Amerikaanse media voorspellen winst Trump in Iowa
DES MOINES (ANP) - Verschillende Amerikaanse media, waaronder CNN en CBS News, voorspellen dat de Amerikaanse oud-president Donald Trump de Republikeinse voorverkiezingen in Iowa wint. De strijd om de nummer twee lijkt volgens de eerste resultaten een nek-aan-nekrace tussen oud-VN-ambassadeur Nikki Haley en de gouverneur van Florida Ron DeSantis.
Onderzoeksbureau Edison Research schat dat op dit moment ongeveer een derde (34 procent) van de stemmen bekend is. Trump krijgt nu 51,9 procent van de stemmen. DeSantis staat op de tweede plek met 20,7 procent van de stemmen. Hij wordt echter op de voet gevolgd door Haley, die op 19 procent staat.
In een eerste reactie bij Fox News zegt Trump zich "gesterkt" en "zeer vereerd" te voelen. "Het is een eer dat al na enkele minuten werd aangekondigd dat ik heb gewonnen van zeer geloofwaardige tegenstanders, geweldige tegenstanders zelfs", zei hij. Volgens zijn adviseur zal Trump een toespraak geven, zodra meer resultaten binnen zijn.
Vooraf werd al voorspeld dat Trump zou winnen. Volgens de laatste peiling van de lokale krant Des Moines Register, de Amerikaanse zender NBC News en televisieprovider Mediacom stond Trump op 48 procent. Haley volgde met 20 procent en DeSantis kwam uit op 16 procent.
De voorverkiezingen in Iowa zijn de eerste voor de Amerikaanse presidentsverkiezingen in november. Deze worden gezien als een belangrijk moment in de beeldvorming. Als een kandidaat het beter doet dan verwacht kan dat een boost geven aan de rest van de campagne. Andersom kan een tegenvallend resultaat het einde van een campagne betekenen.
In Iowa worden de voorverkiezingen gehouden door middel van een zogeheten caucus. Dat is een debatavond waarbij leden van de partij kunnen worden overtuigd op een kandidaat te stemmen. Daarna wordt hoofdelijk gestemd om te bepalen hoeveel steun kandidaten krijgen.
IJzige temperaturen in Iowa zorgden vooraf voor veel onzekerheid over de opkomst bij de caucus. De gevoelstemperatuur zakte in sommige delen van de staat tot -42 graden. DeSantis riep leden via X op om ondanks de kou te stemmen. "Ik vraag je om naar buiten te gaan, de kou te trotseren en mij te steunen in de Iowa Caucus. Je zult nooit de kans krijgen om je stem meer impact te laten maken dan vanavond!", zei hij. Trump riep zijn aanhangers tijdens een campagnebijeenkomst op om zich "warm aan te kleden, het weer te trotseren, naar buiten te gaan en Amerika te redden".
Meer uit Buitenland
KAMPALA (ANP/AFP) - De Oegandese oppositieleider Bobi Wine is Oeganda ontvlucht. Hij zat sinds januari ondergedoken, nadat hij had gezegd dat er gefraudeerd was bij de presidentsverkiezingen. Zittend president Yoweri Museveni werd uitgeroepen tot winnaar.
5 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft andere landen opgeroepen om oorlogsschepen naar de Golfregio te sturen. Hij wil dat ze meehelpen om ervoor te zorgen dat olieschepen ongehinderd door de belangrijke Straat van Hormuz bij Iran kunnen varen.
5 uur geledenNAIROBI (ANP/RTR) - Het dodental door de overstromingen in Kenia is opgelopen tot boven de zestig. De politie schrijft in een bericht op X dat er 62 mensen zijn omgekomen, onder wie acht kinderen. Zware regenval en overstromingen treffen het Afrikaanse land al dagen. In de hoofdstad Nairobi zijn de meeste doden gevallen: 33. Meer dan 2000 mensen zijn ontheemd geraakt.
6 uur geledenJERUZALEM (ANP/AFP) - Vertegenwoordigers uit Libanon en Israël gaan ergens in de komende dagen met elkaar om tafel over de aanvallen van Israël en Hezbollah, meldt de krant Haaretz op basis van bronnen. Het worden de eerste gesprekken tussen de twee landen sinds de situatie twee weken geleden escaleerde.
8 uur geledenSTARNBERG (ANP/DPA/RTR) - De beroemde Duitse filosoof en socioloog Jürgen Habermas is op 96-jarige leeftijd overleden. Hij gold als een van de grootste denkers van deze tijd.
9 uur geledenBEIROET (ANP/AFP) - Bij Israëlische luchtaanvallen op onder meer een medisch centrum in het Zuid-Libanese Burj Qalawiya zijn volgens de Libanese autoriteiten zaterdag veertien doden gevallen. In Burj Qalawiya zijn twaalf medewerkers van een centrum, onder wie dokters en verpleegkundigen, om het leven gekomen. Elders kwamen twee medische hulpverleners om het leven bij een Israëlische aanval.
10 uur geledenJERUZALEM (ANP/AFP) - Het Israëlische ministerie van Buitenlandse Zaken stelt dat een "golf van antisemitisme Nederland overspoelt", na de aanslag op een Joodse school in Amsterdam in de nacht van vrijdag op zaterdag.
11 uur geleden