Amerikaanse economie onverwachts gekrompen in eerste kwartaal
WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse economie is in het eerste kwartaal van 2022 met 0,4 procent gekrompen ten opzichte van de voorgaande drie maanden. Dat komt onder andere doordat de Verenigde Staten minder exporteerden en de overheidsuitgaven daalden. Daarnaast werden er minder auto's geproduceerd waardoor bedrijfsvoorraden minder hard groeiden, wat een gevolg is van de grote schaarste aan onderdelen zoals chips. Economen hadden in doorsnee juist op een stijging gerekend.
Het Amerikaanse ministerie van Handel meldde een krimp van 1,4 procent op geannualiseerde basis, wat betekent dat de daling van het bruto binnenlands product denkbeeldig wordt doorgetrokken over vier kwartalen. De overheidsuitgaven daalden vooral op het gebied van defensie. Volgens het Bureau of Economic Analysis (BEA) nam ook het handelstekort toe, wat inhoudt dat de Verenigde Staten veel meer importeerden dan exporteerden.
Huishoudens lieten het geld nog wel rollen. Ook staken Amerikanen meer geld in het verbouwen van hun woningen en andere grote aankopen.
Economen, gepeild door persbureau Bloomberg, rekenden juist op 1 procent groei op geannualiseerde basis. Dat zou 0,2 procent zijn op kwartaalbasis. In het vierde kwartaal van 2021 groeide de Amerikaanse economie nog met 1,7 procent ten opzichte van het voorgaande kwartaal.
Meer uit Financieel
BOEDAPEST (ANP/RTR) - Hongarije stelt een maximumprijs op autobrandstoffen in vanwege de oorlog in het Midden-Oosten, heeft de Hongaarse premier Viktor Orbán maandag gezegd. Volgens hem wordt de benzineprijs gemaximeerd op 595 forint per liter, omgerekend ongeveer 1,50 euro. Op diesel komt een maximumprijs van 615 forint per liter (1,62 euro).
28 minuten geledenBRUSSEL (ANP/BLOOMBERG/RTR/AFP) - De G7 heeft nog geen besluit genomen over een wereldwijde vrijgave van noodvoorraden van olie. Dit meldde de Franse minister van Financiën Roland Lescure maandag na een onlinebijeenkomst hierover.
1 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De Europese Commissie overweegt de oliereserves vrij te geven die EU-landen moeten aanhouden. Dat zei Eurocommissaris Valdis Dombrovskis (Economie) maandag voor de vergadering met de EU-ministers van Financiën. Er komt dan weer meer olie op de markt, wat de prijs kan drukken, zo is de gedachte.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - Live Nation Entertainment en dochterbedrijf Ticketmaster hebben een schikking getroffen met de mededingingsautoriteiten in de Verenigde Staten, zo maakte het Amerikaanse ministerie van Justitie maandag bekend.
1 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn maandag lager begonnen. Net als in Europa en Azië maken ook Amerikaanse beleggers zich zorgen over de sterk stijgende olieprijs door de aanhoudende oorlog in het Midden-Oosten, die de tweede week is ingegaan. De hogere energiekosten dreigen de inflatie weer aan te jagen, de economische groei af te remmen en de winsten van veel bedrijven onder druk te zetten.
2 uur geledenARNHEM (ANP) - Hoogspanningsnetbeheerder TenneT wil dat het nieuwe kabinet helpt de problemen op het volle stroomnet op te lossen door bij maatregelen ook plannen tegen de stikstofproblematiek mee te nemen. Topvrouw Manon van Beek van TenneT hoopt op een geïntegreerde aanpak van beide problemen. "Zonder stikstofruimte kun je het elektriciteitsnet niet uitbreiden", zei ze maandag tijdens een persbijeenkomst over de resultaten over 2025.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Bakkerijen zullen de stijgende graanprijzen als gevolg van de oorlog in het Midden-Oosten niet direct merken, verwachten brancheorganisaties. Bakkers en leveranciers werken vaak met contracten, zegt directeur Marie-Hélène Zengerink van branchevereniging van ambachtelijke bakkers NBOV. "Daardoor werken veranderingen op de graanmarkt meestal niet direct door in de dagelijkse praktijk van de bakkerij en worden effecten vaak pas zichtbaar wanneer nieuwe contracten ingaan."
3 uur geleden