Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Amerikaanse media voorspellen winst Trump in Iowa

Amerikaanse media voorspellen winst Trump in Iowa

DES MOINES (ANP) - Verschillende Amerikaanse media, waaronder CNN en CBS News, voorspellen dat de Amerikaanse oud-president Donald Trump de Republikeinse voorverkiezingen in Iowa wint. De strijd om de nummer twee lijkt volgens de eerste resultaten een nek-aan-nekrace tussen oud-VN-ambassadeur Nikki Haley en de gouverneur van Florida Ron DeSantis.

Onderzoeksbureau Edison Research schat dat op dit moment ongeveer een derde (34 procent) van de stemmen bekend is. Trump krijgt nu 51,9 procent van de stemmen. DeSantis staat op de tweede plek met 20,7 procent van de stemmen. Hij wordt echter op de voet gevolgd door Haley, die op 19 procent staat.

In een eerste reactie bij Fox News zegt Trump zich "gesterkt" en "zeer vereerd" te voelen. "Het is een eer dat al na enkele minuten werd aangekondigd dat ik heb gewonnen van zeer geloofwaardige tegenstanders, geweldige tegenstanders zelfs", zei hij. Volgens zijn adviseur zal Trump een toespraak geven, zodra meer resultaten binnen zijn.

Vooraf werd al voorspeld dat Trump zou winnen. Volgens de laatste peiling van de lokale krant Des Moines Register, de Amerikaanse zender NBC News en televisieprovider Mediacom stond Trump op 48 procent. Haley volgde met 20 procent en DeSantis kwam uit op 16 procent.

De voorverkiezingen in Iowa zijn de eerste voor de Amerikaanse presidentsverkiezingen in november. Deze worden gezien als een belangrijk moment in de beeldvorming. Als een kandidaat het beter doet dan verwacht kan dat een boost geven aan de rest van de campagne. Andersom kan een tegenvallend resultaat het einde van een campagne betekenen.

In Iowa worden de voorverkiezingen gehouden door middel van een zogeheten caucus. Dat is een debatavond waarbij leden van de partij kunnen worden overtuigd op een kandidaat te stemmen. Daarna wordt hoofdelijk gestemd om te bepalen hoeveel steun kandidaten krijgen.

IJzige temperaturen in Iowa zorgden vooraf voor veel onzekerheid over de opkomst bij de caucus. De gevoelstemperatuur zakte in sommige delen van de staat tot -42 graden. DeSantis riep leden via X op om ondanks de kou te stemmen. "Ik vraag je om naar buiten te gaan, de kou te trotseren en mij te steunen in de Iowa Caucus. Je zult nooit de kans krijgen om je stem meer impact te laten maken dan vanavond!", zei hij. Trump riep zijn aanhangers tijdens een campagnebijeenkomst op om zich "warm aan te kleden, het weer te trotseren, naar buiten te gaan en Amerika te redden".

Meer uit Buitenland

Palestijnse groep Hamas vraagt Iran geen Golfstaten te bestoken

TEHERAN/GAZA (ANP/DPA) - De Palestijnse beweging Hamas heeft Iran gevraagd op te houden met luchtaanvallen op de Arabische buurlanden. Hamas heeft zeer nauwe betrekkingen met de Golfstaat Qatar en is lang door Iran gesteund. Qatar is een van de Golfstaten die Iran aanvalt, waar de VS de grootste luchtmachtbasis in de regio hebben.

2 uur geleden
'Noord-Korea heeft tien ballistische raketten afgevuurd'

SEOUL (ANP/RTR) - Noord-Korea heeft zaterdag tien ballistische raketten afgevuurd in de richting van de Japanse Zee. Dat meldt het Zuid-Koreaanse leger.

4 uur geleden
Venezuela en Colombia houden topoverleg na gevangenname Maduro

CARACAS (ANP/RTR) - Venezuela en Colombia hebben op hoog niveau overleg gehouden in Caracas. Ministers en andere functionarissen spraken in de Venezolaanse hoofdstad over samenwerking op gebieden als handel, toerisme, energie en veiligheid, meldt de regering van Venezuela.

12 uur geleden
President Trump vervangt hoofd van Kennedy Center

WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft bekendgemaakt dat het hoofd van het beroemde Kennedy Center in Washington wordt vervangen. Op zijn eigen platform Truth Social meldde Trump dat Richard Grenell stopt en dat Matt Floca hem opvolgt.

13 uur geleden
Axios: Trump wees aanbod Poetin af over Iraans verrijkt uranium

WASHINGTON (ANP) - De Russische president Vladimir Poetin heeft de Verenigde Staten voorgesteld het verrijkte uranium van Iran naar zijn land over te brengen. Dat had deel kunnen uitmaken van een deal om de oorlog in het Midden-Oosten te beëindigen, schrijft nieuwssite Axios. De Amerikaanse president Donald Trump zou het aanbod hebben afgeslagen.

13 uur geleden
Zelensky ontmoet zoon laatste sjah van Iran

PARIJS (ANP/RTR) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky heeft in Parijs een ontmoeting gehad met Reza Pahlavi, de zoon van de laatste sjah van Iran. "De kroonprins en zijn team hebben me bijgepraat over de signalen die ze vanuit het land ontvangen", schreef de Oekraïense leider naderhand op X.

14 uur geleden
Rode Kruis slaat alarm over lot burgers in Libanon

BEIROET (ANP) - Het Internationale Comité van het Rode Kruis (ICRC) heeft alarm geslagen over de verslechterende situatie in Libanon. Daar slaan burgers massaal op de vlucht voor opgelaaid geweld tussen Israël en Hezbollah.

14 uur geleden