Amerikaanse inflatie en kwartaalcijfers centraal op Damrak
AMSTERDAM (ANP) - Op de Amsterdamse beurs gaat de aandacht donderdag vooral uit naar het Amerikaanse inflatiecijfer. Dat cijfer speelt een belangrijke rol in het rentebeleid van de Federal Reserve. De Amerikaanse centrale bank heeft de rente sinds vorig jaar flink opgeschroefd om de inflatie aan te pakken. Beleggers hopen dat het tempo van de prijsstijgingen in de grootste economie ter wereld inmiddels zodanig is afgenomen dat de Fed het rentetarief niet nog verder hoeft te verhogen.
Op het Damrak kwamen SBM Offshore, Corbion en ForFarmers met resultaten. Maritiem dienstverlener SBM Offshore zag de omzet en winst in de eerste helft van het jaar afnemen. Het bedrijf had in mei al gewaarschuwd voor een flinke omzetdaling bij het onderdeel Turnkey, dat drijvende productie- en opslagschepen bouwt en verkoopt aan olie- en gasbedrijven. Het orderboek steeg wel naar een nieuw recordniveau. Ook handhaaft SBM de jaarverwachting.
Bij veevoerbedrijf ForFarmers stonden de resultaten in de eerste zes maanden van het jaar ook flink onder druk door de hevige prijsconcurrentie en sterk schommelende grondstof- en kunstmestprijzen. De forse daling van het resultaat onderstreept volgens topman Pieter Wolleswinkel het belang van de eerder aangekondigde reorganisatie, die inmiddels in volle gang is.
Hogere prijzen
Speciaalchemiebedrijf Corbion boekte in de eerste jaarhelft meer omzet, mede dankzij hogere prijzen van zijn producten. Het bedrijf werd wel wat voorzichtiger voor de tweede jaarhelft en verlaagde zijn verwachtingen. In april schroefde Corbion zijn jaarprognoses juist nog op.
De AEX-index op Beursplein 5 lijkt licht hoger te beginnen aan de nieuwe handelsdag. Ook de andere Europese beurzen lijken met winsten te openen. In Frankfurt kwamen onder meer de industrieconcerns Siemens en ThyssenKrupp, telecomconcern Deutsche Telekom, verzekeraar Allianz en maaltijdbezorger HelloFresh met cijfers.
Gemengd beeld
De Aziatische markten lieten een gemengd beeld zien. De Nikkei in Tokio eindigde 0,8 procent in de plus en de Hang Seng-index in Hongkong zakte 0,7 procent. Aandelen in de toeristische sector gingen vooruit nadat China weer toestemming heeft geven voor groepsreizen naar onder meer Japan, Zuid-Korea, Australië, het Verenigd Koninkrijk en de Verenigde Staten.
De euro was 1,0984 dollar waard, tegen 1,0978 dollar een dag eerder. De prijs van een vat Amerikaanse olie kostte 0,2 procent meer op 84,55 dollar. Brentolie werd ook 0,2 procent duurder, op 87,69 dollar per vat.
Meer uit Financieel
NEW YORK (ANP) - Broadcom is donderdag hard onderuitgegaan na de opening van de beurzen in New York. De Amerikaanse chipmaker boekte afgelopen kwartaal meer omzet en winst dan verwacht door de sterke vraag naar AI-chips, maar de vooruitzichten voldeden niet aan de hoge verwachtingen van beleggers. Het aandeel werd ruim 14 procent lager gezet. Dat is het grootste dagverlies voor Broadcom in ruim een jaar.
33 minuten geledenMIDDELBURG (ANP) - In totaal 173 bedrijven en instellingen in Zeeland die op een wachtlijst staan voor een nieuwe of zwaardere stroomaansluiting, krijgen die binnenkort. Netbeheerders Stedin en Tennet melden dat donderdag, nadat ze eerder ongeveer 260 megawatt aan ruimte hadden gevonden op het volle Zeeuwse stroomnet. Dat lukte omdat er afspraken met huidige grootgebruikers zijn gemaakt over meer flexibiliteit in hun electriciteitsverbruik.
1 uur geledenSTOCKHOLM (ANP) - Zweden mag een vrachtschip van de Russische 'schaduwvloot' overdragen aan Oekraïne. De Zweedse rechter heeft toestemming gegeven om een Oekraïens verzoek daartoe in te willigen, melden Zweedse media als Dagens Nyheter en Expressen.
1 uur geledenWOERDEN (ANP) - Koninklijke Horeca Nederland (KHN) doet onderzoek naar de grootte van een datalek in de sector en is een meldpunt aan het inrichten. De branchevereniging krijgt signalen van meerdere hotels waarbij gasten nepberichten met betaalverzoeken krijgen, bevestigt KHN na berichtgeving in meerdere media over een datalek in de hotellerie.
1 uur geledenROTTERDAM (ANP) - De groene stroom die consumenten en ondernemers krijgen is wel echt duurzaam te noemen, zeggen energieleveranciers Eneco en Essent in een reactie op een onderzoek van klimaatstichting HIER. Die organisatie meldde donderdag dat ongeveer een derde van de groenestroomproducten niet van duurzame bronnen in Nederland komt, maar wordt 'vergroend' met certificaten uit het buitenland. Daarbij gaat het onder meer om bepaalde producten van Eneco en Essent.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Eurostar blijft verder groeien. De internationale treindienst verwacht dit jaar een miljoen meer reizigers vanuit Nederland dan het jaar ervoor. Dat maakt dat Nederland belangrijk is voor het merk, onderstreept topvrouw Gwendoline Cazenave tijdens de viering van dertig jaar treinen tussen Amsterdam en Parijs.
2 uur geledenSEATTLE (ANP) - Amazon gaat de komende jaren meer investeren in Europa. Daardoor neemt het aantal medewerkers van het Amerikaanse tech- en webwinkelconcern in Europa naar verwachting met 25.000 toe. Op dit moment heeft Amazon 230.000 mensen in dienst in Europa.
2 uur geleden