Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Amerikaanse media: Oekraïens offensief begonnen in het zuiden

Amerikaanse media: Oekraïens offensief begonnen in het zuiden

ZAPORIZJA (ANP/RTR) - Het langverwachte Oekraïense offensief is volgens Amerikaanse media nu echt van start gegaan. Onder meer The Washington Post, NBC News en ABC News zeggen op basis van bronnen bij de Oekraïense strijdkrachten dat ze in het zuiden in de aanval zijn gegaan. Officieel is het nieuws niet bevestigd.

Al dagen circuleerden berichten dat Oekraïense militairen zich verzamelden op strategische plekken en de afgelopen week zeiden de Russen meermaals een offensief in de regio Donetsk te hebben afgeslagen. Nu lijkt het zwaartepunt van het offensief toch in de regio Zaporizja te liggen, ten zuiden van de gelijknamige stad. De laatste uren zouden de gevechten daar een stuk intensiever zijn geworden.

Een Russische bevelhebber zegt dat Oekraïne inderdaad een "verrassingsaanval" probeerde te plaatsen in Zaporizja, maar die zou door de Russen zijn afgeslagen. Hij zegt dat er veel Oekraïners zijn gesneuveld en dat hij president Vladimir Poetin heeft ingelicht over de situatie.

Anoniem gemeld

Oekraïense militairen mogen eigenlijk niet praten over het offensief en doen dat daarom anoniem tegen Amerikaanse media. ABC News schrijft dat het ook een bron dicht bij president Volodymyr Zelensky heeft gesproken en dat die het begin van het offensief heeft bevestigd. Er zouden ook onbevestigde berichten van de frontlijn bij Zaporizja komen dat de moderne Leopard 2-tanks worden ingezet in de slag.

Het veronderstelde begin van het offensief komt terwijl het zuiden van Oekraïne ook te kampen heeft met de nasleep van de damdoorbraak in de Dnipro-rivier, ook in het zuiden. In de regio Cherson zijn daardoor grote overstromingen.

Geannexeerd gebied

De regio Zaporizja is een van de vier gebieden die door Rusland geannexeerd zijn in september. De Russen hebben iets meer dan de helft in handen, maar de Oekraïners controleren de regionale hoofdstad Zaporizja. De frontlijn in de regio ligt al maanden vrijwel stil. Een Amerikaanse functionaris bevestigt aan The New York Times dat Zaporizja het hoofddoel van het offensief lijkt te zijn.

Meer uit Buitenland

Politie: schutters Bondi hadden IS-vlaggen en explosieven in auto

SYDNEY (ANP/RTR) - De Australische politie heeft in de auto van de vermeende aanslagplegers op Bondi Beach afgelopen zondag zelfgemaakte IS-vlaggen en explosieven gevonden. In een persconferentie dinsdagmiddag bevestigde de politie ook het bericht dat eerder rondging in Australische media dat de vermeende schutters vorige maand de Filipijnen hebben bezocht. Wat de twee daar deden, is onderdeel van het politieonderzoek.

34 minuten geleden
Politie: schutters Bondi hadden IS-vlaggen en explosieven in auto

SYDNEY (ANP) - De Australische politie heeft in de auto van de vermeende aanslagplegers op Bondi Beach afgelopen zondag "huisgemaakte" IS-vlaggen en explosieven gevonden. In een persconferentie dinsdagmiddag bevestigde de politie ook het bericht dat eerder rondging in Australische media dat de vermeende schutters vorige maand de Filipijnen hebben bezocht. Wat de twee daar deden, is onderdeel van het politieonderzoek.

2 uur geleden
FBI looft tot 50.000 dollar uit in zoektocht naar schutter Brown

PROVIDENCE (ANP) - De FBI looft een beloning van maximaal 50.000 dollar uit voor informatie die leidt tot de identificatie, arrestatie en veroordeling van de schutter die afgelopen weekend zeker twee mensen doodschoot op Brown University. Dat schrijft FBI-baas Kash Patel op X. Er zijn ook nieuwe beelden van de mogelijke verdachte vrijgegeven.

2 uur geleden
Trump klaagt BBC aan om montage en eist 5 miljard dollar

WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft de BBC aangeklaagd voor smaad wegens een montage van zijn toespraak uit 2021 voorafgaand aan de bestorming van het Capitool. Die zou de misleidende indruk wekken dat Trump zijn aanhangers direct had opgedragen het Capitool te bestormen.

4 uur geleden
Bedrijf Jared Kushner laat omstreden hotelplan Belgrado vallen

MIAMI (ANP) - Het investeringsbedrijf van Jared Kushner, schoonzoon van de Amerikaanse president Donald Trump, heeft de plannen voor een hotelcomplex in de Servische hoofdstad Belgrado laten vallen. Op de plek van een voormalig overheidsgebouw dat in 1999 door de NAVO werd gebombardeerd zou een luxehotel met het merk Trump komen.

4 uur geleden
Bronnen: schutters Bondi reisden vorige maand naar de Filipijnen

SYDNEY (ANP) - De vermeende schutters die in de Australische stad Sydney afgelopen weekend een aanslag pleegden, reisden vorige maand nog naar de Filipijnen. Dat melden politiebronnen aan de Australische krant The Sydney Morning Herald. Politieonderzoek moet uitwijzen wat de twee aanslagplegers, een vader (50) en zoon (24), daar deden, aldus de krant.

5 uur geleden
Zelensky na overleg in Berlijn: nog geen ideaal vredesplan

BERLIJN (ANP) - Er ligt nog geen "ideaal vredesplan" op tafel, zei de Oekraïense president Volodymyr Zelensky na overleg met de belangrijkste Europese leiders en Amerikaanse onderhandelaars in Berlijn. Zelensky noemt de huidige ontwerptekst van het vredesplan een "werkversie", meldt persbureau Reuters.

5 uur geleden