis riep leden via X op om ondanks de kou te stemmen. "Ik vraag je om naar buiten te gaan, de kou te trotseren en mij te steunen in de Iowa Caucus. Je zult nooit de kans krijgen om je stem meer impact te laten maken dan vanavond!", zei hij. Trump riep zijn aanhangers tijdens een campagnebijeenkomst op om zich "warm aan te kleden, het weer te trotseren, naar buiten te gaan en Amerika te redden".
Meer uit Buitenland
MEXICO-STAD (ANP) - De Mexicaanse president Claudia Sheinbaum zegt een "goed gesprek" te hebben gehad met haar Amerikaanse ambtgenoot Donald Trump. Ze hebben het volgens haar onder meer gehad over handel en de bestrijding van drugssmokkel, schrijft Sheinbaum op X.
5 minuten geledenCARACAS (ANP/AFP/RTR) - De Venezolaanse regering zegt "de afgelopen uren" 116 gevangenen te hebben vrijgelaten. Mensenrechtenorganisaties zijn kritisch op de claim en meldden lagere aantallen.
20 minuten geledenHAVANA (ANP/AFP) - Cuba zegt, op wat kleine zaken na, "niet in gesprek" te zijn met de Verenigde Staten. Dat schrijft president Miguel Díaz-Canel op X.
23 minuten geledenBERN (ANP) - De planeet Mars had ongeveer drie miljard jaar geleden waarschijnlijk een grote oceaan. Die bedekte mogelijk ongeveer de helft van het oppervlak. Onderzoekers van de universiteiten van Bern in Zwitserland en Padua in Italië hebben dat berekend.
57 minuten geledenZAGREB (ANP) - De NAVO moet gezamenlijk zorgen dat Groenland en het poolgebied veilig zijn tegen rivalen als Rusland en China, zegt NAVO-chef Mark Rutte. Daarover zijn de NAVO-landen, inclusief de Verenigde Staten, het volgens hem eens. Het bondgenootschap werkt daarom aan "de volgende stappen" om de veiligheid van het Hoge Noorden te versterken, volgens ingewijden mogelijk in de vorm van een nieuwe militaire missie daar.
1 uur geledenSALEN (ANP/RTR) - Als de VS met geweld Groenland innemen, betekent dat het einde van de NAVO. Dat heeft Eurocommissaris Andrius Kubilius (Defensie) maandag in Zweden gezegd. EU-lidstaten zijn daarnaast verplicht Denemarken te hulp te schieten als het land te maken krijgt met Amerikaanse agressie, zei hij verder. Groenland maakt deel uit van Denemarken.
2 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De Europese Unie kijkt of het mogelijk is om extra sancties in te stellen tegen Iran, laat een woordvoerder van de Europese Commissie weten. "We staan klaar om nieuwe, strengere sancties voor te stellen naar aanleiding van het gewelddadige optreden tegen demonstranten", aldus de zegsman.
2 uur geleden